Catherine COOKSON

catherine-cookson.jpgCatherine Cookson, vlastním jménem Kate McMullen, se narodila 27. 6. 1906 v Tyne Dock (nyní část hrabství Durham) v Anglii jako nemanželské dítě alkoholičky Kate Fawcettové. Vyrůstala u babičky a nevlastního dědečka a dlouho žila v domnění, že její matka je její sestra.

Catherine ve 13 opustila školu, nějakou dobu pracovala jako služka, poté jako pradlena a šetřila si každou penny na koupi velkého viktoriánského domu. Ve svých 34 letech se provdala za Toma Cooksona, učitele na Hastings Grammar school. Jejich manželství však zůstalo bezdětné.

Catherine začala s psaním knih v roce 1950 a její prvotinou byl román Kate Hannigan. Její knihy, jak sama Catherine říkala, byly historické novely o lidech a poměrech, které sama znala.

Za více než padesátiletou spisovatelskou kariéru napsala téměř 100 knih, které se prodaly ve více jak 123 miliónech výtiscích a byly přeloženy do nejméně 20 jazyků.

Své knihy tvořila i pod pseudonymy Catherine Marchant nebo Katie McMullen.

Catherine Cookson zemřela doma dne 11. 6. 1998, pouhých 16 dní před svými 92. narozeninami a její manžel Tom ji přežil jen o 17 dní, zemřel dne 28. 6. 1998, bylo mu 86 let.

Z Catherininy tvorby máte možnost si u nás přečíst:

(zdroj bia http://en.wikipedia.org/wiki/Catherine_Cookson
zdroj obrázku www.sundaysun.co.u)

O autorovi: arlene (340 článků)

Po Renče a Jahu jsem i já rozšířila přispěvatelský tým RČK a zpočátku recenzovala zejména historické romance z Anglie, Ameriky či Austrálie 19. století. Po nějakém čase jsem zabrousila i do četby romancí, kde se cestovalo v čase a do četby "upířin". Ale klasická romantika z 19. století je stejně má nejoblíbenější.


Článek napsala arlene dne 17.6.2009 v 22:36 a je zařazený do rubriky COOKSON Catherine *AUTORKY(ři) knížek. Můžete sledovat komentáře k tomuhle článku pomocí RSS 2.0 feed. POD TÍMTO TEXTEM MŮŽETE ZANECHAT KOMENTÁŘ. Pinging: off.

Komentáře k článku “Catherine COOKSON”

 1. lucka podotýká:

  elgyn: dakujem

 2. elgyn podotýká:

  lucka:
  Současné:
  Dům na vřesovišti
  Odcizení
  Tajné schůzky
  Ztracený anděl
  U Domu žen a Roku neviňátek si nejsem jistá, ale řekla bych, že jsou spíš současné.

 3. lucka podotýká:

  elgyn: su niektore z tu uvedenych kniziek aj zo sucasnosti alebo su len historicke ? dakujem.

 4. lucka podotýká:

  elgyn: dakujem. tak to by sa mi mala pacit… 🙂

 5. elgyn podotýká:

  lucka
  svým způsobem i k Jane Austen. Její historické romány jsou takové… viktoriánské, i když používá moderní jazyk. Takhle by IMHO psala JA, kdyby žila dnes.
  Její současné knížky mi připomínají Steelovou, takže jsem nebyla schopná dočíst ani jedinou.

 6. lucka podotýká:

  k akej autorke by sa dala c.cookson prirovnat ?

 7. renka podotýká:

  Když už jsme se dočkali článku o této pozoruhodné autorce (Díky, Arlene!), přidám ještě jednu aktualitu, v srpbu by měla vyjít další její knížka Tilly Trotterová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEZAPOMEŇ odkliknout, že nejsi robot, pokud jsi tu bez přihlášení.
Pro vložení hvězdičky stačí napsat :mrgreen:

*