Catherine COOKSON

catherine-cookson.jpgCatherine Cookson, vlastním jménem Kate McMullen, se narodila 27. 6. 1906 v Tyne Dock (nyní část hrabství Durham) v Anglii jako nemanželské dítě alkoholičky Kate Fawcettové. Vyrůstala u babičky a nevlastního dědečka a dlouho žila v domnění, že její matka je její sestra.

Catherine ve 13 opustila školu, nějakou dobu pracovala jako služka, poté jako pradlena a šetřila si každou penny na koupi velkého viktoriánského domu. Ve svých 34 letech se provdala za Toma Cooksona, učitele na Hastings Grammar school. Jejich manželství však zůstalo bezdětné.

Catherine začala s psaním knih v roce 1950 a její prvotinou byl román Kate Hannigan. Její knihy, jak sama Catherine říkala, byly historické novely o lidech a poměrech, které sama znala.

Za více než padesátiletou spisovatelskou kariéru napsala téměř 100 knih, které se prodaly ve více jak 123 miliónech výtiscích a byly přeloženy do nejméně 20 jazyků.

Své knihy tvořila i pod pseudonymy Catherine Marchant nebo Katie McMullen.

Catherine Cookson zemřela doma dne 11. 6. 1998, pouhých 16 dní před svými 92. narozeninami a její manžel Tom ji přežil jen o 17 dní, zemřel dne 28. 6. 1998, bylo mu 86 let.

Z Catherininy tvorby máte možnost si u nás přečíst:

(zdroj bia http://en.wikipedia.org/wiki/Catherine_Cookson
zdroj obrázku www.sundaysun.co.u)

7 komentářů u „Catherine COOKSON

 1. lucka:
  Současné:
  Dům na vřesovišti
  Odcizení
  Tajné schůzky
  Ztracený anděl
  U Domu žen a Roku neviňátek si nejsem jistá, ale řekla bych, že jsou spíš současné.

 2. elgyn: su niektore z tu uvedenych kniziek aj zo sucasnosti alebo su len historicke ? dakujem.

 3. lucka
  svým způsobem i k Jane Austen. Její historické romány jsou takové… viktoriánské, i když používá moderní jazyk. Takhle by IMHO psala JA, kdyby žila dnes.
  Její současné knížky mi připomínají Steelovou, takže jsem nebyla schopná dočíst ani jedinou.

 4. Když už jsme se dočkali článku o této pozoruhodné autorce (Díky, Arlene!), přidám ještě jednu aktualitu, v srpbu by měla vyjít další její knížka Tilly Trotterová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..