LADY SUSAN

Jane AUSTEN

v originále LADY SUSAN

vydalo DARANUS 2009

Austen: Lady SusanAnotace:

Lady Susan je velmi inteligentní a vtipná, ale sobecká vdova, která se po manželově smrti vnutí do domu svého švagra Charlese Vernona a jeho ženy Catherine. Ačkoliv půvabnou Susan provází pověst rafinované a bezcitné kokety, podaří se jí okouzlit mladého Catherinina bratra Reginalda a přesvědčit ho o čistotě svých úmyslů. Beznadějně zamilovaného muže pak Susan zaplete do intrik, skrze které hodlá výhodně provdat sebe i svou šestnáctiletou dceru, pro niž vybrala hloupého a ošklivého, leč bohatého muže. Z dopisů, jež si aktéři příběhu posílají, vyvstává strhující drama plné upřímné lásky, zničující vášně, zoufalé žárlivosti, chladné vypočítavosti a nelidské podlosti.

Hodnocení:  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a půl

Hm, vězte, že dnešní moje hodnocení je vlastně průměrem dvou veličin…

Za vykreslení postav a autorčinu geniální schopnost vyhmátnout přesně co se v jejich myslích děje dávám 5x :mrgreen: . Už z několika zdrojů jsem slyšela, že pokud někdo hledá psychologii v literatuře, ať sáhne po Dostojevském. Tuhle pravdu jsem si troufla zatím ověřit  jen u jednoho dílka tohoto ruského velikána, ale osobně tvrdím, že současní a budoucí psychologové by měli číst i Jane Austenovou.

Za příběh, romantiku a tak vůbec dávám jen 2x  :mrgreen: . Příběh je hodně jednoduchý a slabý. Pravda, knížka má jen 126 stran a na bílém místě se určitě nešetřilo, ale protože se děj dovídáme zprostředkovaně z jednotlivých dopisů (a propó ještě k té psychologii – kniha je také výborný materiál pro trénink na diagnostiku pomocí rozboru  produktů činnosti 😛 ), tak nějak není moc prostor pro náležité gradování příběhu. Navíc vlastně nenajdeme dvojici hlavních hrdinů, myšleno kladných. Lady Susan je nesympatická potvora, Reginald je skoro celý příběh pomýlený, Catherina je vlastně jen pozorovatel příběhu, a chudák Frederika, od které jsem si hodně slibovala, má v téhle knížce jen štěk. Romantiku zachraňuje jen skutečnost, že tu najdeme happyend. I když taky ve stylu á la Austenová, jestli víte, co tím myslím.

Jinak bych měla ještě pár poznámek k anotaci a překladu.  Lady Susan se k příbuzným vnutí nikoliv po smrti manžela, ale poté, co jí jinde začala být horká půda pod nohama v důsledku milostného skandálu. Že by se odehrávalo strhující drama všech těch věcí, co se tam nahoře píše… no já ten pocit neměla. A překládat Jane Austenovou je jistě veliké sousto, a bohužel mám pocit, že se panu překladateli v tomhle případě nepodařilo pořádně rozžvýkat. (Bezpochyby) složité věty jsou tu přeloženy strášlivě kostrbatě a šroubovaně, což k atraktivitě textu rozhodně nepřidá.

Takže to shrnu: není to lehká knížka. Pokud hledáte něco romantického, u čeho probrečíte krabici kapesníčků a okoušete si napětím nehty,  tohle určitě nebude váš kůň. Pokud jste fandové do psýché literárních postav, a nebo jste velkým vyznavačem Jane Austen a chcete si od ní přečíst i její nákupní seznam, tuhle knížku si nenechejte ujít.

(zdroj anotace a obrázku: Daranus)
Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 3,67 (6 x)
Loading...

1 komentář u „LADY SUSAN

  1. hm tak ten nákupní seznam bych si fakt přečetla 😀 ale musel by být náležitě přeložený do našeho krásného jazyka 🙂 jinak až se prokoušu horou knih o středověku (ze kterého mě čeká zkouška) tak pak se chystám vrhnout právě na tuhle knihu a zcela vážně si myslím, že po odborné literatuře plné válek, intrik a politiky (někdy bohužel i hospodářství a ekonomie 🙁 ) se mi jistě Lady Susan bude zdát extrémně romantickou a vzrušující knihou… ostatně Austenka je Austenka 🙂 i Rozum a cit, který mě moc nenadchnul patří mezi to nejlepší co jsem kdy četla…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..