STÍN NOCI

Deborah HARKNESS

v originále ALL SOULS TRILOGY 2: SHADOW OF NIGHT

vydala Euromedia Group 2013

stin_noci_harkness

1590, Anglie a České země

Pokračování Času čarodějnic, literární senzace roku 2011, a druhý díl z plánované trilogie zavádí Dianu a Matthewa do temných uliček alžbětinského Londýna, v nichž se to jen hemží špióny, lstmi a úskoky, kde pátrají po čarodějnici, která by Dianu naučila lépe ovládat její magické schopnosti, a hledají stopy vedoucí k tajemnému svazku č. 782. Do hry však znenadání vstupuje mysteriózní spolek starých Matthewových přátel známý jako Škola noci a Matthew a Diana se vydávají na podivnou cestu, která je zavede až k 1500 let starému upírskému tajemství…

Hodnocení:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Prostřední svazek trilogie se z 99 % odehrává v roce 1590, což je příjemná změna oproti dílu prvnímu. Kromě Londýna navštívíme s ústřední dvojicí hrdinů také rudolfínskou Prahu, kde se to alchymisty jen hemží. Bez nadsázky můžu prohlásit, že na kteroukoliv slavnou osobnost té doby si vzpomenete, Matthew nebo Diana se s ní setkali. Ze začátku je to docela osvěžující, ale čím víc postav se v ději objevuje, tím jednotlivá setkání ztrácejí kouzlo.

Kromě pátrání po svazku č. 782 se velká část příběhu věnuje Dianině magii a jejímu vztahu s Mathewem. Černovlasý upír se nám tu nepěkně vybarvuje a celkem se Dianě divím, že milého Matthewa občas nevzala pánvičkou po hlavě, upír neupír. Do ideálního partnerství má jejich vztah rozhodně daleko a čarodějnice je v tom víceméně nevinně. 

Co se týče atmosféry alžbětinské Anglie, ta je tu zachycena poutavě a zajímavě. U Prahy mám už jisté pochybnosti – Rudolf je tu sice vykreslen trochu jako ve filmu Císařův pekař, ale tím to končí. Myslím, že z Prahy šestnáctého století se dalo vytěžit o něco víc.

Nicméně hodnotím za čtyři hvězdy, protože kniha je jako celek napsána čtivě a dobře plní funkci, kterou jí autorka v trilogii vytyčila. Exkurz do minulosti je dobře zpracován a rozhodně nenudí. 

Třetí díl nás přenese znovu do současnosti a já už se celkem těším…

(zdroj obrázku vč. anotace www.bux.cz)

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 5,00 (1 x)

Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..