POUTNÍCI

Kathleen WINSOR

v originále WANDERERS EASTWARD, WANDERERS WEST

vydal BB art 2009

winsor_poutniciDěj románu nesou živí a výrazní lidé, jednající podle svých povah a zájmů, postavy, které před očima čtenáře ožívají a vtiskují se mu do paměti. Žijí, zápasí, podvádějí, konají hrdinské a šlechetné činy, milují se i zabíjejí v barvitém prostředí New Yorku a západních městeček a zlatokopeckých táborů, v prostředí, které je plné rušných a zajímavých detailů a které spisovatelka líčí trochu drsným, ale výstižným a přiléhavým humorem.

Hodnocení:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen: a kousek

No co k té anotaci dodat – snad jen, že výše popsané činnosti se odehrávají na šest seti devadesáti osmi stránkách, což je v některých okamžicích děje příliš moc a někdy příliš málo. Naštěstí převažuje pocit „příliš málo“, takže kniha jako celek vychází jako taková slušná trojka s kouskem navíc za sympatické postavy.

V průběhu let sledujeme především osudy rodiny Devlinů na americkém západě a rodiny Chingů na východním pobřeží. Obě rodiny jsou pokrevně spřízněné, takže čtenáři může chvíli trvat, než se v množství rodinných vztahů zorientuje. K tomu připočtěme řadu vedlejších postav, které se v ději pouze občas mihnou – a jsme minimálně na stovce postav. Tedy nic pro někoho, kdo nemá paměť na jména.

No a teď k tomu, proč jsem nedala víc hvězd: jakkoliv je kniha čtivá a osudy postav vás zaujmou, kniha nemá žádný nosný děj. Zkrátka začne a skončí jako by se nic nestalo, nenese žádný hlubší příběh kromě toho, že zobrazuje určitou historickou epochu. Jako by vás někdo na okamžik vpustil nahlédnou do svého života a pak zatáhl oponu, aniž by vám řekl, co se bude dít dál… I když to vlastně není těžké domyslet, protože jestli tahle kniha o něčem je, pak především o tom, že lidé byli dříve stejní jako dnes. Za mě přesto celkem zklamání, námět knihy měl našlápnuto na něco víc.

Pokud jste četli Věčnou Ambru a hledáte něco podobného, pak Poutníci nejsou tou správnou volbou. Měla-li bych knihu k něčemu přirovnat, pak by to byly nejspíš Ptáci v trní – jen o třídu horší. Přesto pro dlouhé letní večery, obzvláště máte-li rádi Ameriku, kniha určitě neurazí. 

(zdroj obrázku vč. anotace www.bux.cz)

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,00 (1 x)

Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..