POSLEDNÍ DOPIS OD TVÉ LÁSKY

Jojo MOYES

v originále THE LAST LETTER FROM YOUR LOVER

vydal Ikar 2013

moyes_posledni_dopisNovinářka Ellie při pátrání v archivu narazí na půlstoletí starý dopis, v němž neznámý muž žádá svoji milenku, aby opustila manžela. Ellie příběh, skrývající se za dopisem, okamžitě zaujme – i ona sama má poměr se ženatým mužem. Rok 1960. Jennifer Stirlingová leží v nemocnici po vážné autonehodě a na nic si nepamatuje – na manžela, na své kamarády, ani na to, jaká byla ona sama. Když se však vrátí z nemocnice domů a najde tajný dopis, pomalu se začíná rozpomínat na milence, kvůli kterému byla kdysi ochotná riskovat úplně všechno.

Hodnocení:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Já vím, že porovnávat se nemá – ale… Namlsaná první autorčinou knihou vydanou u nás – Než jsem tě poznala – jsem se odvážně pustila do čtení. Zprvu mě dost mátlo přeskakování v čase (děj se odehrává v současnosti a zároveň v roce 1960, což by bylo v pořádku, kdy se v roce 1960 nedělil ještě na „před nehodou“ a „po nehodě“). Když jsem si na tohle členění zvykla, začala mě silně iritovat hlavní hrdinka Jennifer. V knize je nelichotivě nazvána „zpovykanou paničkou“ a já s tímto názorem bohužel musím souhlasit. Ani tajemný milenec není zrovna sympaťák od pohledu, což mi čtenářský zážitek celkem dost kazilo.

Pilířem celého příběhu jsou milostné dopisy a každá kapitola je navíc uvedena rozmanitými citáty z korespondence či každodenní komunikace mezi mužem a ženou. Paradoxně jsou právě ty krátké úvodníky mnohdy zajímavější než celé dopisy, které bych se nebála označit za značné klišé. Na to, že mám občas problém zamáčknout slzu při dojemné reklamě, jsem při jejich čtení necítila nic víc, než lítost nad jejich pisatelem. Tady se zkrátka romantika nekoná, což je vzhledem k žánru knihy poněkud tristní.

Onoho „kouzla“ červené knihovny se dočkáme až v závěru knihy. S klidem vám mohu prozradit, že máte-li rádi šťastné konce, pak si přijdete na své. I hlavní hrdinové jsou na konci příběhu tak nějak snesitelnější a sympatičtější. Celkově je druhá polovina knihy lepší, svižnější a čtivější. Zároveň však nemohu nic vytknout délce knihy (472 stran). Možná by tu nemusel být příběh novinářky Ellie, ale to už bych si moc vymýšlela.

Celkově tedy dnes za tři hvězdy. Knihu odkládám s trochu rozpačitým dojmem, zda nám snad autorku někdo nevyměnil (Než jsem tě poznala je jedna z nejlepších knih, které mám tu čest mít v knihovně). Další knihu už si zřejmě nepořídím, ale raději jen půjčím.

(zdroj anotace vč. obrázku bux.cz)

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 5,00 (1 x)

O autorovi: Sirael (161 článků)

Knihy pro mne znamenají relax, ale také poznání. Na RČK se snažím "pravidelně" zveřejňovat román na pokračování, jinak je zde mou doménou žánr Young Adults.

KOUPIT KNIHU

Článek napsala Sirael dne 20.6.2016 v 17:56 a je zařazený do rubriky MOYES Jojo *Velká Británie *Romance ze současnosti. Můžete sledovat komentáře k tomuhle článku pomocí RSS 2.0 feed. Můžete článek také sami OKOMENTOVAT, nebo využít trackback z vlastních stánek.