LÁSKA A PŘÁTELSTVÍ a jiné prózy

Jane AUSTEN

v originále LOVE AND FREINDSHIP,

JACK & ALICE,

FREDERIC & ELFRIDA,

HENRY & ELIZA,

THE THREE SISTERS,

THE BEAUTIFULL CASSANDRA,

SIR WILLIAM MOUNTAGE

a THE ADVENTURES OF MR. HARLEY

vydal Daranus 2009

Austen: Láska a přátelství a jiné prózy Anotace:

Sbírka raných próz Jane Austenové s názvem Láska a přátelství je pojmenována podle novely v dopisech, která je jejím srdcem. Všechny prózy si berou na mušku dobové literární konvence, Jane Austenová je psala pro pobavení rodiny a jejich humor a styl, který již v mnohém naznačuje budoucí směřování autorky, si lze vychutnat i bez zevrubné znalosti literatury 18. století. Lásku a přátelství lze sice označit za novelu v dopisech, ovšem ve skutečnosti jde spíše o vyprávění hlavní hrdinky Laury o radostech a strastech, plynoucích z jejího manželství s mladým šlechticem, přičemž rozdělení na dopisy mělo zřejmě sloužit pro oddělení částí určených pro čtení v rodinném kruhu vždy během jednoho večera. Již v této novele, datované rokem 1790, kdy bylo autorce pouhých čtrnáct let, lze jasně identifikovat její ostrovtip a pohrdání romantismem, které se ještě zvýraznilo v jejích vrcholných dílech. I ostatní prózy ze sbírky jsou satirickými karikaturami dobových romantických i populárních heroických románů.

Hodnocení: hm, tohle asi nelze hodnotit hvězdami…

Vlastně sem na stránky tahle knížka ani nepatří. Ale jsem velkou milovnicí Jane Austen, takže to sem propašuji.

Pokud byste čekali nějaké veledílo, tak budete rozhodně zklamaní. Jedná se o takzvané juvenilie, neboli rané práce, takže pokud máte svoje slohovky ze základky a střední, poskytnou vám pravděpodobně stejnou zábavu.  Protože jsou to krátká dílka, která JA psala pro pobavení své rodiny, a bylo jí cca 13 až 17 let. Takže jsou to hodně nadsazené příběhy s infantilními dějovými zvraty. Postavy jsou celkem nelítostně pronásledovány krutým osudem, z tohohle pohledu jsou pozdější díla Austenové ke svým hrdinům mnohem laskavější.

Navíc jde také o svědectví tehdejšího života, sice zveličené, groteskní, ale autentické. A i z těchto nezralých pokusů o literaturu je znát úžasný pozorovací talent.

Nejvíc mě zaujala povídka Tři sestry, která, jak jsem se dočetla, byla jako první přeložená do ruštiny… Pročpak asi??? 😉 Příběh není vlastně dokončený, ale je v něm cítit silný potenciál. Škoda, že se k němu Austenová později nevrátila… Inu, třeba se toho ujme někdo jiný. Koneckonců pokračování Pýchy a předsudku jsou desítky…

Hledáte romantiku? Hm, tak to sáhněte po jiné knize. Jste fanouškem Jane Austenové? Tak to si to přečtěte.

(zdroj obrázku a  anotace: Daranus)

Hvězdičky pro vaše hodnocení sem dneska nedám, ale pokud si knížku přečtete, napište svůj komentář. Budu se těšit.

4 komentáře u „LÁSKA A PŘÁTELSTVÍ a jiné prózy

  1. Ač jsem velká obdivovatelka této autorky, tak tyto její raná dílka mne příliš nezaujala. Knížku jsem měla půjčenou z knihovny, byla jsem na ni zvědavá, tak jsem svůj zájem ukojila:) a už se k ní asi nikdy nevrátím….tedy k této knížce…k jejím pozdějším dílům se vracet rozhodně budu.

  2. Ahoj. Tak dneska jsem si zašla do knihkupectví nakoupit nejake darky rodině a dopadlo to tak, že jsem si koupila Lásku a přátelství a jiné prózy, Dcery pana Darcyho a ještě knihu Jane Austen (od Roberta Milese). Tak jsem zvědavá, jaké to bude:)

  3. Kim: Zrovna vyšly Dcery pana Darcyho – Elizabeth Astonová
    Dále už dřív vyšlo:
    Zámek Pemberly (Argo, 1995)
    Pošetilost a přetvářka (Ikar, 1999)

  4. V článku se píše, že pokračování Pýchy a předsudku je několik… Neporadil by mi někdo něco konkrétního? 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..