NEVĚSTA Z HRANICE

Bertrice SMALLová

v originále THE BORDER LORD´S BRIDE

vydalo nakladatelství Baronet, 2008

Nevěsta z HraniceAnotace:

Pokračování cyklu Letopisy z hranice vypráví, jak jsou čtenáři u slavné Bertrice Smallové zvyklí, o hrdé, charakterní a krásné hrdince, v příběhu plném dobrodružství, romantických vášní a historie. Na konci 15. století se nelze obejít bez ochrany mocných. Proto stárnoucí Ewan MacArtur posílá svou milovanou osiřelou vnučku Ellen ke králi Jakubovi. Ta však ani zde nenalézá bezpečí. Jako dědička panství Lochearn je zapletena do intrik, které jejího děda připraví o život a ji samou mají přivést do nechtěného manželství. Avšak i v této době intrik a zrady se najdou charakterní a stateční muži a Duncan Armstrong, zeman z panství Duffdour, jemuž král Jakub svěřil Ellenin doprovod, aby uchránil svou čest a splnil svou povinnost, musí vzít věc do vlastních rukou. Přesto, že se zapřísahal, že se ožení jen z čiré lásky, bere si Ellen za ženu, aby ji uchránil před neblahým osudem.

Hodnocení: :mrgreen:

Podle anotace by jeden řekl, že se jedná o historickou romanci. Také by řekl, že hlavní postavou je krásná Ellen, která hledá ochranu u skotského krále. Nenechte se ale mýlit. Ve skutečnosti vystupují v hlavní roli skotské dějiny.

Bláhově, trpělivě a marně jsem čekala, kdy se konečně objeví nějaká romantika. Místo toho jsem se dočkala historie rodu Stewartovců (cca pět generací!) a podrobností o politické situaci v tehdejším Skotsku a v Evropě. Abyste mě dobře pochopili, mám ráda historii a ráda si o ní čtu. Ale v této knize jsem si často připadala jako na stránkách Wikipedie. 😯

BS se od začátku do konce snaží na každé podrobnosti ukázat věrnou podobu světa v 15. století. To je chvályhodné. Já ale opravdu nepotřebuji neustále číst o tom, kdo, kdy a jakým způsobem si šel ulevit. (Slovo ulevit, je v knize častěji než slovo milovat). Postavy mluví zřejmě také dobovým jazykem. Věřím tomu, že vesnické dívky nehovořily zrovna vybraně, ale přiznám se, že některé věty či dokonce odstavce jsem kvůli extrémně silným výrazům přeskakovala.

Paradoxně jsou historické reálie nejsilnější stránkou knihy. Ano, tak jako obvykle se dočkáte nepočítaně popisů milostných scén. Ano, hlavní hrdinové si (asi uprostřed knihy) řeknou, že se milují. Ale s romantikou nepočítejte. Jejich vztah neprovází žádné napětí či vzrušení ze vzájemného sbližování a zamilovávání se.

Takže: Pokud se chystáte na zkoušku ze skotských dějin a nevadí vám hrubší výrazy, jděte do toho. Pokud hledáte romantiku, honem pryč!

(zdroj anotace a obrázku: Baronet)
Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,12 (17 x)
Loading... Dále v sérii:« předchozí část série ... další část série »
O autorovi: Karolka (3 článků)

http://knihapribehu.wordpress.com/


Akce:E-KNIHY Bertrice Small za skvělé ceny.

Článek napsala Karolka dne 17.12.2009 v 21:37 a je zařazený do rubriky SMALL Bertrice *Skotsko, Wales a Irsko. Můžete sledovat komentáře k tomuhle článku pomocí RSS 2.0 feed. POD TÍMTO TEXTEM MŮŽETE ZANECHAT KOMENTÁŘ. Pinging: off.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEZAPOMEŇ odkliknout, že nejsi robot, pokud jsi tu bez přihlášení.
Pro vložení hvězdičky stačí napsat :mrgreen:

*