Čtenářky píší – vaše šance

Milé dámy,

opět jsme pro vás připravily něco zbrusu nového.

V poslední době se v komentářích na RČK objevil velmi zajímavý nápad na rubriku Čtenářky píší. Po dohodě s Renkou jsme společně ustanovily jednoduchý postup, jak nás na své výtvory žánru historické romance můžete upozornit.

 1. Umístěte své dílko na internet (můžete využít celou řadu blogů zdarma, doporučuji např. www.pise.cz či blog.lide.cz).
 2. Zašlete mi odkaz na svůj blog na email:  SiraelRCK@gmail.com . Upozorňuji, že dílka jiného žánru nebudu hodnotit.
 3. Po přečtení a zhodnocení vašeho výtvoru vám zašlu informační email o svém „verdiktu“, tedy zda se vaše dílo objeví na RČK v podobě krátké recenze a odkazu pro ostatní čtenářky. Samotný text díla zůstane ovšem pouze na vašem blogu. I tak je to dobrá reklama, co říkáte? 🙂

Takže pokud se vám doma v šuplíku hromadí romantické povídky či snad celé romány a zároveň se nebojíte konstruktivní kritiky, šup s tím na blog a následně ke mě na email.

Psaní zdar!

O autorovi: Sirael (161 článků)

Knihy pro mne znamenají relax, ale také poznání. Na RČK se snažím "pravidelně" zveřejňovat román na pokračování, jinak je zde mou doménou žánr Young Adults.


Článek napsala Sirael dne 22.11.2010 v 10:40 a je zařazený do rubriky Čtenářky píší. Můžete sledovat komentáře k tomuhle článku pomocí RSS 2.0 feed. POD TÍMTO TEXTEM MŮŽETE ZANECHAT KOMENTÁŘ. Pinging: off.

Komentáře k článku “Čtenářky píší – vaše šance”

 1. renka podotýká:

  Honzino, to je zajímavý nápad, možná po něm sáhneme, až skončí Popelčin román na pokračování, tedy pokud se nebude chtít pustit do druhého.

 2. Honzina podotýká:

  Sirael: o.k., a moc všem psavcům držím palce, jak ke psaní, tak odvaze svoje dílko zveřejnit 🙂 Mimo jiné jako teorii vřele doporučuju knížky od Markéty Dočekalové Tvůrčí psaní – jedničku a dvojku.

 3. Sirael podotýká:

  Renko, děkuji, asi bych to nepodala lépe.
  Honzino, to je určitě taky zajímavý nápad 🙂 nicméně taky poměrně náročný na čas. Zatím bych to nechala takto otevřené, přece jen jsem zahlédla spoustu rozepsaných děl všude možně na internetu, takže teď jen čekám, až nějaká odvážlivá slečna/paní (nebo muž) naťuká mou adresu a pošle mi čtení 🙂

 4. Honzina podotýká:

  Napsat něco, aby to mělo hlavu i patu JE těžké. A časově neskutečně náročné, kdo zkusil, dobře ví 🙂 Co se červené knihovny týče, čtu romány ideálně o 300 stránkách, povídky moc ne. Neměla jsem zatím možnost posoudit, zda lze nacpat všechno v dostatečném množství do krátké povídky (tak, aby se dalo říct, že se jedná o romanci a nikdo nebyl o nic ošizen 🙂 Ale kdoví, třeba to jde. Proč to píšu – když už se tu vede tato diskuze: co zkusit rozepsat povídku s nějakou zajímavou zápletkou (nějaká psavá šikulka) a nechat ty ze čtenářek, které mají spisovatelské ambice, aby vymyslely konec? Resp. ji dopsaly do konce 🙂 Samozřejmě s omezením délky povídky. Sirael může pak vyhodnotit nejlepší „konce“ a ty uveřejnit. Určitě může být zajímavé, jak kdo se s povídkou popere. Pokud do toho tedy vůbec někdo bude mít chuť. Vymyslet originální rozuzlení a našťouchnout ho např. do pěti deseti stránek je snazší, než trávit čas nad stostránkovým románem, u kterého hrozí, že ho nikdo nebude číst…

 5. renka podotýká:

  Fin: k tomu zveřejňování – můžeš to i opublikovat na internetu v blogu, který zamkneš pro veřejnost, a na článek se nedostanou ani roboti vyhledávačů ani nikdo, komu nedáš přesnou adresu. Nevím, jestli to nabízí nějaké české blogové systémy, pravděpodobně ano, ale s určitostí vím, že to umí právě blog na wordpress.com. A až dostaneš odvahu, jedním kliknutím to pak můžeš zpřístupnit celému světu 🙂

 6. renka podotýká:

  Já chápu, že do šuplíku píše spousta lidí, a že můj nebo Siraelin vkus se nemusí shodovat s vkusem jiných lidí, neosobujeme si na vkus patent. Ten výběr určitě nebude naprosto objektivní. Ale…

  Uvědomte si, že tyhle stránky vznikly jako můj soukromý čtenářský deník. Platím si hosting a dvě domény, věnuju tomu kvanta času, který nemám. Mám malé dítě a domácnost, a to nemluvím o tom, že bych měla konečně dodělat školu.

  Spravovat takové diskuzně publikační fórum je:
  a) náročné na čas administrátora, profi-administrátora nedokážu zaplatit
  b) náročné na hosting, a to jak technicky, tak finančně

  Takže se nezlobte, ale byla bych ráda, aby tyhle stránky zůstaly jako taková databáze romancí, které v ČR vyšly, obohacená o hodnocení nás redaktorek, které by vám mohlo pomoci se zorientovat v džungli toho, co u nás vychází.

  Že tady byl dán prostor v podstatě začínajícím autorům, a že to bylo formou románu na pokračování, je vlastně dílem náhody, je to experiment a chápejte to jako zpestření.

  To, co tady můžete číst, je Vám poskytováno úplně zdarma, včetně času redaktorek, který věnovali psaní článků pro vás. A snažíme se stránky pořád vylepšovat.

  Ano, provozuju i eshop, ale pokud si představujete, jak jsem za vodou, tak vás zklamu. Výdělek z něj by neuživil jediného člověka.

  Proto vás prosím o pochopení mých důvodů. Mohu vám nabídnout jen to, co vám Sirael zprostředkovala. Ona sama je ochotná všechna vaše dílka, na která ji odkážete, přečíst, za což by vám měl patřit její velký dík, protože to rozhodně není jednoduché, a stojí to spoustu času. Ač si každý autor myslí, že je úžasný, bohužel to vždycky není pravda.

  Takže moje nabídka zní tak, že vaší práci-dílku, pokud Sirael usoudí, že za to stojí, bude věnována stejná péče a čas, jako knize renomované autorky, která celosvětově prodala miliony kusů svých knih. Článek se objeví na RČK, kterou momentálně čte 600 až 700 lidí denně. To si myslím, že je poměrně fér nabídka.

  Nemohu vám poskytnout webový prostor pro vaše psaní. RČK je sama sobě na poměry blogu opravdu rozsáhlá, a tento (velikostí omezený) prostor potřebuje.

  Ale pro tuto funkci existuje spousta blogů, které jsou zdarma. Pokud chcete mít stejný publikační systém jako RČK, zkuste http://www.wordpress.com (blog je zdarma). Dokonce pokud chcete hodně podobnou šablonu blogu jako má RČK, je možné si ji volně stáhnout na webu. WordPress.com vám ji (ovšem za poplatek) umožní nahrát a spravovat, takže můžete okusit co strašné práce a hledání informací z oblasti html, php, stylování css atd. to dá, si ji jen upravit k obrazu svému.

  A co se týče psaní na pokračování, zeptejte se Sirael a C.ind.ere.lly jak náročné a zodpovědné je opravdu napsat každý týden jeden díl.

  Také myslím, že nikde není psáno, že Sirael musíte posílat celá hotová díla, možná že nějaký dobře rozepsaný román by byl určitě také přijatelný, ale to nechám na ní.

  Zároveň vás chci požádat, abyste s pokorou respektovali Siraelin verdikt. Pokud vás odmítne, smiřte se s tím, že se vaše dílo prostě nevešlo do jejích měřítek.

  A pro ty, pro které tahle nabízená forma není zajímavá, nabízím následující článek:
  http://www.lupa.cz/clanky/spis.....internetu/

  A ještě jedna věc: pokud si budeme myslet, že nějaká další práce nebo autor stojí za to publikovat jako román na pokračování, můžete se třeba stát třetím v pořadí, kdo dostane tuhle šanci…

 7. Sirael podotýká:

  Fin, určitě 🙂 jsme lidi a domluvíme se. Určitě to pošli, mrknu na to

 8. Fin podotýká:

  otázka pro Sirael: musí být ten text někde zveřejněný? Co když by někdo moc rád dal svoje výplody k přečtení a k ohodnocení dalšímu fanouškovi žánru, kvůli konstruktivní kritice, ale zatím nemá ještě dost odvahy vyvěsit to na internet napospas všem. Bylo by možný ti když tak poslat jenom textovej soubor?

 9. Sirael podotýká:

  Také jsem původně zamýšlela něco více otevřenějšího a vstřícnějšího pro začínající autorky (přece jen já sama jsem autor amatér, a tak chápu tvé připomínky), ale to vzhledem k místu na webu není možné. Navíc toto není primární účel stránek, pouze doplněk, zpestření pro čtenářky.
  O kompletních dílech – čtenářky mi mohou zaslat povídky nebo i začátky románů, nemusí se jednat o ucelený román.
  A co se týče mého vkusu – myslím, že jsem dostatečně tolerantní a otevřená všemu, co splňuje základní gramatická pravidla 🙂

 10. Jajinka podotýká:

  No, nechci nějak rýpat, bože chraň, ale nevím, jestli tohle nějak zvlášť motivuje… Málokdo asi napsal nějaké celé dílo, i tady na webu se postupně objevují jednotlivé kapitoly. A z vlastní zkušenosti vím, že začínající spisovatel, který dává svoje dílka na internet, potřebuje povzbudit – a ne pochválit, až když už je po všem. Nebo to teda taky, ale to je k ničemu v průběhu psaní. Krom toho ani nemá skutečně jisté, že se tady jeho dílko opravdu objeví. Navíc – co se nelíbí webmasterkám, může se líbit někomu jinému a naopak… Myslím, že když se o tom holky bavily, měl každý na mysli spíš nějaké diskusní forum – něco, kam by měl přístup každý, mohl se v tom trochu pohrabat, vybrat si… Ale nechci vypadat nevděčně, to bych opravdu nerada… Berte to, prosím, jen jako můj názor 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEZAPOMEŇ odkliknout, že nejsi robot, pokud jsi tu bez přihlášení.
Pro vložení hvězdičky stačí napsat :mrgreen:

*