PÝCHA A PŘEDSUDEK

Jane AUSTEN

V originále PRIDE AND PREJUDICE,

vydalo (mimo jiné) Academia 2003.

pycha-a-predsudek-1946paperback.jpgpp1949.jpgpycha-a-predsudek-1967.jpg pycha-a-predsudek-1974-odeon.jpgpycha-a-predsudek-1986-vysehrad.jpgAusten: pýcha a předsudek (Argo)Austen: Pýcha a předsudekPýcha a předsudek - Levné knihy KMaAusten: pýcha a předsudek 6.vydání

Pýcha a předsudek '08 Anotace (cs.wikipedia.org, obr. Academia, Argo, Škubal a spol.):

Pýcha a předsudek je nejznámější román anglické spisovatelky Jane Austenové. První věta románu je jedním z nejslavnějších úvodů knihy v anglické literatuře vůbec:

***

„It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife.“

(česky podle překladu Evy Kondrysové: „Světem panuje skálopevné přesvědčení, že svobodný muž, který má slušné jmění, se neobejde bez ženušky.“)

První verzi románu sepsala v letech 1795 – 1797 a pojmenovala ji First Impresions (První dojmy). Nepodařilo se jí ale pro něj najít vydavatele, takže jej prozatím odložila a začala pracovat na románu Rozum a cit (Sense and Sensibility), po jehož vydání (1811) se k Prvním dojmům vrátila, přepracovala je a pod jménem Pýcha a předsudek vydala (1813).

Pýcha předsudek je tzv. román rodinného života (angl. domestic novel), který s ironickým podtextem líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít pro své dcery vhodné ženichy. Hlavními postavami románu jsou slečna Elizabeth Bennetová (patrně zosobnění autorky) a Mr. Darcy.

Hodnocení: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Naprosto skvělá a základní knížka zamilovaných románů. Navíc, jestli jste si všimli, tak Austenová dokázala napsat úžasný příběh, který nepotřebuje detektivní zápletku, ohrožení na životě, ani triufiální vstup mezi londýnskou smetánku.

Přitom na tuhle knížku jsem narazila až při čtení současných romantických románů, kde se o ní autorky často rády zmiňují. Tak jsem si ji půjčila z knihovny, to bylo vydání tuším od Odeonu, no a pak zakoupila moc hezkou verzi, kterou prodává Academia. Pak jsem se dozvěděla, že tahle knížka patří na přední místa top 100 nejčtenějších knížek všech dob anglické literatury, a u nás si v žebříčku myslím taky nevedla špatně.

Mám k téhle knížce jedinou výhradu. Nezasloužila by si trochu modernější překlad, než je současný od Evy Kondrysové? Přeci jen budí trochu archaický dojem a jméno „Lízinka“ ve mě evokuje představu spíš kozy či morčátka…

No a ještě vás chci upozornit na zfilmované podoby téhle knížky. Stalo se to několikrát, ale za zmínku stojí dvě. Před nedávnem v kinech běžela filmová verze Pýchy a předsudku s Keirou Knightley v hlavní roli, která určitě stojí za vidění aspoň doma na DVD. I když si myslím, že venkovská šlechta tu byla až moc venkovská. V roce 1995 natočilo BBC šestidílný seriál Pýcha a přesudek, je naprosto skvělý a všem ho doporučuju. I když se dá sehnat na stránkách BBC jen v anglické verzi, na české titulky nebo dabing zapoměňte.

25.11.2007:

Všimla jsem si, že tu vlastně nikde není děj. Abyste náhodou tuhle knížku nepřehlédli, tak děj nastíním.

Rodina Bennetových má nula synů a pět dcer – krásnou Jane, chytrou a vtipnou Elizabeth, což je naše hlavní hrdinka, svatouškovskou Mary, předposlední Kitty a rozmazelnou Lydii. Po smrti pana Benneta by přešlo jeho panství do rukou nejbližšího mužského příbuzného – pana Collinse. A tak milým sestrám zbývá asi jediné řešení, vdát se, pokud možno dobře.

Mladý a dobře zajištěný pan Bingley si pronajímá dům v sousedství, což je voda zejména na mlýn paní Bennetové. Dokonce se pan Bingley do krásné Jane zakouká, ale… Je tu spousta protivenství, které tomu brání. Mimo jiné i sestry pana Bingleyho a jeho nafoukaný přítel Darcy. Ten se stává Elizabethiným téměř osobním nepřítelem. Jenže pak se to začne zajímavě vrbit.

Nakonec jsou v knížce celkem tři svatby, jeden útěk do Skotska, nějaké ty dopisy… a vůbec… Tohle si prostě přečíst musíte.

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,70 (375 x)
Loading...

87 komentářů u „PÝCHA A PŘEDSUDEK

 1. Já miluju zfilmovanou verzi s Keirou Knightley.
  Dám ji tak 1x za půl roku
  (vždycky, když se mi fakt nechce žehlit. 🙂 )

 2. Poprvé jsem ji přečetla ve 13 letech, sladce zasněná… A i teď se k ní ráda vracím:). Prostě klasika milostných příběhů a jen a jen důkaz, že Jane Austen byla opravdu paní spisovatelka, klobouk dolů:).

 3. Tato kniha je moje oblíbená. Poprvé jsem ji četla někdy na základce a od té doby aspoň jednou za rok (a ti mi bude 50). Četla jsem i všechny ostatní knihy od J. Austenové, ale Pýcha a předsudek je nejlepší. Film i seriál není špatný, ale kniha je kniha.
  Četla jsem i různá rádoby pokračování od různých autorek, ale to už je úpná hrůza.

 4. Prvně jsem viděla film z r. 2005, o pár let později seriál z r.1995 a nyní jsem i dočetla knihu. Mé hodnocení je asi takové: Ačkoliv jsem byla z filmu nejdřív úplně unesená (a pořád svým způsobem jsem), seriál se stal mou srdeční záležitostí, nebot mi připadal věrohodnější, zapletenější, zajímavější a Colin Firth v roli Darcyho je doslova můj splněný sen. Nevím o jiném heci, který by mi na tu roli tolik sedl jako on. Do knihy jsem se bála jít, jelikož ze zkušenosti nerada čtu knihy po vidění jejich filmového zpracování, obvzlášť znám-li jejich děj přímo nazpamět. Musím ale podotknout, že ačkoliv seriál je dokonalý po všech stránkách, kniha je ještě mnohem lepší! Nejen že víc proniknete do charakteru postav, ale ujištuji vás, že se i několikrát hlasitě zasmějete. Humor, romantika, a přesné vystižení doby je Austen valstní. Kniha se okamžitě stala mou nejoblíbenější! (a kdo by to u 18ti leté puberťačky čekal čekal, že ano 😀 )

 5. Tak jsem si zase dala repete, a nemůžu si pomoct, kniha je geniální… a romantická… A ten pan Darcy… Ach, moc bych si přála, aby se Jane Austen narodila ještě jednou a opět se stala spisovatelkou…

 6. cappuccino: naprosto s tebou souhlasím, kolikrát jsem četla jenom Pýchu a předsudek by se na prsty obou rukou nevešlo 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..