EMMA

Jane AUSTEN

V originále EMMA,

vydalo Academia 2004.

emma-1982.jpgAusten: EmmaAusten: Emma 2007emma2009.jpg

Anotace (www.kosmas.cz):

Jane Austenová (1775-1817) se narodila jako sedmá ratolest v rodině venkovského faráře. Nikdy se neprovdala, ale nikdy nad svým údělem nezatrpkla, naopak hrála v domě plném sourozenců a jejich dětí roli vlídné a veselé tetičky. Stala se jednou z největších autorek takzvané „domestic novel“, románu rodinného kruhu, z nichž nejznámější jsou Pýcha a předsudek a Rozum a cit. Ve všech svých knihách líčí život středních a vyšších vrstev a venkovské šlechty, rodinné návštěvy, dýchánky, výlety a plesy, to vše za účelem najít vhodného partnera pro dospívající dcerunku. Emma, hrdinka stejnojmenného románu, vstupuje do života s těmi nejpříznivějšími předpoklady: je hezká, bystrá a bohatá, má šťastnou povahu. Má však málo životních zkušeností a návyk pohlížet na všechny muže jen podle vhodnosti k sňatku… Román Emma patří k čtenářsky nejoblíbenějším a nad jeho stránkami lze jen těžko uvěřit, že jeho autorka prožila přes polovinu svého života ještě v 18. století – celou svou osobností jako by byla nejméně o věk dál, a také její hrdinky působí spíš jako současnice hrdinek pozdější doby.

Hodnocení: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

No prostě hýčkaná Emma přece ví všechno líp, a všemu rozumí nejlíp a to ji opravňuje k tomu, aby věděla, který partner je pro každého ten nejlepší. Jenže oni lidi nějak nehrají podle jejích pravidel, a dělají si to po svém. A nakonec zjistí, že ví, že nic neví. Ale pak i ona sama získá trošku toho manželského štěstí, a to vlastně jde, ne?

Co se týče filmového zpracování Emmy, tak naprosto skvělý je televizní film z roku 1997 s Kate Beckinsale v hlavní roli. O rok mladší film s Gwyneth Paltrow je taková sladší verze, ale taky příjemná na koukání. No a pak tu je ještě seriál BBC, který není špatný, ale… asi se radši koukněte na jeden z filmů.

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,65 (63 x)
Loading...

13 komentářů u „EMMA

  1. já si nakonec tu verzi z 2009 docela oblíbila, Emma je sice takový trdlo ale pan Knightley je tady takovej sympaťák, i když je docela odlišnej třeba od verze s Markem Strongem, a postava Emmina otce je skvělá (ono taky s takovým hercem jako je Michael Gambon to ani snad jinak nejde)

  2. Renka: Souhlasím s tím, že film s Gwyneth Paltrowe mě oslovil víc, seriál nebyl špatný, ale některé pasáže nebyly vyřešené úplně nejlíp a trochu mě zarazilo obsazení.

  3. Investovala jsem celkem 138,- Kč do nejnovějšího čtyřdílného filmu od BBC, u nás vyšlo pod názvem Slečna Emma. Mno… Tedy starší verze s Gwyneth Paltrow a Kate Beckinsale se mi líbily mnohem víc, i když měly méně dílů 😉

    Tady mi přišla Emma taková moc moderní, málo dáma, a tak vůbec. Nicméně pan Knightley se mi celkem líbil…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..