MANSFIELDSKÉ PANSTVÍ

Jane AUSTEN

V originále MANSFIELD PARK,

vydalo Abonent ND 2006.

Austen: Masfieldské panství

Austen: Mansfieldské panství (Leda 2. vyd.)Anotace (www.daemon.cz):

Mansfieldské panství má všechny potřebné atributy úspěšného románu – spletitý barvitý příběh plný plasticky vylíčených postav, vrcholící šťastným koncem. Hlavní hrdinka Fanny Priceová se v útlém věku ocitá jako chudá příbuzná na Mansfieldu v rodině své lépe situované tety a strýce. Venkovské sídlo žije svým vlastním rytmem a všedními událostmi, jež jsou v celospolečenském měřítku jistě zanedbatelné, ale pro aktéry příběhu vrcholně důležité – ať už je to ples, návštěva nebo něčí nemoc. Fanny dozrává v osobnost, která se i v prostředí sešněrovaném konvencemi dokáže držet svých zásad a ideálů, a proto získá lásku, v niž vlastně neměla doufat…

Hodnocení: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Po Pýše a předsudku je tohle moje nejoblíbenější knížka od Austenové. Je to tak trochu o Popelce, akorát že krásný princ vlastně celou knížku dává přednost nějaké jiné. Beznadějné, což?

Pořád jsem doufala, že tuhle knížku vydá Academia, aby doplnila na plný počet svoji edici knížek od J.A., ale nikoliv, chytil se toho někdo jiný. Ale jsem moc ráda, že Abonent ND zachoval (nebo okopíroval) „look“ knížek od Academie.

No a ještě ke zfilmovaným podobám téhle knížky. Existuje britský film Mansfield Park z roku 1999 od režisérky Patricie Rozema. Ten je docela hezký a koukatelný. Pak je tu tuším čtyřdílný seriál od BBC z roku 1983. A ten mě lidičky teda stašlivě zklamal. Chudák Fanny je pěkná ošklivka, a co hůř hysterka a mentálně retardovaná navrch. Nebo aspoň takovým dojmem na mě její ztvárnění od profesionální (?!?) herečky působilo. Takže naprosto nechápu, jak by se do ní mohl zamilovat notoricky známý svůdce a sukničkář Henry Crawford…

25.10.2007: Tak jsme se v letošním roce dočkali nové filmové verze Mansfield Park. No… Ujde. I když představitelka Fanny si moje srdce nezískala. Moje jednička je pořád z roku 1999.

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,43 (44 x)
Loading...

17 komentářů u „MANSFIELDSKÉ PANSTVÍ

 1. Tuto knihu mám velice ráda! Vždy jsem stála po boku Fanny! a sdílela jsem s ní její bolesti. Nicméně, když čtu tuto knihu, tak nedokáže přestat myslet na to, že mě Fanny připomíná samotnou Jane Austenovou. Ale je to jen v mé hlavě 🙂
  Jsem moc ráda (pro mě) nečekaného konce! Doopravdy jsem netušila, že by nakonec skončila s Edmuntem, ale myslela jsem si, že bude s Henrym.
  Film z roku 1999 jsem viděla a moc se mi zalíbil. Představitel Edmunta je velice sympatický! a trefný! 😉

 2. Tak Annu Eliotovou jsem teď zhlédla celou a opravdu se toto zpracování povedlo, ani nevadí že jsem tomu zas až tak v AJ nerozuměla – protože knížku znám skoro nazpaměť, takže jsem se v ději orientovala:), Mansfieldské panství jsem viděla to starší zpracování z r. 1999 u nás na ČT a to se mi líbilo – v tom novějším mne hlavně odpuzuje ta skotačivá kudrnatá blondýnka jako představitelka Fanny – takhle jsem si tuto mou oblíbenou postavu opravdu nepředstavovala:(

 3. to Kate- celá JA (mj i Anna Eliotová) se dá sehnat na DVD Amazonu jen bohužel bez češtiny :-((.
  nová Anna Elitová je velmi povdená (ta starší je taky fajn – taková romantičtější – visí v klipech na Youtube taky), Northangerské opatství super jen Mensfield Park mě bude dlouho strašit v nočních můrách závěrečná scéna žádost o ruku pomoc…).
  Emma S Kate Beckinsale je trochu jiná než ta s Gwyneth (k mému podivu se mi Kate jako Emma líbila daleko víc!!!) a taky je tam skvělá Samanta Mortonová jako Harriet ,na rozdíl od Tonic Colette která byla …duchaprázdná :-)).
  P.S. tvůrci stránek – co takhle článek filmové adaptace Jane Austen ???

 4. Děkuji za tipy na odkazy na Youtube – mimochodem ta Anna Eliotová vypadá dost dobře, ale nemohla jsem nikde najít jestli film vyšel i na DVD v češtině nebo aspoň s titulkama- moje angličtina je totiž dost chabá:(, tak se jen tak vizuálně kochám a sem tam snad něčemu porozumím – no jo musím sem tam i občas otevřít krom historických romancí i učebnici angličtiny:))
  Jinak jsem tam našla i filmové zpracování životopisu J.Austenové – Vášeň a cit, ale to už nevypadá tak dobře…..
  Janka:Emmu jsem viděla jen s Gwyneth Paltrow a to se mi moc líbilo, Pýcha a předsudek s Keira Knightley taky zbožňuji – no prostě jsem fanynka Austenová ve všech podobách:)

 5. Mango – na you tube je i část nové verze Mansfield parku (mimochodem dost děsné) a Anny Eliotové
  Renka+Hornblower k filmu měla jsem pocit , že víc částí bylo vykradeno z P+P (asi to bylo tím, že to psal stejný scénárista- jenže režisér bohužel není druhý Joe Wright…)
  SPOILERY No mám pocit, že JA má spoustu věcí nevyřčenou a sex do JA nepatří (Willoughby a první scéna se svedením Elizy), vůbec postava Willougbyho není moc okouzlující…spíš je to běkný bídák, když pak přijíždí a říká jak Mariane miloval není to z toho moc poznat :-(((, na druhé straně z Brandona je taková hrdinská postava (ten šernířský souboj jsem moc nepochopila, byl v kniza vůbec na plese?) – jedna věc na konci mě dost znechutila a to slow motion když Edward honí slepice a Brandon nese Marian. Je fajn že se tam objevilo víc postav (vynikající byla p. Ferrersová, nebo matka Elinor a Marian). já bych dala 3 a půl hvězdy. I když stále preforují verzy z roku 95 (Brandon Alana Rickmana :-), kdysi se mi nelíbila čím jsem starší, tím ho víc „žeru“) a nebo P+P s Colinem Firtem
  P.S. mám doma na DVD Emmu s Kate Backinsale ..a zatím mooc pěkný (jestli chcete půjčit), mám i P+P

 6. Skoukla jsem to konečně celé.

  Hornblower: a to špitání pod peřinou je zas vykradené z P&P 2005…

  Janko: Jak jsi to myslela s tím posunutím děje?

  mango: Ano, mluví. Je to reakce na komentář Janky, ve kterém avizuje novou verzi Rozumu a citu. Když klikneš na “Všechny komentáře”, zobrazí se ti celá diskuse. Vznikla sice pod Mansfieldským panstvím, ale poslední část se týká R&C

 7. mám pocit, že hornblower mluví o rozumu a citu a ne o mansfieldském panství… jelikož tam vystupují jiné postavy…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..