L. J. SMITH

lj-smithLisa Jane Smith, neboli L.J. Smith, je americká autorka literatury pro mladé. Její knihy kombinují prvky hororu, science-fiction, fantasy a samozřejmě taky trochu té romantiky.

Lisa Jane se snaží svůj věk držet v tajnosti, avšak některé zdroje uvádějí, že se narodila 4. září 1965 ve Villa Park v Californii. Jak na sebe sama prozradila, rozhodla se stát spisovatelkou snad již v mateřské škole a na prvním stupni základní školy s psaním začala.

V roce 1987 získala bakalářský titul z experimentální psychologie na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře a dále si doplnila vzdělání v oblasti základní a speciální pedagogiky na univerzitě v San Franciscu. Než se začala věnovat psaní knih na plný úvazek, pracovala jako učitelka v mateřské škole.

Její první kniha The Night of the Solstice byla publikována v roce 1987 a v letech 1991-2 spatřily světlo světa Upíří deníky.

V roce 1998 si Lisa Jane dala na dlouhých deset let od psaní pauzu a až v roce 2008 se vrátila s novými webovkami, sérií krátkých povídek a nedlouho na to i s pokračováním Upířích deníků…

Lisa Jane žije v San Francisco Bay se svým psem, třemi kočkami a zhruba deseti tisíci knihami.

Její webovky můžete navštívit zde a přehled její tvorby najdete tady.

Renka dodává (18.8.2013):

Na základě střípků informací jsem rozběhla rozsáhlé pátrání. Zjistila jsem následující:

  • Poslední díl série Upířích deníků, který autorka opravdu napsala, je Midnight (u nás vyšlo dvojdílně Před půlnocí a Zoufalství). Všechny další díly série píše tzv. ghostwriter, tedy bezejmený spisovatel, najatý vlastníkem autorských práv k sérii Upíří deníky. A světe div se, L. J. Smith tím vlastníkem není. Lisa uvádí, že před 20 lety byla mladá a naivní a podepsala smlouvu, která ji o práva na její vlastní práci připravila. Tak se stalo, že když pak přinesla svoji verzi Phantoma (opět dvojdílně Druhá šance a Fantom), vyhodili ji z dalšího psaní série a knihu úplně přepsal někdo jiný dle představ a zadání… Takže Fantom, kterého si můžete přečíst, měl být jinak. Na amerických obálkách je uvedeno, pokud se pozorně podíváte, „created by“ L. J. Smith. To znamená, že postavy byly stvořeny Lisou, ale autorkou knihy už není. Fragment ji přímo natvrdo uvádí jako autorku, ale od první knihy podsérie The Hunters to není pravda.
  • Podobná situace je  i se Stefanovými deníky. Podle stránek L. J. Smith není autorem ani jeden z lidí, kteří jsou na obálce uvedeni. Viz. http://ljanesmith.net/author/booklist
  • Stejné je to i u série Tajný kruh. Lisa napsala pouze trilogii. Další knihy už jsou dílem někoho jiného, Lise už psaní dalších dílů série nebylo umožněno.

U nás vyšlo:

Upíří deníky

Probuzení
Souboj
Zášť
Temné shledání

Upíří deníky – Návrat

Návrat
Soumrak
Zajetí
Osvobození
Před půlnocí
Zoufalství

Série Tajný kruh

Zasvěcení
Otrokyně
Moc

+ série byla rozšířena Aubrey Clarkovou o další díly: Rozkol, LovThe Temptation (ještě česky nevyšlo)

Série Temné vize

Odhalení
Posedlost
Strach z temnoty

(zdroj bia volně http://en.wikipedia.org/wiki/L._J._Smith_%28author%29, zdroj obrázku http://www.ljanesmith.net/www/)

série Stefanovy deníky (!nebyla napsána L. J. Smith ani nikým jiným, uvedeným na obálce!)

Zrození
Chuť krve
Prokletí
Stopy minulosti
Úkryt
Spojení

série Upíří deníky – Lovci (The Hunters) (!Lisa Jane Smith již tyto knihy nepsala!)

Druhá šance
Fantom
Ohrožení

O autorovi: arlene (340 článků)

Po Renče a Jahu jsem i já rozšířila přispěvatelský tým RČK a zpočátku recenzovala zejména historické romance z Anglie, Ameriky či Austrálie 19. století. Po nějakém čase jsem zabrousila i do četby romancí, kde se cestovalo v čase a do četby "upířin". Ale klasická romantika z 19. století je stejně má nejoblíbenější.


KOUPIT KNIHU

Článek napsala arlene dne 14.3.2011 v 23:02 a je zařazený do rubriky SMITH L. J. *AUTORKY(ři) knížek. Můžete sledovat komentáře k tomuhle článku pomocí RSS 2.0 feed. POD TÍMTO TEXTEM MŮŽETE ZANECHAT KOMENTÁŘ. Pinging: off.

Komentáře k článku “L. J. SMITH”

  1. karol podotýká:

    To je vážně síla! Takhle oblbovat čtenářky…kdybych si tuhle sérii kupovala a četla, připadala bych si fest okradená!

  2. admin (Renka) podotýká:

    Přečtěte si můj dodatek. To je, co? Takže autoři, dobře si rozmyslete, co podepíšete!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEZAPOMEŇ odkliknout, že nejsi robot, pokud jsi tu bez přihlášení.
Pro vložení hvězdičky stačí napsat :mrgreen:

*