ANNA ELLIOTOVÁ

Jane AUSTEN

V originále PERSUASION,

vydalo mj. Academia 2004 – překlad Eva Ruxová, v roce 2007 vyšlo jako PÝCHA A PŘEMLOUVÁNÍ v překladu Evy Kondrysové.

Austen: Anna Elliotová '04 - AcademiaAusten: Pýcha a přemlouvání (Anna Elliotová) '07 - MozARTAusten: Anna Elliotová '07 - Ottovo nakl. (paperback)Anotace (www.academia.cz):

Jane Austenová vytvořila ve svých šesti románech, z nichž nejznámější jsou Rozum a cit a Pýcha a předsudek, onen druh románového žánru, který angličtina nazývá domestic novel, román rodinného života. Miluje anglický venkov a zajímá ji výhradně poklidně žijící rodina středních nebo vyšších vrstev. Vrcholným zážitkem pro všechny rodiny je okamžik, kdy se na obzoru objeví nový svobodný muž, který by mohl být výhodnou partií pro některou z dcer. Také Anna Elliotová, hrdinka stejnojmenného románu, postarší dcera ovdovělého zchudlého baroneta, bojuje o své místo na slunci& Román Anna Elliotová patří k trojici pozdních románů Jane Austenové (byl vydán posmrtně r. 1818 pod názvem Persuasion), jejichž hrdinky jsou zpočátku odsouzené do rolí Popelky a získávají si lásku nejen svou andělskou povahou, ale i inteligencí, vtipem a morální pevností.

Hodnocení: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

No z anotace se moc nedozvíme. Jinak se jedná zase klasické dílo, velmi milé, čtivé a tentokrát i dramatické :-).

Anna a Frederick (kapitán Wentworth) do sebe byli kdysi zamilovaní. Došlo i k žádosti o ruku. Jenže tehdy byl Frederick ještě nula bez majetku a tak se Anna nechá přesvědčit (persuade) od lady Russelové, aby nabídku odmítla. A roky plynou, mladistvá krása odkvétá…

Po letech se oba hrdinové opět setkávají. Z kapitána Wentwortha je nyní dobře zajištěný muž, který se ohlíží po manželce. A Anna nemá ani nejmenší naději, protože před lety všechno svoje štěstí zašlapala do země. Nebo má?

Bylo i párkrát zfilmované, já jsem viděla britský film z roku 1995. Hlavní hrdinka se mi moc nelíbila, přišla mi už příliš odkvetlá, ale jinak je to natočené docela koukatelně a hlavně je to asi jediné dostupné filmové ztvárnění této knihy.

25.10.2007: Narazila jsem na nově natočenou verzi od ITV. Inu. Ani tady hrdinka asi není snem všech chlapeckých pubertálních snů, ale je koukatelná. Ale kapitán Wentworth – ňam ňam!

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,64 (70 x)
Loading...

14 komentářů u „ANNA ELLIOTOVÁ

  1. Mně se strašně líbila adaptace z roku 1971. Normálně Persuasion nemám moc ráda (prostě je jedna z míň veselých), ale tahle adaptace je velmi na úrovni.

  2. Kniha je opět skvělá! Příběh chudinky Anny mě někdy i málem dohnal k slzám! Je to takový příběh o Popelce podle Jane Austenové. I přestože v jejím životě je neštěstí, Anna není žádným mučedníkem. Líbí se mi, že si plně uvědomuje, proč se jí děje to, co se jí děje. Také obdivuji charakter kapitána Wentwortha, který i po letech nepřestal milovat. Původní verze z roku 1995 se mi moc nelíbila, i přestože byla kvalitně natočena. Nová verze z roku 2007 je o mnohem lepší <3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..