OPATSTVÍ NORTHANGER

Jane AUSTEN

V originále NORTHANGER ABBEY,

vydalo Academia 2005.

opatstvi-northanger-1983-vysehrad.jpgAusten: Opatství NorthangerAusten: Opatství Northanger 2007Anotace (www.academia.cz):

V mondénních anglických lázních Bath bývaly v době Jane Austenové mladé slečny uváděny do společnosti, aby se obrousily a pod dohledem matinek získaly žádoucí partii. Hrdinkou příběhu je Catherine, dcera venkovského faráře, upřímné, bezelstné, radostné stvoření, které se v nezvyklém prostředí vedle vítaných radovánek setká i s nejednou nástrahou. Ačkoliv má hlavu popletenou hrůzostrašnými gotickými romány, tehdejší oblíbenou dívčí četbou, a často vidí i v úkazech zcela běžných romantické drama, nakonec jí bystrý rozum ukáže správnou cestu a s milou Catherine, jak jinak, všechno dopadne šťastně.

Hodnocení: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Docela hodně čtenářek tuhle knížku ze všech vydaných knížek J.A. hodnotí nejhůř, ale mně přijde dokonalá. A to proto, že aniž je nutné z kačátka udělat labuť, dojde svého štěstí i trošku jednodušší a trošku víc naivní dívka. A přesto nakonec získá svého vyvoleného. A k tomu vůbec není třeba hrdinských činů a vyznání, ale pouze toho, že mu otec jeho známost tak nějak rozmlouvá. Ne, tenhle příběh je fakt moc dobrý, protože úžasně vykresluje postavy, jejich myšlení a pohnutky tak, jak tomu může být, a tisíckrát na světě už i bylo.

Ještě na jednu věc vás chci upozornit, a to na zfilmovanou verzi téhle knížky. Stalo se to v roce 1986 pod názvem Northanger Abbey a jedná se o televizní film BBC. Fakt se mi moc líbil, a hlavně si myslím, že je natočený hodně tak, jak to nejspíš Austenová myslela. Jestli se vám poštěstí, doporučuju ho vidět.

25.10.2007: V letošním roce jsme se dočklai filmového remaku od ITV. A musím říct, že opět velmi zdařilého. Sice o chlupek líp hodnitím starší verzi, ale to není důvod, proč zanevřít na tuhle zbrusu novou.

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,55 (56 x)
Loading...
O autorovi: Renka (512 článků)

To já jsem před lety založila blog Renčina červená knihovna. Jsem administrátorka a zároveň autorka recenzí. Nejraději mám historické romance, nejlépe z regentské Anglie, ale nepohrdnu ani tvrdými skotskými válečníky na bujných ořích. Čtu ale téměř všechno.


KOUPIT KNIHU

Článek napsala Renka dne 10.11.2006 v 22:21 a je zařazený do rubriky AUSTEN Jane *Anglie 18. století. Můžete sledovat komentáře k tomuhle článku pomocí RSS 2.0 feed. POD TÍMTO TEXTEM MŮŽETE ZANECHAT KOMENTÁŘ. Pinging: off.

Komentáře k článku “OPATSTVÍ NORTHANGER”

  1. Fin podotýká:

    Kouhlasím že film s JJ Fieldem a Felicity Jones je super, nejradši mám scénu, kdy spolu poprvé tančí a pak jak v kočáře paní Allenová říká „vždyť on rozumí mušelínu“.

  2. Cathy podotýká:

    Moje nejoblíbenější kniha od paní Austenové je Northangerské opatství. Vím že většina čtenářů tohle dílko nepovažuje za moc vydařené, ale mě připadá že pan Tilney je přímo dokonalý, a rozhodně se mi líbí že hned od začátku nepadá Catherine k nohám. Taky se mi hodně líbila filmová adaptace románu z roku 2007. J.J. Field spolu s Felicity Jones to zahráli přímo skvěle 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEZAPOMEŇ odkliknout, že nejsi robot, pokud jsi tu bez přihlášení.
Pro vložení hvězdičky stačí napsat :mrgreen:

*