OPATSTVÍ NORTHANGER

Jane AUSTEN

V originále NORTHANGER ABBEY,

vydalo Academia 2005.

opatstvi-northanger-1983-vysehrad.jpgAusten: Opatství NorthangerAusten: Opatství Northanger 2007Anotace (www.academia.cz):

V mondénních anglických lázních Bath bývaly v době Jane Austenové mladé slečny uváděny do společnosti, aby se obrousily a pod dohledem matinek získaly žádoucí partii. Hrdinkou příběhu je Catherine, dcera venkovského faráře, upřímné, bezelstné, radostné stvoření, které se v nezvyklém prostředí vedle vítaných radovánek setká i s nejednou nástrahou. Ačkoliv má hlavu popletenou hrůzostrašnými gotickými romány, tehdejší oblíbenou dívčí četbou, a často vidí i v úkazech zcela běžných romantické drama, nakonec jí bystrý rozum ukáže správnou cestu a s milou Catherine, jak jinak, všechno dopadne šťastně.

Hodnocení: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Docela hodně čtenářek tuhle knížku ze všech vydaných knížek J.A. hodnotí nejhůř, ale mně přijde dokonalá. A to proto, že aniž je nutné z kačátka udělat labuť, dojde svého štěstí i trošku jednodušší a trošku víc naivní dívka. A přesto nakonec získá svého vyvoleného. A k tomu vůbec není třeba hrdinských činů a vyznání, ale pouze toho, že mu otec jeho známost tak nějak rozmlouvá. Ne, tenhle příběh je fakt moc dobrý, protože úžasně vykresluje postavy, jejich myšlení a pohnutky tak, jak tomu může být, a tisíckrát na světě už i bylo.

Ještě na jednu věc vás chci upozornit, a to na zfilmovanou verzi téhle knížky. Stalo se to v roce 1986 pod názvem Northanger Abbey a jedná se o televizní film BBC. Fakt se mi moc líbil, a hlavně si myslím, že je natočený hodně tak, jak to nejspíš Austenová myslela. Jestli se vám poštěstí, doporučuju ho vidět.

25.10.2007: V letošním roce jsme se dočklai filmového remaku od ITV. A musím říct, že opět velmi zdařilého. Sice o chlupek líp hodnitím starší verzi, ale to není důvod, proč zanevřít na tuhle zbrusu novou.

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,56 (57 x)
Loading...

12 komentářů u „OPATSTVÍ NORTHANGER

  1. Kouhlasím že film s JJ Fieldem a Felicity Jones je super, nejradši mám scénu, kdy spolu poprvé tančí a pak jak v kočáře paní Allenová říká „vždyť on rozumí mušelínu“.

  2. Moje nejoblíbenější kniha od paní Austenové je Northangerské opatství. Vím že většina čtenářů tohle dílko nepovažuje za moc vydařené, ale mě připadá že pan Tilney je přímo dokonalý, a rozhodně se mi líbí že hned od začátku nepadá Catherine k nohám. Taky se mi hodně líbila filmová adaptace románu z roku 2007. J.J. Field spolu s Felicity Jones to zahráli přímo skvěle 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..