Jane AUSTEN

austen-jane.jpgV mládí se Jane (1775 – 1817) dostalo oproti jiným dívkám z její vrstvy kvalitnějšího vzdělání, což se zúročilo v její tvorbě. Poté co byla uvedena do společnosti, vedla až do své smrti život, který se skládal z obvyklých zábav její společenské vrstvy (a zábav, které jsou do detailů popsané v jejich dílech): plesy, návštěvy známých a příbuzných, čas od času i návštěva Londýna.

Jednou z mála „událostí“ v jejím jinak klidném životě, se stalo milostné zklamání v podobě z její strany zrušeného zasnoubení s jistým mladým mužem jménem Harris Bigg-Wither. V lásce Jane Austenová neměla štěstí a stejně jako její starší sestra zůstala neprovdána. Část života strávila v západoanglickém městečku Bath, které se stalo inspirací pro mnohá její díla.

Její díla vycházela za jejího života anonymně, teprve po její smrti její bratr Henry veřejně přiznal její autorství.

Romány

Krátké a nedokončené práce

Rané práce

Renka: Pokud vám nevadí číst knížky v angličtině, najdete na téhle adrese, myslím, všechna díla Austenové. A dokonce koukám, že se asi dají i poslechnout!

Jinak je natočený film přímo o životě Jane, jmenuje se Becoming Jane a jsem na něj zvědavá, i když to nejspíš bude americká limonáda. Tak od 11.10.2007 už je i v našich kinech pod názvem Vášeň a cit.

A k přiznání autorství po její smrti – měla jsem za to, že se o jejím autoství vědělo dříve, protože například tlustý Prinny si v podstatě vynutil, aby byl román Emma věnován jemu. Jane Austenová ho sice neměla ráda, ale princ regent je princ regent….

O autorovi: arlene (340 článků)

Po Renče a Jahu jsem i já rozšířila přispěvatelský tým RČK a zpočátku recenzovala zejména historické romance z Anglie, Ameriky či Austrálie 19. století. Po nějakém čase jsem zabrousila i do četby romancí, kde se cestovalo v čase a do četby "upířin". Ale klasická romantika z 19. století je stejně má nejoblíbenější.


KOUPIT KNIHU

Článek napsala arlene dne 7.3.2007 v 19:01 a je zařazený do rubriky AUSTEN Jane *AUTORKY(ři) knížek. Můžete sledovat komentáře k tomuhle článku pomocí RSS 2.0 feed. POD TÍMTO TEXTEM MŮŽETE ZANECHAT KOMENTÁŘ. Pinging: off.

Komentáře k článku “Jane AUSTEN”

 1. renka podotýká:

  Tak kdo jste na youtube Lost in Austen dosud neviděl, asi máte smůlu. Videa byla stažena… Pozitivní je, že už tuším 29. září si můžete koupit DVDčko například na britském Amazonu (nebudete platit clo, na rozdíl od amerického).

  Také jsem objevila tohle:
  http://www.amazon.co.uk/Lost-A.....038;sr=8-4
  což bylo pravděpodobně inspirací pro vznik seriálu. Není to obyčejná knížka. Je to spíš postavené jako adventura pro čtenáře, protože si během příběhu může vybírat kudy se děj bude ubírat. Takže každý si může přečíst úplně jiný příběh. Na americkém amazonu si pro změnu můžete přečíst cca 12 názorů čtenářů na tuhle knížku.

 2. Janka podotýká:

  Tak dobrá přečetla jsem si spoilery a moc moudrá z toho nejsem…to jako znamená, že Amanda bude navštěvovat všechny knihy…protože to má jen 4 díly ach jo já to nevydržím…

 3. renka podotýká:

  Tak, pro nedočkavce, jako jsem já, jsem vyštrachala tohle: http://www.locatetv.com/tv/lost-in-austen/5757580
  ALE POZOR, JE TO SPOILER, KLIKEJTE JEN NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ

 4. renka podotýká:

  Uá, už jsou na youtube díly dva… ale to je hrůza, já myslela, že to tam bude celá, a teď umřu napětím, než se objeví díl další…

 5. Janka podotýká:

  Je to horká novinka, takže je k dispozici zatím pouze první díl, ale vypadá zajímavě (tedy pouze pokud pominu logické nedostatky ve scénáři).

 6. Bára podotýká:

  Ve Velké Británii byl natočena televizní miniserie Lost in Austen.
  Příběh dívky ze současnosti, která se dostane do doby J.Austenové a setká se s Bennetovými. Podívejte na you tube, stojí to za to. Bohužel myslím si, že u nás to žádná televize nekoupí.

 7. Kate podotýká:

  Právě jsem shlédla film Vášeň a cit a herečka Anne Hathaway mne mile překvapila, protože když jsem si přečetla,že J.Austenovou má ztvárnit právě ona – tak jsem byla zděšena, ale vůbec mi v tomto filmu nevadila. Jinak pěkná oddychovka s nepříliš šťastným koncem:)))

 8. Zaynab podotýká:

  Podle meho se ten film moc nepovedl. Ale bylo zajimave sledovat jak se Anne Hathaway zlepsuje ve hrani:-) V Zaklete Elle byla naprosto hrozna, prestoze ten film mam rada. Ale nevim, myslim ze Becoming Jane vsechno stoji na Jamesi McAvoyovi, stejne

 9. vita podotýká:

  Film jsem viděla a byla to krásná romantika, která musí skončit smutně. Doporučuji všem romantikům.

 10. podotýká:

  11.10.2007 přichází do českých kin film Vášeň a cit (Becoming Jane.Podle http://dokina.tiscali.cz je to:Vášnivý milostný příběh inspirovaný skutečným setkáním mladé Jane Austenové a Toma Lefroye, který pravděpodobně inspiroval její největší romány (Rozum a cit, Pýcha a předsudek).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEZAPOMEŇ odkliknout, že nejsi robot, pokud jsi tu bez přihlášení.
Pro vložení hvězdičky stačí napsat :mrgreen:

*