Jane AUSTEN

austen-jane.jpgV mládí se Jane (1775 – 1817) dostalo oproti jiným dívkám z její vrstvy kvalitnějšího vzdělání, což se zúročilo v její tvorbě. Poté co byla uvedena do společnosti, vedla až do své smrti život, který se skládal z obvyklých zábav její společenské vrstvy (a zábav, které jsou do detailů popsané v jejich dílech): plesy, návštěvy známých a příbuzných, čas od času i návštěva Londýna.

Jednou z mála „událostí“ v jejím jinak klidném životě, se stalo milostné zklamání v podobě z její strany zrušeného zasnoubení s jistým mladým mužem jménem Harris Bigg-Wither. V lásce Jane Austenová neměla štěstí a stejně jako její starší sestra zůstala neprovdána. Část života strávila v západoanglickém městečku Bath, které se stalo inspirací pro mnohá její díla.

Její díla vycházela za jejího života anonymně, teprve po její smrti její bratr Henry veřejně přiznal její autorství.

Romány

Krátké a nedokončené práce

Rané práce

Renka: Pokud vám nevadí číst knížky v angličtině, najdete na téhle adrese, myslím, všechna díla Austenové. A dokonce koukám, že se asi dají i poslechnout!

Jinak je natočený film přímo o životě Jane, jmenuje se Becoming Jane a jsem na něj zvědavá, i když to nejspíš bude americká limonáda. Tak od 11.10.2007 už je i v našich kinech pod názvem Vášeň a cit.

A k přiznání autorství po její smrti – měla jsem za to, že se o jejím autoství vědělo dříve, protože například tlustý Prinny si v podstatě vynutil, aby byl román Emma věnován jemu. Jane Austenová ho sice neměla ráda, ale princ regent je princ regent….

O autorovi: arlene (340 článků)

Po Renče a Jahu jsem i já rozšířila přispěvatelský tým RČK a zpočátku recenzovala zejména historické romance z Anglie, Ameriky či Austrálie 19. století. Po nějakém čase jsem zabrousila i do četby romancí, kde se cestovalo v čase a do četby "upířin". Ale klasická romantika z 19. století je stejně má nejoblíbenější.


KOUPIT KNIHU

Článek napsala arlene dne 7.3.2007 v 19:01 a je zařazený do rubriky AUSTEN Jane *AUTORKY(ři) knížek. Můžete sledovat komentáře k tomuhle článku pomocí RSS 2.0 feed. POD TÍMTO TEXTEM MŮŽETE ZANECHAT KOMENTÁŘ. Pinging: off.

Komentáře k článku “Jane AUSTEN”

 1. Fin podotýká:

  teda přijde – samozřejmě, už je večer – já to taky nemůžu nikde najít, že by to mělo vyjít, ale vážně doufám, že to tak je – je to moje oblíbená adaptace (i když do CF jsem se definitivně zamilovala až při Bridget Jones – ach tihle darcyové:))

 2. Fin podotýká:

  českej dabing je k téhle serii hroznej ( přijdě mi, že polovinu mužských postav tam mluví Pomeje)

 3. renka podotýká:

  Prosímtě, kde to vychází? A v českém dabingu nebo č. titulky?

 4. lyra podotýká:

  Taková drobnost – pokud máte zájem, tak v pondělí vychází na DVD minisérie Pýcha a předsudek z r. 1995, Colin Firth jako pan Darcy a Jennifer Ehle jako Elizabeth. Já tohle zpracování prostě miluju (stejně jako Bridget Jones) a už jsem si u prodejce DVD rezervovala, aby mi náhodou neušlo…

 5. renka podotýká:

  Meg: Taky ji mám moc ráda, proto jsem ji vpašovala do RČK, i když spíš patří mezi klasické skvosty literatury

 6. Meg podotýká:

  Jane Austen byla prostě pro mě osobnost. Dokázala slovy skvěle zachytit pocity všech svých hlavních hrdinek a ostatních postav! Například paní Bennetová je úžasně popsána! stejně jako paní Jenningsová v Rozumu a citu! Pro mě díla Austenové jsou balzámem na moji duši … třeba i když nejsem ve své kůži!

 7. Honey podotýká:

  Ahoj, nahrála jsem Lost in Austen na megavideo,tak kdo se chce podívat, všechny tři díly jsou na této adrese:http://www.megavideo.com/?s=videos. Až budu mít čtvrtý díl,tak se tam taky objeví:-)

 8. renka podotýká:

  A ještě SPOILER 4tého, posledního dílu:
  http://www.tv.com/lost-in-aust.....mmary.html

  nebo ještě horší SPOILER:
  http://www.itv.com/PressCentre.....fault.html

 9. Janka podotýká:

  Díky, udělala si mi v tomhle odporném počasí radost 🙂

 10. renka podotýká:

  Tak náhrada Utube: http://www.surfthechannel.com/.....usten.html

  Najdete tam i 3.díl z minulé středy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEZAPOMEŇ odkliknout, že nejsi robot, pokud jsi tu bez přihlášení.
Pro vložení hvězdičky stačí napsat :mrgreen:

*