RYTÍŘ V MÉM LOŽI

Sue-Ellen WELFONDEROVÁ

v originále KNIGHT IN MY BED

vydaly Levné knihy 2011

welfonder_rytirvmemRok 1330, Skotsko

Anotace: 

Nedaleko západních útesů Skotska, v blízkosti stranou ležícího, avšak překrásného ostrova Doon, se v mlhou zahalených vodách skrývá skála známá jako Ženská skála. Tento zrádný ostrůvek je patrný pouze při odlivu a posloužil nejednomu nespokojenému zemanovi jako prostředek, kterak se snadno zbavit nepohodlné manželky: neplodnou či vzpurnou ženu přivázal ke skále, aby se stoupajícím přílivem utonula. Před dávnými lety se takto zachoval i jedem MacLean a zažehl zavilý svár mezi dvěma kdysi spřátelenými klany. Nenávist se rozhořela naplno znovu nyní, kdy bylo na skále opět nalezeno tělo nevěsty z rodu MacInnesů. Donall MacLean, řečený Smělý, přivezl tělo své mrtvé švagrové jejímu rodnému klanu, aby se s ní mohli náležitě rozloučit. Byl však při tom lstivě zajat a v odvetu má být potupně umučen. krásná Isolda MacInnesová, sestra nebohé zemřelé a zároveň náčelnice celého klanu, má však s Donallem jiné plány – chce ho svést, protože doufá, že dítě, kterému bude v žilách kolovat krev obou rodů bude zárukou smíru…

Hodnocení:  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Jedná se o první díl z trilogie o MacLeanových sourozencích (dva bratři a sestra).

Po letech příměří utonula za záhadných okolností  Lileas MacInnesová, manželka Iana MacLeana.  Ovdovělý manžel truchlí a podezřívá sousední klan MacKinnonů. Na jeho staršího bratra Donalla padne smutná povinnost předat tělo Lileas její rodině.  MacInnesové z vraždy obviňují MacLeany a Donalla zajmou. Rada starších ho chce nechat popravit, ale náčelnice Isolda má se zajatcem své vlastní plány. Chce s ním otěhotnět, aby jejich dítě zaručilo mír mezi oběma rody a ji uchránilo od zasnoubení s Ballochem MacArthurem.

Krásná Isolda má sice na starost celý klan, ale ve skutečnosti za provázky tahá rada starších v čele s jejím strýcem. Většinu svých plánů musí uskutečnit tajně za pomoci dvou oddaných bojovníků, bývalé prostitutky a místní „čarodějnice“.  V žádném případě se nejedná o dobrodružnou, vznětlivou, vládnoucí nebo příliš sympatickou hrdinku.

Donall tráví většinu času v zajetí a nemá čas se více projevit.  Pouze dokazuje MacInnesům svou pověst hrdého náčelníka a umíněného muže s ostrým jazykem.

Hlavní hrdina v knize pravidelně pendluje mezi ložnicí Isoldy MacInnesové a ponurými kouty vězení na hradě Dunmuiru. Isolda se naopak snaží za každou cenu uskutečnit svůj plán a nezamilovat se. Ian MacLean truchlí a jeho sestra mu promlouvá do duše. A těmto činnostem se většina postav věnuje celou knihu.  Kdyby Lileanin vrah na konci neuděl hloupou chybu a nezapracovala náhoda, tak  jeho zlotřilé plány mohly vyjít, protože většina postav projevila nulový detektivní talent a vyžívala se v házení vinny na sousední klany.

Popisy „překrásného ostrova Doon“ se vyskytují mizivě. Příběh by mohl být zajímavý, kdyby hrdinové většinu času více konali a méně mluvili nebo více mysleli a méně konali. Děj plyne pomalu a nudí. Čtenář by už uvítal akci (bez ohledu na druh) a ona se přitom ztrácí stále v nedohlednu. A závěr nepřináší žádné zvláštní překvapení, ale naopak mnohokrát omílané klišé.

Těžko se hledají argumenty pro více než tři hvězdičky. Snad příznivci Skotska a Skotů si mohou přidat půl hvězdičky.

(Zdroj anotace vč. obrázku Levné knihy)

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 3,06 (17 x)

Loading...

4 komentáře u „RYTÍŘ V MÉM LOŽI

  1. Mám dojem, že ani ti Skotové a Skotsko tenhle příběh nezachrání 😀 Koupila jsem si knížku do vlaku, dostala se na stranu 100 a řekla si, že jsem peníze měla dát radši za nějakou baštu. Zatím jsem ji nedočetla, nějak nemám chuť, ale co se týče těch 100 stran, už si ani nepamatuju, kdy jsem naposledy četla něco tak nudného a nezáživného. Styl psaní postrádá nápaditost a kouzlo, postavy jsou mělké a celé je to takové… No, asi jsem pěkně mlsná, ale tuhle paní spisovatelku už nikdy víc! Nejsilnější emoce ve mě probudila ta scéna, kdy hlavní hrdina div neomdlévá nad páchnoucím dechem hlavní hrdinky 😀 Jsem rozhodnutá ji někdy dočíst, ale zatím ji hodnotím jako propadák.

  2. Ani mě se kniha moc nelíbila, tahle autorka není můj šálek kávy, píše dost nezáživně… 🙂 škoda

  3. Knihu mám doma, ještě jsem se k ní nestihla dostat.
    A teď vůbec nevím jestli se mi do ní chce 🙂

  4. Musím říct, že já jsem velkou milovnicí Skotska, ale bohužel jsem této autorce vůbec nepřišla na chuť…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..