ODDANOST

Katherine SUTCLIFFE

V originále DEVOTION,

vydalo Oldag 2002.

Sutcliffe: Oddanost

Anotace (www.oldag.cz):

Píše se rok 1805.

Marie Ashtonová, dcera despotického a fanatického faráře, touží odejít z domu, vydělat peníze a zachránit svou matku. Proto odpoví na inzerát, v němž se hledá společník, a je přijata jako společnice vnuka vévodkyně ze Salterdonu, Treye. Nemá však pečovat o malé dítě, jak se domnívala, ale o dospělého muže, z něhož se po úrazu stala „zrůda“ , „netvor“, jak ji ochotně informují ostatní sluhové hned po příchodu. Mladý Salterdon býval králem salonů a dobyvatelem ženských srdcí, ale nyní jen ochable leží v posteli, odmítá jakkoliv komunikovat a čas od času dá o sobě vědět záchvatem vzteku. Marie však po zkušenostech s krutým otcem začne trpělivě hledat k Salterdonovi cestu. Přes počáteční neúspěchy se jí to postupně začne dařit. Brzy si však uvědomí, že její vztah k vévodovi není pouze pracovní, ale že se do něj zamilovala a vzhledem ke svému postavení nemá žádnou naději. Netuší, že Salterdon cítí totéž a svádí obrovský vnitřní boj – má si totiž brát Lauru, kterou mu vybrala babička ještě před úrazem. Salterdon dělá pod Mariiným vedením velké pokroky a nakonec jí vyzná lásku a oba propadnou nesmírné vášni. Marie prožívá nejšťastnější období svého života, i když ví, že nebude dlouho trvat. Na zámek totiž již dorazila Laura a předsvatební jednání jsou v plném proudu.

Hodnocení: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Na tuhle knížku jsem si vzpomněla při čtení knížky z předcházejícího článku (Do svítání tvá z 24.3.2007). Také je o návratu vážně zraněného člověka k předchozímu životu, a taky za to může žena. Trey Hawthorne, vévoda ze Salterdonu, sice nebyl zraněn na poli válečném (v rubrice je spíš kvůli uvedenému času děje), ale lapkové se na něm podepsali opravdu téměř fatálně. Když příběh začíná, je uzavřený ve svém vlastním světě a rozhodně nemá v úmyslu jej opustit. Tipovala bych to na koma střihnuté depresí… ale nejsem si jistá, jestli je taková diagnoza možná. Ale Marie to tak nenechá a zbytek si přečtěte.

Maličko přitažený za vlasy mi přišel dramatický konec. Myslím, že se tam nehodil a být tam nemusel.

Po přečtení možná budete mít pocit, že vám chybí definitivní šťastný konec. Ne že by tam konec nebyl, optimistický čtenář si může myslet, že Trey v pořádku dorazí, kam se vydal, a najdte to, co hledal, ale šťoura a pesimista finální přísahu věčné lásky před oltářem bude postrádat. A má pravdu. Já, šťoura, jsem díky internetu objevila, že to má důvod. Existuje ještě pokračování knihy, v originále se jmenuje Obsession a je o zoufalém hledání Marie Treyem, protože ta nějak záhadně zmizela, tak doufejme, že ji na konci objeví.

A moc prosím Oldag, aby pro nás čtenáře vydal i tenhle třetí díl trilogie (abyste věděli, úplně první knížka je o Treyově o pár minut mladším dvojčeti a jmenuje se Zázrak).

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,48 (25 x)
Loading...

12 komentářů u „ODDANOST

  1. Celkově se to četlo dobře, jen se nad tím nesmělo moc přemýšlet.A vypořádání s lupiči na dvou stránkách, mě taky překvapilo.Ale spíš pozitivně.

  2. Jsem zvědavá na pokračování – mělo by vyjít na podzim, ale podle anotace vypadá pro chudáka hrdinku dost drsně (blázinec – brr)..

  3. Pro Renku: To by také mohla být zajímavá anketa – které knihy mají navzájem podobný obsah či záplatku – jak to zmiňuješ u Oddanosti a Do svítání tvá (toto srovnání mě po přečtení napadlo taky). Samozřejmě by se muselo jednat o knihy různých autorek, protože např. u Quick mi díky podobným námětům a zápletkám některé knihy navzájem splývají – zdá se, že literárně „vykrádá“ sama sebe (přesto jsem její fanynka 🙂 ).

  4. Ale musím říct, že mne trochu vyděsila anotace. Kdoví jestli vracení do života pro změnu Marie bude napsané tak krásně a s citem jako to bylo u Treye.

  5. ja som to prave docitala, a musim sa priznat, koniec ma fakt zarazil, skoncilo to akokeby to ani „neskoncilo“, povedala by som, taky otvoreny koniec. Som rada, ze si nam objasnila preco, a dufam, ze to tretie pokracovanie vyjde aj u nas, som strasne zvedava, ako to s Mariou a Treyom dopadne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..