ŽIVOT S LÁSKOU, ŽIVOT BEZ LÁSKY

Elizabeth GASKELLová

v orignále HALF A LIFE-TIME AGO

vydalo Čas, 2011

E.Gaskell: Život s láskou, život bez láskyAnotace:

Susan Dixonová je pohledná mladá dívka, jež strávila svůj dosavadní život na farmě Yew Nook v anglickém Westmorelandu. Smrt matky ji sice zasáhne, ale na truchlení nemá příliš mnoho času – musí zvládat péči o domácnost i nepříliš inteligentního mladšího bratra Willieho… a čas si najde i na lásku. Její svazek s pohledným, byť poněkud povrchním farmářským synkem Michaelem Hurstem se zdá být tou nejpřirozenější i nejsladší věcí na světě…
Ovšem pak do její rodiny vtrhne zákeřná nemoc. Ona sama ji překoná bez následků, ale otec umírá a z Willieho se stává nesvéprávná přítěž. Susan se ho nechce vzdát, vždyť dala umírající matce slib, že ho nikdy neopustí. Avšak Michael má jiné představy o společném životě, a čím víc na Susan tlačí, tím víc se v jejích očích odcizuje.
Susan, zmítaná mezi láskou k Michaelovi a smyslem pro pokrevní povinnost, si nakonec volí to druhé. Své rozdrásané srdce se snaží zahojit každodenní tvrdou prací. Leč ani smutné dny s šíleným a občas agresivním bratrem na osamělé farmě nejsou tou poslední ranou, která ji má v životě potkat. A tak se kdysi krásná dívka mění ve hrdou a zklamanou ženu, zoufale bránící to poslední, co jí v životě zbylo. Dočká se ještě lásky? A bude její oběť jednou odměněna?
Odpovědi vetkla slavná anglická autorka Elizabeth Gaskellová do této rozsahem nevelké, ale emocemi překypující novely, do níž se můžete – díky citlivému překladu Jany Srbové – vůbec poprvé začíst i ve svém rodném jazyce. 

Hodnocení:   :mrgreen: :mrgreen:

Ta druhá hvězdička je z povinné úcty k autorce. Z anotace by se totiž mohlo zdát, že se jedná o romantický příběh o lásce a hledání štěstí v ní.

Není tomu tak. Susan má v podstatě svůj život nalinkovaný a nijak se mu nebrání. Jenže zasáhne osud v podobě břímě zodpovědnosti za mladšího bláznivého bratra,  a Susan volí lásku sesterskou nad láskou partnerskou, a to se všemi důsledky. Celou polovinu života proto stráví opuštěná, zahořklá a s bratrem, který má v hlavě trošku přesypaná kolečka. Potlačí všechna svá přání, touhy a radosti na úkor tohoto břemene. Vysvobodí ji nakonec smrt obou mužů jejího života. Až pak si dovolí mít radost z toho, co má, a smysl života nalézá jinde než ve vztahu s mužem.

Nenechte se mýlit hodnocením, a rozhodně si nemyslete, že se jedná o špatnou autorku, která své řemeslo neumí (resp. neuměla). Ani náhodou, paní Gaskellová píše zatraceně dobře a čas to rozhodně prověřil. Ale tahle útlá kniha je spíš pro fanoušky všeho, co E. G. napsala, a na doplnění knihovničky. Případně v ní může najít útěchu ten, kdo se ocitne v podobné situaci jako hlavní hrdinka. Rozhodně to neukojí vaši touhu po romantice. Ale netruchlete, protože to stoprocentně udělá jiný román – Sever a jih, na který se konečně můžeme v brzké době těšit (tedy až vyjdou všechny díly…)!

(zdroj anotace a obrázku: Nakladatelství ČAS) 

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 2,50 (2 x)
Loading...

1 komentář u „ŽIVOT S LÁSKOU, ŽIVOT BEZ LÁSKY

  1. vřele doporučuju (těm co to náhodou ještě neviděly) seriály podle knih EG Cranford, obsazený britskou hereckou elitou, a North & South (česky Láska v bílém pekle) oboje se dá sehnat v čj, i když osobně bych se o hlas Richarda Amitage nenechala připravit ani za nic

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..