MANŽELKA, KTERÁ UTEKLA

Tess STIMSON

v originále THE WIFE WHO RUN AWAY

vydalo Domino 2012

T. Stimson: Manželka, která uteklaAnotace:

Taky byste potřebovala pár dní volna od života? Tato kniha je přímo stvořená pro všechny ženy, které se nechtějí z každodenní rutiny zbláznit.

Kate Forrestová má pocit, jako by byla neviditelná. Svého manžela Neda má opravdu ráda, ale on si snad ani neuvědomuje, že je živá. Z roztomilých dětí vyrostli hádaví puberťáci, kteří ji většinu času ignorují. Práce, která pro ni kdysi tolik znamenala, je už pouze zdrojem stresu. A matka? Ta nesundává telefon z ucha, jen aby mohla vznášet další a další požadavky… Jak se Kate přibližuje ke svým čtyřicátým narozeninám, sílí v ní pocit, že buď něco od základu změní – anebo se zblázní.

A k bláznovství má už očividně blízko, protože jednoho rána v náhlému popudu nevysedne z taxíku v centru Londýna, kde pracuje, ale dojede až na letiště. A když si v letištní hale vzpomene na svou dávnou kamarádku, která nyní žije v Římě, rozhodne se vyrazit za ní. Ano, vypláče se Julii na rameno a třeba při tom najde způsob, jak začít nový život!

Poprvé po dlouhých letech nemá žádné povinnosti, neleží na ní žádná odpovědnost, a tak se s chutí ponoří do sladkého života v Římě. Nic si neodříká: svůdné oblečení, dobré jídlo a víno, ani novou lásku, kterou tolik chtěla považovat za pouhý prázdninový flirt… Je zkrátka šťastná.

Opojný pocit jí vydrží pouze do chvíle, kdy dostane zprávu, že se její syn ocitl ve vážném nebezpečí. Kate je bez varování postavena před nelehkou volbu mezi minulým a současným životem. Najednou si není tak jistá, jestli se jí skutečně podařilo utéct před vším, co ji tak nesnesitelně tížilo. Neví ale ani, jestli by ještě dokázala opustit to, co má teď. Kate neví – ale rozhodnout se musí…

Hodnocení:  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Možná proto, že se nechystám ze svého manželství utéci, jsem na základě názvu měla před otevřením e-knihy tendenci hlavní hrdinku odsoudit. Mé úvodní pocity upravila anotace – žena na prahu čtyřicítky tak trochu rekapituluje svůj život a klade si otázky – žila jej správně? Je vůbec šťastná? Udělala někde chybu? Proč se cítí nenaplněná? Podobné otázky si občas položí každá žena, někdy i dříve, ale ta čtyřicítka vždy donutí k zamyšlení, když ne už rovnou ke zhroucení…

Kniha je psána v první osobě, vždy se střídá pohled hlavních postav: Kate– manželky, která utekla, Neda – manžela, od něhož Kate utekla, Eleanory –Katiny matky a Angelly a Guye – dětí . Bylo opravdu fascinující nahlížet tutéž situaci z různých pohledů a shledávat, jak diametrálně odlišně to každá postava vidí a prožívá. Jak má každý člen rodiny pocit, že ten druhýj ej nechápe a že jen ta jeho pravda je ta pravá. Jo, komunikace,komunikace, komunikace. To v této rodině chybí a z knihy její zoufalý nedostatek přímo tryská.

Jak je z anotace zřejmé, Kate jednoho krásného dne dospěje k takovému zoufalství, že uteče do Říma, kde se nadechuje k dalšímu (novému?) životu. Doma zatím Ned zápasí s chodem domácnosti a přiznává sám sobě (to jej ctí), že chyba je i v něm. Na Kate je samozřejmě naštvaný, ale s odstupem času jde do sebe. I ostatní členové rodiny si začínají uvědomovat, že určitý díl viny za vzniklou situaci nese každý z nich a že mají co napravovat. Stejným procesem samozřejmě prochází i Kate – i ona cítí, žene vše z její strany bylo neomylné.

Nechci dál prozrazovat víc než to, že o zapeklité situace, nedorozumění a komplikace není nouze, má to spád, a jak to nakonec dopadne s Katiným manželstvím, to ať si každý dočte sám. Kniha je poutavě napsaná, sloh vytříbený, děj plynulý, nejsou zde toporná opakování jedné a téže situace, jak je bohužel dost běžné. Nemalý dík patří samozřejmě i Karin Lednické, která knihu krásně přeložila. Nenaleznete zde všeobecně platné poučení pro každé dlouhotrvající manželství (což samozřejmě nebylo účelem), ale určitě vás přiměje zamyslet se nad tím svým: jestli nás ty pohodlně zajeté koleje, na které jsme si zvykli, náhodou nevezou ke krachu manželství.

(zdroj anotace a obrázku: Domino)

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,08 (12 x)
Loading...
O autorovi: _Susan_ (1 článků)


KOUPIT KNIHU

Článek napsala _Susan_ dne 18.9.2012 v 12:12 a je zařazený do rubriky STIMSON Tess *Romance ze současnosti. Můžete sledovat komentáře k tomuhle článku pomocí RSS 2.0 feed. POD TÍMTO TEXTEM MŮŽETE ZANECHAT KOMENTÁŘ. Pinging: off.

Komentáře k článku “MANŽELKA, KTERÁ UTEKLA”

 1. Sirael podotýká:

  Nemůžu si pomoct, ale tahle kniha mě zklamala. Čekala jsem asi, že to bude trochu lehčí čtení, že to bude bráno víc s nadhledem. Tohle bylo spíš depresivní 😀 a závěr mě zklamal nejvíc, čekala jsem něco jiného…

 2. Alex841 podotýká:

  Kniha mne velice zaujala již od začátku. Je to skutečný příběh o životě, o událostech , o štěstí a neštěstích. A o osudu. Hlavně pravdivě popsané příběhy.Nechybí emotivní příběh lásky, zamyšlení a hlavně přeji každému, kdo si ji přečte, ať pochopí, co je v životě nejdůležitější….

 3. Iveta podotýká:

  Já teda nevím…ale ta knížka je úúúúžasná…. Jsem z ní nadšená…fakt… Vím,že to je snad tím,že jsem v podobné situaci…. Tak moc jsem se v ní našla….. Doporučuju!!!!

 4. Erinka podotýká:

  Knížka se četla dobře, měla spád. Děj byl zajímavý a nedalo se tak snadno předvídat, jak to dopadne. Líbilo se mi, že děj je popisován z pohledu různých postav, nejvíce z pohledu Kate a Neda, ostatní byly trochu šizeni. Chvilkami mi děj přišel až trochu depresivní, respektive takový reálný ze života. Není to romantická vášeň, na kterou jsme zvyklé z historických romancí, ale realita manželského života, kterou mnohé znají. Konec nebyl do poslední chvíle jasný, alespoň mně ne. I když jsem se k němu přikláněla už od začátku knihy, tak ke konci jsem byla trochu zmatená, koho si Kate vlastně vybere. Určitě doporučuju k přečtení, je to zase něco jiného… 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEZAPOMEŇ odkliknout, že nejsi robot, pokud jsi tu bez přihlášení.
Pro vložení hvězdičky stačí napsat :mrgreen:

*