e-KNIHY JSOU PRO ŽENY (serál e-čtení)

Děkuji Rence za prostor na jejím blogu. Rád bych jej využil k tomu, abych Vám v této sérii článků podal informace o elektronickém čtení, o e-knihách, čtečkách, nebo jiných zařízeních, na kterých se čte, o formátech e-knih, ale i o nástrahách, na které byste si měly při e-čtení dát pozor.

Ke každému článku bych v diskusi rád zodpověděl Vaše dotazy. Pokud se některý z dotazů bude týkat oblasti, která bude v dalším článku rozebírána podrobně, napíšu Vám to.

Takže…. Začínáme.

Asi bychom měli začít popořádku. Co jsou tedy e-knihy? E-kniha je elektronickou verzí textu knihy, která může být otevřena na standardním počítači nebo notebooku, na „chytrém“ telefonu, na čtečce, nebo na tabletu.

E-knihy se od knih liší tím, že nevoní po tiskařských barvách a lepidlech a samozřejmě ani po papíře. Pokud Vám vůně knihy bude chybět, tak dneska si již můžete za necelých 30 amerických dolarů koupit „vůni“ knihy (například na www.smellofbooks.com). Nevím, jak dlouho Vám sprej vydrží, ale pokud jste závislé na tom celkovém pocitu držení papírové knihy spojeném s vůní nové knihy, tak jako já, věřím, že sprej Vám může při odvykací kůře pomoci, neručím však, že je tak účinný jako nikotinové žvýkačky 🙂 .

Vůně knihyE-knihy jsou přenosné a dá se v nich vyhledávat. Samozřejmě nemyslím rychlejším listováním, než jak je to v případě papírové knihy. Ale stejně tak jako na počítači, když si do vyhledávače zadáte hledaný výraz, který Vám najde místa, kde se to slovo, nebo výraz vyskytuje. Toto je opravdu dobrý nástroj, zejména u knih, které máte ve čtečce, nebo počítači uložené a potřebujete rychle najít nějaký citát nebo informaci o místě a pamatujete si jenom, že to říkal přitažlivý Simon Hunt jedné letní noci Anabele Paytonové. Prostě to tam zadáte a je to.

Ještě Vám prozradím, že součástí některých e-knih je i přesně namixovaná hudba a zvuky. Dovedete si představit, že čtete o tom jak se zamilovaný pár prochází na pláži a k tomu Vám hraje krásná hudba doprovázena šumem moře? Tak i na tohle se můžete těšit.

Další zajímavostí je, že formáty e-knih umožňují do nich vložit i jiné typy elektronického obsahu jako jsou audio (již zmíněné), nebo video soubory, ale také hyperlinky. Na konferencích v zahraničí už se hovoří o tom, že některé pasáže, které nejsou záživné, budou moci tvůrci e-knih nahradit videi a nebo textem, který namluví třeba i Jiří Bartoška, nebo samotná Martina Formanová. Vzpomínám si, že pro mne byl například až moc dlouhý opis Chrámu matky boží v Paříži, tak si dovedu představit, že místo čtení této pasáže, bych si shlédl pěkně udělané video a k tomu zajímavému bych se dostal daleko rychleji. O vhodnosti nebo nevhodnosti těchto nových možností, které e-knihy přináší, se vedou nekonečné diskuse a pokud byste chtěli, tak i toto téma můžeme probrat v diskusi. Musím vás však předem upozornit, že podle mých zkušeností tam k žádnému závěru nedospějeme.

Další skvělou funkcí, kterou můžete při čtení e-knih využívat, je komentování, nebo chatování, které umožňuje interakci mezi čtenáři. Zatím není příliš rozšířená, protože těch, co si koupí stejnou e-knihu, není až tolik, aby o ní mohli diskutovat, ale jen čas ukáže, jestli tato funkce ožije a stane se samozřejmostí při čtení.

Takže tolik o e-knihách. V následujícím dílu, který plánujeme příští pátek, už připravuji informace o čtečkách, jak si vybrat tu pravou, a ne levou… Hezký den i víkend.

10 komentářů u „e-KNIHY JSOU PRO ŽENY (serál e-čtení)

 1. Já mám kindla, popravdě nevím jakého, ale je to ten první co se objevil na našem trhu. V obalu mám lampičku, kterou docela využívám, dobře se tak s kindlem schovává pod peřinu :-). Knihy převádím do pdf a pak pomocí calibre do mobi a následně do čtečky. Calibre je fajn i na správu knihovny. Určitě doporučuji 🙂

 2. Já mám taky kindla mám založený účet nic nikde neplatím) na amazonu kam posílám Doc. a obratem ho mám z5 poslaný do čtečky a už samozřejmě převedený.

 3. Peťule:
  Já mám čtečku Kindle 4 a jsem s ní naprosto spokojená, čte se mi naní dobře. Konverze z doc na mobi není vůbec složitá, převádím si ji přes net – http://www.2epub.com/, akorát tam nahraju knížky a pak si akorát zvolím formát do kterého to chci a nakonec uložím do počítače. Na ukládání knížek do čtečky používám Calibre – e-book manager. ten sice umí převádět některé formáty do mobi, např. pdf, ale doc a docx neumí, tak používám ten přes net.

 4. já mám doma pocketbook 611 a nemůžu si ji vynachválit – žádné konverze jako u kindlu, zobrazí všechny možné formáty. Naprosto mi vyhovuje …

 5. s manzelom si planujeme pod stromcek kupit citacku, tiez sme uvazovali nad kindlom, ale po vsetkych recenziach vyhrava momentalne pocketbook touch, co sa tyka zobrazovani formatov, je zevraj lepsi. Doteraz som citala eknihy iba z notebooku, ale uz ma to nebavi, strasne bolia oci 🙁

 6. Já si právě přeju na Vánoce čtečku, protože knihy čtu většinou v notebooku. Chci si pořídit kindle, ale čtu ve formátech doc. nebo docx.. Kindle sice tyto formáty zobrazuje ale až po konverzi a já mám strach že to nebude tak jednoduchý, nemáte s tím někdo zkušenost?

 7. Já bych jen dodala ještě jedno plus, které tu není zmíněné: a to, že do zařízení o váze několika deka (případně trošku těžšího v případě tabletu nebo notebooku) „nacpete“ několik tun „živé“ váhy knih.
  Takže s sebou můžete vláčet celou domácí knihovnu, aniž by vás to stálo plotýnky 🙂

  A ještě mám kvízovou otázku: v které knize by se mohl Simon Hunt na něco ptát Anabele Paytonové? První, kdo správně odpoví, získává bod, ovšem nevím, k čemu přesně mu bude 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..