Formáty e-knih

 A PROČ JSOU TAK DŮLEŽITÉ PRO VÝBĚR ČTEČKY

Podobně jako je to i v jiných sférách života, také u e-knih existuje jedna oblast, která to celé e-čtení poněkud zpomaluje, komplikuje a vytváří problémy. Ano, jsou to formáty… Kdybychom od zítřka používali pro e-knihy pouze jeden formát, tak by si všichni, kteří rádi čtou, píší, vydávají a prodávají e-knihy, oddechli. (Kromě těch, jejichž formát by se přestal používat 🙂 ).

…ale realita je jiná.  Na světě je dnes cca 16 hlavních formátů, které se pro  e-knihy používají. Naštěstí se u nás chytily pouze čtyři (plus jeden), takže to nemáme až tak komplikované. Na problém s formáty však narazíte jenom u čtení na čtečkách, protože na počítači a podobných zařízeních si bez problémů můžete stáhnout program (free), který vám umožní číst jakýkoli formát (až na wooky…).

formát ePub

Základním formátem, který skoro všichni znají, je formát pdf, který v překladu znamená „Přenosný formát dokumentů“, vyvinutý firmou Adobe pro ukládání dokumentů. Vznikl už v roce 1993, takže je to mezi formáty stařík.

Druhým je formát epub, který se v roce 2007 stal oficiálním otevřeným standardem vytvořeným asociací – The International Digital Publishing Forum (asociace obchodu a standardů průmyslu digitálních nakladatelství), která byla založena, aby nastavila spolehlivý a kompletní standard pro vydávání e-knih.

Třetím, který u nás zdomácněl, je formát mobi, vytvořený francouzskou společností Mobipocket v roce 2000, kterou následně v roce 2005 koupila společnost Amazon. Takže když američan koupí něco od francouze…ale to jsme už viděli na amerických filmových adaptacích francouzských románů… závěr nechám raději na vás 😉 .

Dalším je formát vytvořený českou společností Wooky, která vyvinula formát, který si na jiném zařízení nepřečtete vůbec – jakási obdoba triku Amazonu.

No a posledním je formát doc. Pokud máte e-knihu v tomto formátu, nejedná se o e-knihu, určenou k distribuci. Jinými slovy – máte nelegální kopii.  Žádný z nakladatelů tento formát pro e-knihy nepoužívá, nejedná se o oficiální formát pro e-knihy. Nicméně musím říct, že se formát používá pro šíření legálních textů, například diplomové práce, texty vytvořené v práci, nebo volnou uměleckou tvorbu kamarádů, či známých (i když z mých zkušeností – na tu se spíš využívá pdf) .

Nebojte, už vás dalšími technickými detaily nebudu zatěžovat. Toto minimum informací vám postačí k tomu, abyste se uměli ve světě formátů e-knih orientovat a podle toho se rozhodovat, jakou čtečku si vyberete.

V České republice se trh s e-knihami vyvíjel v návaznosti na vývoji zařízení – čteček elektronických knih, na kterých se uvedené formáty čtou. Na začátku většina nakladatelů vydávala svoje e-knižní prvotiny ve formátu pdf, později přišly čtečky a s nimi epub a nakonec mobi a wooky, a tak nastal pro zákazníka zmatek.

Většina českých nakladatelů logicky začala připravovat svoje e-knihy ve formátu epub, který byl připraven výše uvedenou asociací, protože ta udávala standard jejich průmyslu. Co čert ale nechtěl. Špatná informovanost obyvatelstva o formátech, ve kterých nakladatelé vydávají e-knihy, a dobrá reklama Amazonu a cenová „dostupnost“ jeho čteček Kindle, způsobily to, že většina e-knih byla ve formátu epub, ale nejprodávanější čtečka na českém trhu Kindle jej nepodporovala a doposud stále nepodporuje. To samé, ale v růžovém bylo naopak u jiných čteček, ty zase nepodporovaly formát mobi.

pomóc!

Zákazník se zpočátku logicky nedíval na to, v jakých formátech nakladatelé publikují svoje e-knihy, koho by to taky zajímalo. Všichni jsme byli zvyklí na to, že když začala cédéčka, tak jsme si jakékoli cédéčko mohli přehrát na každém CD přehrávači. Ale tak to bohužel v e-knihách nefunguje ještě ani dnes, a důvodem jsou právě formáty.

A tak se „nedostatek e-knih ve formátu mobi na českém trhu“ stal v internetových diskuzích omluvou pro nelegální stahování a šíření e-knih. Tuto špatnou situaci ještě okořenila tzv. „tvrdá digitální ochrana e-knih“ (tvrdé DRM), která působila v kombinaci s češtinou problém, kdy jste si i legálně zakoupenou knihu nemohli přečíst, protože prostě Adobe, které tuto ochranu zajišťuje, nepočítalo s tím, že se ve světě používají i jiné znaky než ty z anglické abecedy. Od této ochrany naštěstí už většina nakladatelů upustila, a přešla na tzv. sociální DRM, což znamená, že v každé kopii e-knihy je uvedeno konkrétně kdo, kdy a kde si knihu koupil.

Takže když máte ve čtecím zařízení knihu, která nese jméno Markéty Vonáskové a nejmenujete se tak, vlastníte nelegální kopii, a Markéta Vonásková má velmi pravděpodobně problém – porušila zákon. I po rozumném kroku nakladatelů k tzv sociálnímu DRM pirátské šíření nelegálních kopií e-knih  pokračuje v nezměněném rozsahu. Přitom e-kniha je cenově dostupnější alternativou, stojí zhruba polovinu toho, co její papírová sestra (u českých knih je to ještě méně). A tím, že někdo nelegálním stažením e-knihy ušetří, tak vlastně demotivuje nejen spisovatele psát nové tituly, ale i nakladatele vydávat nové  e-knihy a všichni, co chtějí číst a mají rádi e-knihy tím v dlouhodobém horizontu trpí.

Na závěr bych pouze dodal, že komplikovaná situace ve formátech e-knih vytvořila prostor pro šikovné programátory, kteří vyvinuli a pořád zlepšují programy, které dokážou e-knihy převádět do různých formátů.  Taky zákazník se poučil a při koupi čtečky se, kromě vzhledu a reklamních sdělení, rozhoduje i na základě těchto znalostí o formátech e-knih… ale o tom jak, to vám napíšu až příště.

 

5 komentářů u „Formáty e-knih

 1. @Renka – Formát lit je od Microsoftu a umožňuje i chránění e-knih tzv „tvrdým“ DRM, ale chráněnou e-knihu si můžete přečíst jenom v programu Microsoft Reader. Nechráněné e-knihy ve formátu lit si můžete přečíst například na programu Stanza.
  Co se týče prográmku Readium, tak ten se soustřeďuje na formáty ePUB, z důvodu, že je to doporučený standard. To, že Google si tuto aplikaci přidal do prohlížeče může taky naznačovat, že i Google ctí formát ePUB jako standard:-)

 2. Díky za cenné a souhrnné a zárověň ještě pro mě netechnika srozumitelné informace (O:

 3. Pro čtivce na počítači, našla jsem celkem šikovný plugin pro čtení ePub přímo v Mozilla Firefoxu. Prostě eknihu otevřete v prohlížeči a je to.
  Pro zájemce:
  https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/epubreader/?src=search

  Jinak se omlouvám, že se článek objevuje až těsně před půlnocí. Mea culpa, mea maxima culpa. Vlastně ne, může za to můj poskytovatel připojení, který momentálně nějak… neposkytuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..