Tak jakou tedy čtečku pod stromeček?

4. část série e-čtení

Možná jste si říkali, že po těch technických detailech minulých dílů, Vám dnes už jenom doporučím jednu čtečku, kterou Vám vychválím až do posledního čudlíku a šmitec…. Omyl!!! Trh se čtečkami je tak propracovaný, jako například trh s vysavači. Každý z výrobců má svojí strategii a taktiku a udělá vše proto, aby získal nové zákazníky.

Ještě než se dostanu ke konkrétním čtečkám, myslím, že byste měli vědět, že existují dva systémy, ve kterých se při koupi čtečky, nebo e-knih budete pohybovat. Prvním je…budu tomu říkat „uzavřený systém“, který znamená to, že když si koupíte čtečku, tak si buď většinu, nebo některé z funkcí, které čtečka má, můžete vychutnávat pouze v eshopu společnosti, která Vám tuto čtečku prodala. Jako příklad takového uzavřeného systému bych uvedl Amazon.
Když si koupíte jeho  čtečku Kindle, tak se přes WIFI dostanete na jejich stránky, kde si můžete z jejich e-knih vyhledávat a zakoupit online jakoukoli e-knihu. Pokud byste si však chtěli do té samé čtečky koupit novinku od J. R. Ward – Znovuzrozený milenec v eshopu www.happyend4.me (protože Vám to poradila kamarádka a na Amazonu tu e-knihu nemají) tak si ji musíte obstarat tak, že si zapnete počítač, otevřete uvedené stránky, koupíte e-knihu, kterou si stáhnete do počítače. Ten si však ještě musíte synchronizovat se čtečkou (to je takový ten přesun e-knihy z počítače do čtečky, aby e-kniha zároveň zůstala na počítači) …nemluvě o tom, že když náhodou narazíte na e-knihu ve formátu epub, tak si ještě v mezikroku musíte tento formát převést na formát mobi ve speciálně staženém programu v počítači…

Porozuměli jste? Prostě Vás nenápadně tlačí do toho, abyste v pohodě nakupovali pouze pohodlnou variantou… v jejich eshopu. Jim to vůbec nevadí, že tam nemají všechny e-knihy, věří, že pohodlnost zákazníka mu stejně nějakou tu jejich e-knihu vnutí.  Chápu, že to většině anglicky mluvících lidí vyhovuje… Pokud by většina českých e-knih už na Amazonu byla, tak bych to taky neřešil. Ale nejsou…

Obdobu obchodního modelu Amazonu v Čechách vyzkoušela společnost Wooky, ta nejenže přišla s uzavřeným systémem, ale dokonce si vymyslela i svůj formát e-knih. Počítala s tím, že uzavře výhradní smlouvy s nakladateli, ale nepovedlo se jí to (naštěstí), takže její uzavřený systém nemá ani zdaleka všechny české e-knihy, které najdete na trhu Proto se čtečkou Wooky (je to čínská čtečka, která má kromě jiných i název Wooky) skončíte jako s výše uvedeným příkladem s Amazonem. O to samé i když v menším rozsahu se pokouší společnost Ereading, která prodává čínskou čtečku, u které se přes wifi přímo připojíte do jejich eshopu, ale pokud si chcete koupit e-knihu někde jinde, tak vás čeká vopruz, viz Amazon. Myslím, že tento trik je obchodně skvělý, ale uživatelsky velmi iritující [superemotions file=“icon_evil.gif“ title=“Evil“] .

O moc příjemnější je tzv „otevřený sytém“ , ve kterém vás nikdo do ničeho nenutí. Prostě si koupíte čtečku a e-knihy si můžete kupovat kdekoli. Oproti uzavřenému systému máte jasno v tom, že ať je to jakýkoli eshop, nebo jakákoli e-kniha, nebo obsah, tak existuje pouze jeden „můj“ způsob, jakým e-knihu dostanu to čtečky.  Z mých rozhovorů s kamarády a známými, kteří se zajímají o e-čtení, si myslím, že „otevřený systém“ spíš vyhovuje technicky méně zdatným lidem, nebo lidem, kteří jsou spíš uživatelé, než badatelé v oblasti převodů formátů e-knih.

Táák a teď malinko využijeme to, co jsme se dověděli v minulém díle o formátech. Jak jsem již psal, formáty nám v tom dělají neplechu. A jak?

Hlavně tím, že si některé formáty na některých čtečkách nepřečteme. Dnes už víme, že formát ePUB byl vytvořen asociací The International Digital Publishing Forum, a je považován za standard pro vydávaní e-knih. Nicméně si jej na čtečce Kindle nepřečtete. Takže pokud si chcete do čtečky Kindle koupit nějakou českou e-knihu ve formátu ePUB, tak vás čeká ten vopruz, o kterém jsem psal výše (ano ten s tím převáděním do formátu mobi). Ano chápu, že pro někoho to transformování e-knih na prográmku kindlegen, nebo calibre může být jako cyber dobrodružství, nebo chápu i takové, co to vůbec neotravuje.  Ale já to beru tak, že do čtečky se vejde odhadem kolem 800 e-knih, takže pokud si ji nekupuji jenom na stahování, ale na čtení, tak tipuji, že se mi tam vejde e-knih tak minimálně na 20 let čtení.

Představte si sebe za 5 let….Trh s e-knihami pořád roste a e-knih ve formátu ePUB je 63% ze všech na trhu, nebo klidně 42% a vy si koupíte e-knihu ve formátu ePUB….Bude to pořád dobrodružství i za těch 5 nebo 10 let? Pozitivní však na tom je, že existují čtečky, na kterých si přečtete všechny hlavní formáty, t.j. ty,  které se v Čechách (a nejen tady) používají.  Nemusíte si žádný formát nějak převádět do jiného. Prostě si e-knihu koupíte, stáhnete do čtečky a čtete. Ano, je to UNIVERZÁLNOST. To je další parametr, který byste při úvaze nad koupí čtečky měli zvážit a myslím, že v dnešní době jeden z nejdůležitějších.

No a pak… Už jsou tady jenom příjemné faktory rozhodování. Barva… Ano, poslední dobou je hodně populární bílá. Lidem se líbí bílé mobily, dokonce bílý iPhone se v vyprodal….slyšeli jste? Ale čtečky, ty si bílé v pohodě můžete koupit. Pak jsou taky černé, ale i například červené (od SONY – viz obrázek).

Potom je důležitý  i  displej čtečky. U čteček doporučuji využít možnost e-ink, nebo e-ink pearl, který vám zprostředkuje čtení z povrchu hodně podobného papíru.  Co se týče jeho velikosti displeje, tak dnes už české prodejce nezajímá, že jsme v matematice neprobírali britské ani americké měrné jednotky. Takže u velikosti displeje tam najdete čísla jako 5“, 6“, nebo 7“. Značka “ znamená palec, anglicky inch. Většinou se tento údaj udává při uhlopříčce displeje čtečky, takže když je tam 5“, to je 12,7 cm – prakticky je to asi tak velký displej…trochu větší než celá plocha iPhonu. 6“ je displej velký jako fotka 9×13 cm no a 7“ formát  – ten se k ničemu běžnému nedá přirovnat, je to jako byste vzali obdélník 15,2×9 cm. Jsou i čtečky s uhlopříčkou displeje 9,7“ což odpovídá 24 cm, ale to už je velká jako tablet, na můj vkus až příliš. Nemusíte se bát, každá čtečka s těmito formáty se vejde do kabelky, velikost písma se tam dá vždy nastavit, takže i na té s nejmenším displejem se dá v pohodě číst.

Při formátech, které čtečka podporuje  buďte obezřetní, věřím však, že výše uvedený popis systémů a univerzálnosti vám pomůže při výběru. Pokud ne, tak určitě volte čtečku, která podporuje minimálně formáty ePub, pdf, mobi, txt, doc, docx, a určite formáty podporující ochranu DRM (člověk nikdy neví co si tento průmysl na nás vymyslí).

Mezi další funkce čteček patří například WIFI – připojení k internetu. Asi bude fajn, když přes něj budete moci surfovat (počítejte s tím, že e-ink je černobílý displej, takže to surfování může vyvolat vzpomínky na televizní inscenace na černobíle telce[superemotions file=“icon_wink.gif“ title=“Wink“] ). Ale pozor, každé surfování Vás stojí energii baterie. Dále jsou tady slovníky – ty jsou důležité pro ty, kteří čtou e-knihy v cizích jazycích. Také funkce audio – abyste si mohli pustit k tomu i hudbu. Jak jsem již psal, už zanedlouho budou frčet e-knihy s hudbou na míru, tak ať jste vychystaní! Také některé čtečky mají funkci Text to Speech, což znamená, že se vám text přehrává do sluchátek – to je co? Je to už i v češtině, nevyzkoušel jsem to, takže k tomu nemohu nic víc říct.

Pro mne  (i když umím anglicky) je důležitý i český návod, abych si všechny funkce mohl se srozumitelným návodem vyzkoušet.

Táák a jsme na už skoro na konci, teď už jenom obrázky. Takže čtečka Kindle – první obrázek  nahoře. Jak jsem řekl, pozor na uzavřený systém, spíše pro technicky vyspělejší uživatele.  Dalším okruhem čteček jsou čínské čtečky (viz uzavřené systémy výše a jejich sourozenci), stačí do google zadat čínské čtečky a uděláte si názor. Nedovolím si tvrdit, že se jedná o nekvalitní výrobky, na to nemám dost vstupních dat. Prodávat však tyto čínské výrobky je výzva sama o sobě, a o to víc s dvouletou záruční lhůtou. Dále je tady lepší kvalita, jako je SONY, viz červená čtečka nahoře (mají i jiné barvy, než červenou 😉 ). Jsou to dobré a kvalitní čtečky.

Dnes už i společnost SONY přiblížila ceny ke stejně kvalitním čtečkám značek KOBO, nebo NOOK. U všech zmíněných však platíte za značku i za kvalitu. Další možností jsou například čtečky PocketBook. Dle mého názoru naprosto vyhovují kritériím, o kterých jsem psal výše, navíc v uživatelských anketách se umísťují vysoko. Například podle výsledků nezávislého testu e-čteček známého evropského IT magazínu Computer Bild, čtečka PocketBook Touch byla vyhlášena jako nejlepší elektronická  čtečka a získala ocenění “The choice of Computer Bild”.

U ostatních čteček (těch druhů je opravdu hodně)  si pouze dávejte pozor na univerzálnost a systém, kterému se upíšete.

Pokud by Vás ještě něco napadlo, tak to můžeme dovysvětlovat v rámci diskuse.

No a v dalším článku se už těším na další možnosti pro e-čtení, protože se dá číst i na jiných zařízeních, ne jenom na čtečkách[superemotions file=“icon_wink.gif“ title=“Wink“] . Ale ty už se často hůře vejdou do kabelky…

 

Dále v sérii:« předchozí část série ... další část série »
O autorovi: happyend4.me (5 článků)


Článek napsala happyend4.me dne 7.12.2012 v 9:23 a je zařazený do rubriky Z jiného SOUDKU. Můžete sledovat komentáře k tomuhle článku pomocí RSS 2.0 feed. POD TÍMTO TEXTEM MŮŽETE ZANECHAT KOMENTÁŘ. Pinging: off.

Komentáře k článku “Tak jakou tedy čtečku pod stromeček?”

 1. David podotýká:

  Sice už je o pár let víc, ale Kindle je pořád braný jako etalon trhu. Já přešel na PocketBook a nepozoruji žádný velký rozdíl, kromě toho že byl levnější a je voděodolný. Můžu doporučit. Výhody i nevýhody jsou shrnuty zde – https://www.covybrat.cz/recenze-pocketbook-641-aqua-2/

 2. Zuzana podotýká:

  Vyprdla jsem se na kindle. Ma sice perfektni marketing, pac jakmile se nekde zmini slovo ctecka, okamzite se zacne mluvit o amazon kindlu, ale vadi mi na nem reklamy ci verze bez reklam mnohem drazsi, nema anglicke menu, umi jen jeden format, nuti tedy ctenare konvertovat a jeji uzavreny system taky mluvi v ceskem prostredi proti ni. Koupila jsem si Pocketbooka 613, pac nepotrebuju slovniky, nepotrebuju wifi, pres kterou dnesni ctecky poradne ani neumi prohlizece zobrazit, a jsem nadmiru spokojena. Umi obrovskou skalu formatu, ma ceske menu, jednoduche ovladani, nikdo me k nicemu nenuti po strance konvertovani formatu. Proste plna spokojenost. Kdyz si mou ctecku prohlidla kamaradka vlastnici kindle 4, zalitovala. Nedivim se ji.

 3. happyend4.me podotýká:

  @Renka – ano to je. Zatím je ten systém tak malý, že neupoutal zájem hackerů:-)

  @Veronika – Dneska už ta cenová výhoda čteček neexistuje. Před dvěma lety, kdy Amazon tlačil ceny dolů to bylo hodně markantní, ale dnes jsou právě jiné čtečky s lepší funkcionalitou, větší podporou formátů a s WIFI, kde můžu surfovat na internetu a ne na stránkách Amazonu. Jako příklad uvedu poslední Amazon Kindle Paperwhite, který stojí 230 EUR (5899 CZK) má menší podporu formátů a připojení WIFI můžete použít pouze na nákup e-knih na Amazonu…. Když to srovnám se čtečkou SONY PRS T2 (to je ta červená na obrázku článku), tak ta podporuje mnohem více běžných formátů, připojení WIFI můžete využít i ke standardnímu vyhledávání na zabudovaném internetovém prohlížeči a cena 155 EUR!!! No a to, že vydrží skoro jeden měsíc bez nabíjení mne až tak za těch 45 EUR nezajímá.

 4. renka podotýká:

  Tak jsem trochu brouzdala a zjišťovala, a vyšlo mi, že wooky je dalším typem DRM

 5. Veronika podotýká:

  Zdravím,
  pouzivam kindle od amazonu uz dva roky a nevidim vtom žiaden technický problem.V prípade,že kniha nema spravny format zaberieme mi to asi 1 min na prekonvertovanie. Zaroven ma oproti ostatným e readrom vyhodu. Nie je draha, citanie z nej najviac pripomina stranku knihy a vydrzi skoro mesiac na jedno nabitie.Na cestovanie najlepsie (:

 6. renka podotýká:

  „průmysl autorské ochrany“ 😀 hezká formulace

  Text to speech jsem skoušela s formátem .lit na počítači za pomoci toho microsoftího Readeru. Text byl v AJ a fungovalo to celkem dobře, takový robotický způsob čtení. I když byla slova namluvena člověkem, o nějakém uměleckém přednesu si samozřejmě můžete nechat zdát. Ale myslím, že dokonce fungovalo melodické zakončení věty. Moje zkušenost je ale stará cca 2 roky a za tu dobu se mohlo na tomto poli stát lecos. Obávám se ale, že čeština je pro text-to speech systém dost výzva, už třeba kvůli rozsáhlosti slovníku, protože skloňujeme, takže tam, kde anglický slovník vystačí s jedním záznamem, my můžeme mít až sedm.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEZAPOMEŇ odkliknout, že nejsi robot, pokud jsi tu bez přihlášení.
Pro vložení hvězdičky stačí napsat :mrgreen:

*