Jak to e-čtení funguje?

V dnešním posledním dílu našeho seriálu o e-čtení bych vám chtěl napsat něco o tom, jak dostat e-knihu z internetu až do zařízení, na kterém si ji budete číst.

První krokem, který musí udělat každý, je vybrat si e-shop, ve kterém si koupíte e-knihu. Každý z nás má už svoje cestičky vyhledávání na internetu, které jsou samozřejmě použitelné i pro vyhledávání e-knih. Ohřeji si trošku i svoji polívčičku, protože na happyend4.me najdete výhradně eknihy, které jsou určeny přímo ženám.

Jakmile se dostanete na stránku, kde je možné e-knihu zakoupit a stáhnout, zjistíte, že se většinou musíte registrovat. Důvodů pro registraci je hned několik, zejména zákon o ochraně autorských práv, ale i zákaznický servis nebo potřeba vědět, kam zaslat odkaz ke stažení e-knihy. O zneužití vašich osobních údajů se nemusíte bát. Dnešní legislativa v této oblasti je velmi přísná a eshopy v dnešní době tato pravidla dodržují, poněvadž se jedná o jejich existenci… Registrovat se samozřejmě nemusíte ihned, ale až ve chvíli, kdy se rozhodnete ke koupi.

Po zaplacení vám eshop zašle odkaz ke stažení e-knihy, nebo vás požádá o přihlášení do svého účtu v eshopu, kde je tento odkaz přímo přístupný, … a nebo obojí. Se staženou e-knihou se zachází stejně jako s jakýmkoliv jiným staženým souborem, obrázkem, jen doporučuji ukládat do speciálně vytvořeného adresáře, abyste věděli, kde ji později hledat.

A jak číst? Krok číslo jedna, je stáhnout si program, který vám umožní čtení stažených e-knih. O takových programech jsme hovořili v minulém díle. Pokud čtete na počítači, nebo notebooku tak jsou vhodné třeba programy Adobe Digital Editions (který přečte všechno, kromě formátu mobi) a Mobipocket (ten je na formát mobi). V případě Adobe Digital Editions musíte před stažením vyplnit přihlašovací údaje, které si prosím někam poznamenejte, protože je program v případě e-knih chráněných „tvrdým“ DRM bude po vás chtít.  U těchto zahraničních programů raději doporučuji vyplňovat přihlašovací údaje bez diakritiky, protože ne všechny programy mají podporu českého jazyka.  I pokud jej budete používat na e-knihy se „sociálním“ DRM (do textu je vložena informace o tom, kdo je majitelem elektronické kopie e-knihy), tak přihlašovací formulář musíte vyplnit stejně. Výhodou je, že pokud si v budoucnu koupíte knihu s ochranou tzv „tvrdým DRM“,  tak e-kniha se vám bez problémů otevře.

Pokud čtete na čtečce, tak si stáhnete/nainstalujete program, který vám doporučí výrobce. Takový program vám automaticky otevře stažené soubory e-knih, když na ně, v adresáři, kde máte stažené e-knihy, kliknete.

Přenos e-knih z počítače do čtečky je opravdu snadný. Čtečku si připojíte k počítači (většinou USB kabelem) a program, který jste si stáhli/nainstalovali vám čtečku automaticky rozezná – ona se vám dokonce objeví v programu, jako  nalezené zařízení ke čtení e-knih. Pak už jenom kliknete na e-knihu, která se Vám otevřela v daném programu a přetáhnete si jí do čtečky, která se vám objevila jako nové zařízení v uvedeném programu. Po předávání dat mezi počítačem a čtečkou si můžete čtečku odpojit od počítače a odebrat se na místo, kde si chcete číst.

Pro čtení e-knih na tabletu, nebo na mobilu, je systém přenosu e-knih z počítače do těchto zařízení podobný. Na počítači, v programu, který používáte na správu souborů těchto zařízení si naleznete aplikaci, na které čtete e-knihy. V minulém díle jsme si o tom taky povídali, ale pokud jste zapomněli  tak je to například Bluefire Reader. V programu na správu souborů vašeho tabletu nebo mobilu, si do aplikace na čtení e-knih přidáte koupenou e-knihu, tak jako si  přidáváte fotky, videa nebo jiné soubory. Posledním krokem je synchronizace programu s telefonem nebo tabletem. …a hotovo! Některé mobily a tablety umožňují i přímé stahování souborů do těchto zařízení. Pozor!!! Jedná o placenou internetovou službu, takže si to raději stahujte tam, kde jste připojeni na WIFI, abyste pak neplatili za připojení víc než stála e-kniha… Dokonce to stahování přímo umožňují i některé čtečky, které mají zabudovaný wifi přijímač. Vzhledem k tomu, že čtečka nemá až tak dokonalý prohlížeč jako počítač, můžete tam narazit na problém s kompatibilitou prohlížeče a eshopu.

Pokud byste měli jakékoli dotazy, nebo otázky, tak vám je rád zodpovím v diskusi. Pokud však si tento článek budete číst až za dlouho, tak na jakékoli dotazy můžete použít tento link – dotazy e-knihy.

Přeji vám krásné Vánoce, pohodové svátky a do nového roku 2013 hodně zdraví, štěstí a lásky.

Richard Husovský – Happyend4.me – e-knihy pro ženy

 

 

 

1 komentář u „Jak to e-čtení funguje?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..