OKOUZLENÍ

Elizabeth LOWELL

V originále ENCHANTED,

vydalo Baronet 2000.

Lowell: Okouzlení

Anotace:

(zdroj vč. obr. Baronet)

Román Okouzlení nás opět zavádí do doby vlády Jindřicha I. mezi lid Sporné země, kde žijí na svém rozsáhlém panství bratři Maxwellové. Protože starší Duncan se již oženil s glendruidskou dívkou Amber, musí odmítnout ruku krásné, ale záhadné Ariane. Aby si bratři odmítnutím nepohněvali krále, zastoupí Duncana mladší sourozenec Simon.

Simon je zklamaný v lásce a tvrdí, že se už nikdy nezamiluje, poté, co ho ve Svaté zemi podvedla jeho láska Marie. Chce pouze pomoci bratrovi a zajistit Arianiným věnem blaho svých poddaných. Ariane má už ovšem také svůj životní příběh, a osud se s ní nijak nemazlil. Ještě v Normandii ji brutálně znásilnil lord Geoffrey, nejlepší přítel jejího otce. Protože se dívka domnívá, že ztratila jak cenu, tak čest. chce raději zemřít. Provokuje proto o svatební noci Simona, aby ji zabil: dala by přednost smrti, než aby odhalil pravdu. Simona však právě tehdy začne jeho záhadná manželka zajímat. Brzy pozná, že ho Ariane ve skutečnosti miluje, neboť sama riskuje život, aby zachránila jeho. Situace se však kriticky zkomplikuje, když do Tvrze Kamenného kruhu, kde novomanželé žijí, nečekaně a nezván přijede lord Geoffrey.

Hodnocení: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a půl

Pokud máte zálibu v kouzelných legendách, není to špatné. Ale je to dlouhé… Nějak jsem se při čtení nudila, děj neměl ten patřičný spád. Vzhledem k tomu, že příběh je rozepsaný na téměř 400 stranách, stálo mě to hodně trpělivosti.

A protože nejsem ani milovníkem kouzelných prvků v historických romancích, dávám poměrně nízké hodnocení. Ale pokud jste si oblíbili knížky například Jayel Wylie, mohlo by se vám to líbit víc, než mně.

2 opravy anotace:

 1. Simon NENÍ bratr Duncana, ale Dominika, kterého známe už z Nevěsty z Blackthornu. Teda alespoň pokud vím. Tomu, co je Duncan zač, jsem ještě nepřišla na kloub. Omylem jsem totiž sáhla až po třetím dílu trilogie a Zakázané doteky, ve kterých je příběh lady Amber a lorda Duncana, jsem zatím přeskočila.
 2. Geoffrey Krásný nepřijíždí na Tvrz Kamenného kruhu (i když tam se velká část knížky odehrává), ale na Blackthorn. A asi nic nezkazím, když prozradím, že je samozřejmě za svůj čin po zásluze potrestán.

Jinak další kritickou komplikací je příjezd Arianina otce, který hledá záminku, jak vyhlásit válku o Spornou zemi. Také se můžete po „sokoličce“ setkat se „slavíčkem“. Skládám tímto hold poetickému jazyku autorky i překladatelky. Obě to zvládly líbezně. A také tu pobíhá tajemný lord Erik, Ambeřin bratr. Čekala jsem, že je napsaný i jeho příběh lásky. Ale pokud vím, tak není. Škoda.

Obrázek, se kterým Baronet příběh dodal, se mi nelíbí. Doufám, že až knížka vyjde příště, bude to změna k lepšímu.

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,27 (15 x)
Loading...

4 komentáře u „OKOUZLENÍ

 1. Jestli se nepletu, tak Erikův a Serenin příběh se jmenuje Moving Target a je ze současnosti. A v češtině myslím ještě nevyšel.

 2. Velice mě mrzí, že se Vám kniha nelíbí. Já ji zbožňuji a to jsem ji četla už před sedmi lety a od té doby ještě několikrát. A jen tak mimichodem ke správné romantice kouzla patří – vytváří atmosféru a dokáží v člověku probouzet sny a fantasie ukryté hluboko v duši. Každá romantička musí věřit na kouzla protože romantika sama o sobě kouzlem je. Děj se mi nejeví jako rozvláčný, pokud se začtete vtáhne Vás do jiného světa a unáší Vás pryč od všednosti Vašeho života. Pokud se Vám to stane prožíváte s postavami jejich nejintenzivnější pocity, které Vás zcela pohltí. Alespoň tak se to stává mně. Četla jsem i předchozí dva díly, ale k tomuto mám nejvřelejší vztah.
  Proto jsem ho také ohodnotila nejvýše.
  Také mě mrzí, že není napsán příběh s Erikem, nechala si pro něj otevřená zadní vrátka, ale nedotáhla to dokonce. Tolik vše, co jsem chtěla sdělit.

 3. Zbrousila jsem na tyto stránky náhodou, hledala jsem knihy od EL. Četla jsem Jantarovou zátoku a moc se mi líbila. Teď jsem si přečetla Okouzlení. Dost mě to rozladilo. Je to rozvláčný, ta jejich mluva a sokoličky a slavíčci mi už lezly na nervy. Mám ráda historickou romanci, tak doufám, že s příběhy bez kouzelných prvků si poradila spisovatelka lépe. Ještě to zkusím.
  Vůbec bych neřekla, že se jedná o stejnou spisovatelku. V tomto směru mě zklamala. Zřejmě jí jdou lépe romány ze současnosti.

 4. Tajemný lord Erik nemá příběh žádný a bohužel sama autorka ho v budoucnu neplánuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..