NEUROZENÁ HRABĚNKA

Jo BEVERLEY

v originále AN UNLIKELY COUNTESS

vydalo Domino, 2013

J. Beverely: Neurozená hraběnkaAnglie, Yorkshire, 1765

Anotace:

Může vysoce postavený šlechtic naslouchat svému srdci?

Catesbymu není osud právě nakloněn. Po nuceném odchodu z armády se nepohodl se starším bratrem, čímž si uzavřel přístup do rodového sídla. A pak jednou navečer kráčí ulicí, pohroužen do chmurných úvah, když zahlédne skupinku pobudů, která přepadla mladou dámu. Alespoň této nepravosti může zabránit – a tak to i udělá.

Prudence si nevybrali za oběť jen ti násilníci. Život jí ničí také sobecký bratr a arogantní snoubenec, avšak ona nese svůj úděl statečně. A pak se náhle všechno změní: ten neznámý dobrodinec ji zachrání nejprve před útočníky a následně i před dalšími strázněmi: ožení se s ní.

Takovýto neuvážený skutek by možná Catesbyho vznešená rodina přešla pouhým pokrčením ramen, kdyby se po náhlé bratrově smrti nestal hrabětem. Takový skandál – dědice rodového titulu a jmění má povít neurozená žena! Catesby a Prudence se sice ještě pořádně neznají, ale v nastalé situaci jim nezbývá nic jiného, než být jeden druhému oporou. A kdo ví, možná mezi nimi vzklíčí i láska?

Hodnocení:  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a 1/2

Tak jsem si po delší době zase dala jednu beverleyovku a moc mi chutnala. A byla, až na nějaké to rušné přepadeníčko, pohodová.

Musím říct, že anotace je opět tak trochu mimo. Příběh se má totiž trochu jinak. Prudence je svým původem středostavovská dívka. Jejich rodina je ale vystavena strázni osudu, takže nakonec skončí na celém světě sama a ve velmi skrovných poměrech. Tedy… má bratra, ale ten skoro nepočítá.  Vystudoval a domohl se určitého postavení na úkor Pru a její matky, jenže teď se nějak nemá k odpovědnosti za osud sestry. 

Prudence se setká s Catem způsobem, jak je uvedeno v anotaci. Ten jí sice nemůže nijak pomoci, protože nemá o moc víc, než ona, ale dodá jí odvahy vzít svůj život do svých rukou. Že jí to nakonec nevyjde, je ale veliké štěstí.

Teď jde ale o to, zda si dáma s jejím původem poradí s celou řadou věcí. Bude umět vést šlechtické sídlo a služebnictvo? Dokáže vyjít s tchýní a švagrovou? Naučí se jezdit na tom zatraceném koni? A přijme ji vůbec vyšší společnost?

Tak to se dozvíte až po přečtení.

Konečné zahnání démona spolu s naší starou známou hraběnkou z Arradalu mi přišlo sice poněkud pompézní. Ale když nad tím tak přemýšlím, nakonec bylo i docela vkusné. Padouch už nevystrčil ani nos, takže jsme nemuseli být svědky toho, jak ten prevít ještě zákeřně vyleze z nějakého kanálu, a hrdina nebo hrdinka ho budou muset na poslední chvíli sprovodit ze světa nějakým definitivním způsobem.

Mně se to líbilo kvůli takovému klidu, který z té knihy čiší. Navíc je tu jako bonus dlouhovlasý šlechtic,  mňam! Miluju hezký chlapy s hárem. Jo a také moc doufám, že Perry bude mít svůj vlastní šťastný konec v nějaké další knize.

Také chci vaší ctěné pozornosti tentokrát doporučit „poznámku autorky“, kde se dozvíte, co ji inspirovalo a jak.

(zdroj anotace a obrázku: Domino)

P.S: Perry se dočká, letos v srpnu (tedy anglicky…)

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,31 (16 x)
Loading...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..