OLIVIANA – Zářivý safír

Marie CORDONNIERová

v originále OLIVIANA, DER SAPHIR DER GÖTTIN

vydalo Moba 2001

oliviana.jpg 1365, Bretaň.

Anotace:

Z pobořeného, vypleněného kláštera, do jehož zdí se před časem uchýlila, prchá novicka Oliviana zpátky ke svému zatrpklému, bezohlednému dědečkovi, jedinému příbuznému, který jí zbyl. Stařec okamžitě zosnuje plán, že vnučku výhodně provdá, a nabídne ji největšímu zlosynovi, jakého kdy Bretaň zrodila – samozvanému vévodovi de Saint Cado. Je to výhodný obchod. Peníze muže, který vztahuje ruku po bretaňském trůnu, vrátí lesk zchudlému rodu a jméno Rospordon zase podepře samozvancovu pochybnou legitimitu.

Oliviana pod nátlakem dědovu přání podvolí, a dokonce se nechá k „vévodovi“ dovézt. Vzápětí je však unesena a zprvu sama neví, zda to pro ni znamená štěstí či neštěstí.

Hodnocení: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Tahle knížka bylo moje první setkání se sérií o kříži Ys (oficiálně Hvězdy Armoru). Začala jsem tedy od prostředka, takže mi možná unikaly některé souvislosti. A čin Černého Landryho mě proto mnohem více překvapil. A protože se mi příběh líbil, pátrala jsem i po zbývajících čtyřech. I když ostatní mě už tolik nezaujaly. Oliviana si ale podle mě čtyři hvězdičky zaslouží.

Trošku převyprávím anotaci. Oliviana klášter sice opouští poněkud narychlo, ale to proto, že ji i se safírem poslala pryč abatyše. O tom, že byl klášter vzápětí pobořen a vypleněn, se dozví až se značným zpožděním. Protože její hrdost a pýcha je jediné, co jí na světě zůstalo, je rozhodnutá dodržet slib, který na ní děd (v tomhle případě slovo dědeček podle mě není vhodné) vynutil, totiž že se za samozvance provdá. Pascal Cocherel (občanské jméno „vévody“ ze Saint Cado) si zase představuje, že takhle získá 2v1: urozenou nevěstu a jednu z armorských hvězd zároveň.

Protože vrána k vráně sedá, její hrdost udělá dojem na muže stejně hrdopyšného, jako je ona sama. Vzplane mezi nimi vášeň… A pak přijdou na řadu polena, dobré chůvy a dóza z alabastru. Zbytek o osudu Oliviany de Rospordon, Černého Landryho a pana Hervé de Saint Croix si musíte přečíst sami/y.

Zdá je, že Moba vydává cyklus o Hvězdách Armoru znova. Velmi bych se přimlouvala, aby se text ještě jednou prohnal korekturou. Šotek několikrát zařádil, a obraty jako „nebylo lze“ v češtině neexistují.

(zdroj vč. obr. Moba)
Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,40 (20 x)
Loading... Dále v sérii:« předchozí část série ... další část série »
O autorovi: Renka (512 článků)

To já jsem před lety založila blog Renčina červená knihovna. Jsem administrátorka a zároveň autorka recenzí. Nejraději mám historické romance, nejlépe z regentské Anglie, ale nepohrdnu ani tvrdými skotskými válečníky na bujných ořích. Čtu ale téměř všechno.


Článek napsala Renka dne 27.1.2008 v 23:01 a je zařazený do rubriky CORDONNIER Marie *Francie. Můžete sledovat komentáře k tomuhle článku pomocí RSS 2.0 feed. POD TÍMTO TEXTEM MŮŽETE ZANECHAT KOMENTÁŘ. Pinging: off.

Komentáře k článku “OLIVIANA – Zářivý safír”

 1. C.ind.ere.lla podotýká:

  S tím, že výraz nebylo lze v češtině neexistuje bych trochu polemizovala. V současnosti se to sice nepoužívá a vlastně to i divně zní, ale čeští autoři 19. století podobně krkolomná slovní spojení používali dost často.

 2. lucka podotýká:

  tento příběh mi přišel z celé série nejlepší, už jsem jej četla několikrát 🙂

 3. renka podotýká:

  Ok, moje výtka vznikla na základě toho, že slovo kožišina nezná http://www.pravidla cz. Dnes jsem zjistila, že se Ústav pro jazyk český od obsahu stránek distancuje. Nicméně o slově kožišina od této autority nic nevím.

  Rafej: zajímalo by mě ale z čeho pramení tvoje přesvědčení. Neber to jako útok na svůj názor. Jen to opravdu to vědět chci.

 4. rafej podotýká:

  Souhlasím, že lepší korektura je NUTNÁ, ale slovo kožišina existuje, je to starší obdoba slova kožešina.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEZAPOMEŇ odkliknout, že nejsi robot, pokud jsi tu bez přihlášení.
Pro vložení hvězdičky stačí napsat :mrgreen:

*