TIPHANIE – Plamen touhy

Marie CORDONNIERová

v originále THIPHANI, FEUER DER SEHNSUCHT

vydalo Moba 2001

tiphanie.jpgBretaň, 1365.

Anotace:

Tiphanie neznala nic jiného než tichý život v ústraní za klášterními zdmi, dokud jednoho dne nepřišel palič a vrah St. Cado, nezhanobil zbožný mír a nepovraždil všechno živé, co nestihlo utéci.
Tiphanie se sice ukryla, zanedlouho ji však, polomrtvou strachy, objevili vojáci vévody bretaňského, pátrající po bájném kříži z města Ys.
Dívčin osud se zdá být zpečetěn, jeden z rytířů, Jannik de Morvan, se však nad bezbrannou, plachou novickou slituje a odváží ji do bezpečí. Proti své vůli, navzdory hněvu, který k narušitelům svého jediného domova chová, se do něj Tiphanie zamiluje, a ani on neodolá jejímu kouzlu. Bohužel sňatek s dívkou prostého rodu nepřipadá v úvahu…

Hodnocení: :mrgreen: + 1/2 za Marrona

Nejdřív varování: nečtěte oficiální anotaci, jenom vás zmate. Anotátora podezírám z toho, že příběh nečetl. Je to hodně jinak. Ale zas na druhou stranu se tomu člověku nedivím, protože tohle považuji za hodně špatnou knížku.

Celý příběh je o tom, že po St. Cadově řádění dostává Jannik za úkol ještě jednou prohledat ruiny, jestli tam něco plenící vojáci nepřehlédli. „Něco“ opravdu přehlédli. Tiphanie se totiž díky své útlé postavě dokázala schovat na místo, kde ji nikdo nehledal. Stala se tak svědkyní pádu kláštera svaté Anny. Jannik se o téměř nepříčetné a polomrtvé děvče postará a po jedné epizodě ji nakonec odváží ke své urozené tetě. Tak nějak do sebe zamilují a pomilují. Pak se desítky stran plácáte v dějové omáčce a nakonec je překonána i překážka neurozeného původu pro autorku typickým způsobem.

Jediná postava, která si získala moje srdce, byl Marron, velký, černý a hnědooký pes blíže neurčené rasy. Zbytek za moc nestojí. Postavy nemají žádný charakterový rámec, podle kterého by mohly řídit své chování, takže to dělají podle momentálních záchvatů autorčiny inspirace. No prostě takový guláš z vedlejších zápletek, hnutí mysli a postav.

Protože mě příběh nudil, kladla jsem si při čtení různé otázky jako: Proč čestný rytíř neřekl svému vladaři, co našel? Proč mu to neřekl nějaký jiný ctižádostivec? Jak může mít dívka drobné postavy štíhlé a dlouhé nohy? Jak asi velké byly kuličky u středověkého růžence? apod.

Verdikt: nejhorší díl ze série o kříži z Ys, a hodně špatná knížka vůbec.

(zdroj vč. obr. Moba)
Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 3,68 (22 x)
Loading... Dále v sérii:« předchozí část série ... další část série »
O autorovi: Renka (512 článků)

To já jsem před lety založila blog Renčina červená knihovna. Jsem administrátorka a zároveň autorka recenzí. Nejraději mám historické romance, nejlépe z regentské Anglie, ale nepohrdnu ani tvrdými skotskými válečníky na bujných ořích. Čtu ale téměř všechno.


Článek napsala Renka dne 30.1.2008 v 12:33 a je zařazený do rubriky CORDONNIER Marie *Francie. Můžete sledovat komentáře k tomuhle článku pomocí RSS 2.0 feed. POD TÍMTO TEXTEM MŮŽETE ZANECHAT KOMENTÁŘ. Pinging: off.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEZAPOMEŇ odkliknout, že nejsi robot, pokud jsi tu bez přihlášení.
Pro vložení hvězdičky stačí napsat :mrgreen:

*