NEŽ JSEM TĚ POZNALA

Jojo MOYES

v originále ME BEFORE YOU

vydal Ikar 2013

moyes_nez_jsem_te_poznalaLouisa Clarková je obyčejná dívka žijící mimořádně obyčejným životem. Má ráda svou práci v bistru, svého dlouholetého přítele a svět, který končí s hranicemi malého rodného městečka. Svůj život by za nic nevyměnila. Když však bistro zavřou, Louise měnit musí. Svět Willa Traynora naopak žádné hranice nemá. Je to svět adrenalinu, velkých obchodů i peněz, svět možností bez omezení. Will svůj život miluje. Když ho však nehoda upoutá na kolečkové křeslo, ví, že už ho nebude moci žít jako doposud. 

Jen těžko si lze představit více nesourodou dvojici než náladového a depresivní Willa a jeho novou optimistickou a upovídanou ošetřovatelku Louise… 
Romantický příběh o dvou lidech, kteří nemají nic společného, dokud jim láska k nohám nepoloží celý svět. S ním však i otázku, jak vysokou cenu je člověk ochoten zaplatit za štěstí toho, koho miluje.

Hodnocení:  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Pro začátek vás musím upozornit, že Než jsem tě poznala rozhodně není typická romance nebo červená knihovna. Na druhou stranu byste z každé strany (a že je jich hned 406) vyždímaly tolik citů, kolik jich občas není ani ani v deseti romancích. Zároveň také varuji ty z vás, kdo jste slabší povahy. Kniha není vyloženě optimistická a příběh Willa a Lou je poměrně těžko stravitelná nálož.

Jak už anotace praví, je kniha příběhem dvou lidí – kvadruplegika Willa a dívky z maloměsta Lou, která se tak trochu nedobrovolně stane jeho ošetřovatelkou poté, co ji propustí z kavárny. Na tom by nebylo nic tak divného, kdyby tady nebyla záhadná šestiměsíční lhůta, po kterou má Lou u Traynorových pracovat. Zprvu to Lou vítá – novou práci nesnáší a s Willem si příliš nerozumí – dokud se nedozví pravý důvod této lhůty. Šest měsíců je totiž čas, který Will slíbil svým rodičům, než podstoupí eutanázii ve Švýcarsku.

Mezitím se různorodá dvojice začne sbližovat. Zatímco Lou dodává Willovi dobrou náladu, on jí začne rozšiřovat obzory. Vztah pečovatele a pacienta se mění v přátelství, které později přerůstá v něco víc. Lou se snaží Willa přesvědčit, že jeho život má stále smysl, pořádá výlety, organizuje dovolenou, vymýšlí nemožné. Zdá se, že její plán zabírá. Jenže Will je tvrdohlavý a pevně rozhodnutý vše ukončit.

Jak příběh dopadne, neprozradím, to už si musíte přečíst samy. 

Ještě bych se ráda zastavila u jednotlivých postav. Autorce se podařilo všechny dopodrobna vykreslit, takže si je prostě musíte oblíbit. Nemyslím teď jen Lou a Willa, ale také celou řadu vedlejších postav – rodiny obou hrdinů. Každá postava je tu z nějakého důvodu, nikdo není jen do počtu. Některé kapitoly jsou psané i z jejich pohledu, i když většina kapitol je psána z pohledu Lou.

U mě kniha jednoznačně zabodovala. Hodnotím ji jako jednu z nejlepších za poslední dobu a v mé knihovně bude zaujímat čestné místo. Je to silný příběh hodný vaší pozornosti.

„Hele, Clarková,“ zašeptal, „řekni mi něco hezkýho.“

Zdroj anotace vč. obrázku bux.cz

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,64 (39 x)

Loading...

O autorovi: Sirael (161 článků)

Knihy pro mne znamenají relax, ale také poznání. Na RČK se snažím "pravidelně" zveřejňovat román na pokračování, jinak je zde mou doménou žánr Young Adults.


KOUPIT KNIHU

Článek napsala Sirael dne 25.6.2013 v 18:01 a je zařazený do rubriky MOYES Jojo *Velká Británie *Romance ze současnosti. Můžete sledovat komentáře k tomuhle článku pomocí RSS 2.0 feed. POD TÍMTO TEXTEM MŮŽETE ZANECHAT KOMENTÁŘ. Pinging: off.

Komentáře k článku “NEŽ JSEM TĚ POZNALA”

  1. KaLi podotýká:

    Tak tohle byla citová nálož!!! Smála jsem se, plakala, smála, plakala a plakala…..Určitě se k této knize někdy vrátím….teď jsem však úplně vyčerpaná….Opravdu silný příběh.

  2. andrea podotýká:

    To že má vyjít další kniha od této autorky jsem nevěděla, ale u mě v knihovně má místo zaručené. Budu se modlit abych neposmrkala další krabici kapesníčků. Ještě teď mi je úzko, když si vzpomenu na Willa a Lou a už je to skoro půl roku.

  3. swida podotýká:

    Po prečítaní knižky som ešte pár dní chodila ako bez duše a nemohla príbeh dostať z hlavy. Jednostaj som nad tým uvažovala z pohľadu jej i jeho a slovo PREČO?? ma mátalo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEZAPOMEŇ odkliknout, že nejsi robot, pokud jsi tu bez přihlášení.
Pro vložení hvězdičky stačí napsat :mrgreen:

*