PROKLETÍ OSUDEM

Kristina COOKová

v originále UNVEILED

vydalo KMa, 2008

Cook: Prokletí osudemAnglie, 1824

Anotace:

Jane Rosemoorová zůstávala ze svého rozhodnutí neprovdána, odmítla zástupy nápadníků, neboť ve skytu duše se děsila tajemné choroby, která postihovala vdané ženy v jejich rodě. Ale když se její cesta zkřížila s hříšně pohledným – a nesnesitelně arogantním – hrabětem z Westfieldu, nechá se pobláznit jeho polibkem a rozlítit jeho návrhem. Jeho mladá schovanka potřebuje ženskou ruku a on zase dědice. Jeho nabídka je tak neomalená a zároveň tak nepochopitelně lákavá, že ji musí okamžitě a s naprostou rozhodností odmítnout dřív, než by se hraběti podařilo svést ji ke změně názoru.

Hodnocení: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a 1/2

Sice jsem začala až knížkou, která teprve navazuje na Nespoutanou, ale tentokrát je to moje chyba, ne vydavatele.

K ději knížky jen dodám, že Jane se bojí, že zdědila duševní chorobu po babičce a tetě. Docela ji chápu, protože být šílený v přeminulém století nebyla žádná procházka růžovým sadem. Podle příznaků bych tipovala, že v rodině Rosemoorových šlo o manio-depresivní psychózu, která se u postižené zhoršovala po každém dalším porodu. Ale stav, ve kterém Jane nakonec najde svoji babičku moc neodpovídá. Psychotici tohohle typu nekončí jako slintající uzlíček nervů, ale spíš sebevraždou v depresivní fázi, nebo nehodou či otravou alkoholem apod. ve fázi manické. Takže tipuju, že babička ještě ke stáru přišla k nějakému mozkově degenerativnímu onemocnění. BTW maniodepresivní mohou být i muži. No a u sestřenice Emily se nám objevila poporodní deprese, kterou hrdinka zaměnila za počátek rodiného šílenství. Toliko k odborné stránce.

Jinak je knížka ňam ňam. Miluju, když je chlap arogantní a všechno ví nejlíp, a pak připustí, že ho vášně vlečou někam jinam než jeho rozum.

Jediné, co mě zarazilo, byl neodbytný pocit, že autorka tak trochu vykradla pár motivů z Pýchy a předsudku: hlavní hrdinka dá na první dojem, děj je v Derbyshire, urážlivě arogantní nabídka k sňatku atd. atd. Jsem zvědavá, jestli měl tenhle pocit i někdo z vás.

Překlad mi přišel ucházející, moc vychutnání děje nepřekážel, což jinak bohužel u KMa není až tak běžné. Samozřejmě šotek si sem tam zařádil. Obrázek se mi tedy příliš nelíbil, tak nějak bych prudérní hrdinku čekala poněkud více oblečenou i učesanou…

(zdroj anotace a obr. KMa)
Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,47 (32 x)
Loading... Dále v sérii:« předchozí část série ... další část série »
O autorovi: Renka (512 článků)

To já jsem před lety založila blog Renčina červená knihovna. Jsem administrátorka a zároveň autorka recenzí. Nejraději mám historické romance, nejlépe z regentské Anglie, ale nepohrdnu ani tvrdými skotskými válečníky na bujných ořích. Čtu ale téměř všechno.


Článek napsala Renka dne 24.5.2008 v 20:27 a je zařazený do rubriky COOK Kristina *Anglie - George IV a William IV. Můžete sledovat komentáře k tomuhle článku pomocí RSS 2.0 feed. POD TÍMTO TEXTEM MŮŽETE ZANECHAT KOMENTÁŘ. Pinging: off.

Komentáře k článku “PROKLETÍ OSUDEM”

 1. renefer podotýká:

  Pýchu a předsudek jsem nečetla, takže nemohu srovnávat, ale ke konci mi to už přišlo dost únavné, jak neustále bojovali s těmi svými fóbiemi a pořád nebyli schopni je nějak překonat a ani jsem nějak nepochopila, co bylo tím bodem zlomu, který u nich to jejich prokletí zlomil…

 2. lasik podotýká:

  Zdravím. Tuto knížku jsem si šla koupit hned, jak jsem si přečetla Nespoutanou a na těchto stránkách zjistila, že patří k sobě (tímto moc díky). Obrázek teda děs, ale jinak docela dobré čtení a těším se, že si přečtu i něco o osudech Colina.

 3. renka podotýká:

  Dito: Podle autorčiných stránek je pořadí správně, ale máš pravdu, že Jane je v Jako nahá ještě svobodná… Colin tam mluví o tom, že zlomila jakémusi Nickersonovi srdce, a že je asi rozhodnutá zůstat starou pannou…

 4. Dita podotýká:

  Není tahle kniha až jako třetí? Mám totiž pocit, že v Jako nahá je Jane ještě svobodná a vdaná je tam jenom Lucy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEZAPOMEŇ odkliknout, že nejsi robot, pokud jsi tu bez přihlášení.
Pro vložení hvězdičky stačí napsat :mrgreen:

*