PADESÁT ODSTÍNŮ ŠEDI

E. L. JAMES

v originále FIFTY SHADES OF GREY

vydalo XYZ 2012

padesat-odstinu-sedi-eljKdyž se dvaadvacetiletá studentka literatury Anastasia vydává na rozhovor s mladým podnikatelem Christianem Greyem, netuší, že potká muže, který jí změní život i hodnoty. Christian je pohledný, chytrý a… tajemný. Naivní a nevinná Anastasia si začíná uvědomovat, že přes jeho skrývaná tajemství jím začíná být úplně posedlá. Ale ani Christian není vůči její kráse, šarmu a charakteru imunní a připouští, že on po ní také touží – ovšem za vlastních, speciálních podmínek…

Hodnocení  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Dlouho se mi už nestalo, abych u nějaké recenze tak dlouho přemýšlela, jak ji napsat, abych nikoho neurazila a současně vystihla své dojmy z knihy. Takže předem uvádím, že kniha ve mně vzbudila natolik rozporuplné pocity, že takové budou asi i následující řádky.

Nejdřív k ději – Ana jde místo své kamarádky udělat rozhovor pro školní noviny s Christianem Greyem – bohatým mladým podnikatelem, který je současně i sponzorem Aniny vysoké školy (o čemž však Ana nemá ani potuchy…). Ana Christiana zaujme, a tak Christian vyhledává situace, jak se s Anou opět setkat. Avšak romantické dušičky varuji, o romantiku mu opravdu nejde. Jelikož Christian ví, jak dosáhnout svého a jelikož Aně také není lhostejný, postupně se ti dva sbližují, resp. propracovávají k posteli.

Pro ty, co ještě nečetli tuto knihu, tak nad rámec anotace prozradím, že Christianovi nejde o klasický vztah, ale v Aně vidí pouze další potenciální submisivní milenku. Christian je totiž vyznavač BDSM praktik a je poměrně šokován, když zjistí, že Ana ve svých dvaadvaceti je stále ještě panna. Jenže jeho touha po Aně je silnější, že se dokonce překoná a zasvětí ji do světa erotiky, tzv. vanilkovým sexem. Ale poté ji postupně uvádí do svého světa BDSM praktik, pro něž má dokonce doma zřízenou vlastní „červenou mučírnu“.

To, že je kniha prošpikovaná sexem (žhavým a nekonvenčním), není tajemstvím, neboť na tom je vše (a veškerý věhlas této série) postaveno. Upřímně řečeno, když „děj“ knihy shrnu, tak se však, dle mého, nejedná o žádné extra terno. Ano, kniha je otevřená, velice žhavá a snad i šokující. Autorčin styl psaní je lehce čtivý, umí i přes nemalé množství sexu – vanilkového či BDSM – posunout děj a současně postupně s vývojem situací měnit (či alespoň zjemnit) čtenářův náhled či názor na hrdiny – u Christiana – od počátečního znechucení, že není nic jiného, než nepředstavitelně bohatý zvrhlík, co chce mít všechno a všechny pod kontrolou, po ukázání jeho lidštější tváře a u Any – od prvotního dojmu, že naivita a hloupost někdy jde ruku v ruce, po postupné, byť krátké, záblesky její vnitřní síly a snad i rozumu.

Přesto mě kniha nijak zvlášť neuchvátila – snad to bylo tím, že Christian kromě svého bohatství a naprosto úžasného vzhledu, není zrovna typem hrdiny, kterého by někdo chtěl mít doma (ale třeba jste jiného názoru 😉 ). A Ana – za sebe říkám – nezajímavá, průměrná, nevýrazná, naivní a místy poměrně hloupá nato, že jí má být dvaadvacet a k tomu mít vysokoškolský diplom. A na její vnitřní bohyni jsem byla velice alergická (občas jsem si kladla dotaz, zda se hrdinové spolu se salty metající vnitřní bohyní nakonec nesetkají i na psychiatrii…).

Co mě vcelku dost odpuzovalo, tak byl návrh smlouvy o právech a povinnostech dominujícího a podřízené, který Christian předložil Aně. No co k tomu dodat – nic pro romantické duše. Romantiku v této knize v podstatě nenajdete, avšak popis některých erotických scén a způsoby využití erotických pomůcek vám snad může být inspirací pro nažhavení večerů ve dvou. 😉

Takže v rámci současné módní vlny erotických románů jde asi o jedno z povedenějších děl, rozhodně lze dát autorce v tomto směru k dobru rozmanitost popisovaných erotických scén (proto v hodnocení přidávám třetí hvězdičku), ale jinak nic moc…

A závěrem, při pohledu do nabídky našich knižních nakladatelství, kdy minulá módní vlna zamilovaných upírů a jiných nesmrtelných bytostí byla nahrazena bohatými vyznavači BDSM praktik a submisivními hlavními hrdinkami, si kladu otázku, co nás asi tak čeká příště? 🙂

(zdroj anotace www.neoluxor.cz, zdroj obrázku www.knihy.heureka.cz)

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 3,38 (45 x)
Loading... Dále v sérii: ... další část série »
O autorovi: arlene (340 článků)

Po Renče a Jahu jsem i já rozšířila přispěvatelský tým RČK a zpočátku recenzovala zejména historické romance z Anglie, Ameriky či Austrálie 19. století. Po nějakém čase jsem zabrousila i do četby romancí, kde se cestovalo v čase a do četby "upířin". Ale klasická romantika z 19. století je stejně má nejoblíbenější.


KOUPIT KNIHU

Článek napsala arlene dne 30.11.2013 v 0:54 a je zařazený do rubriky JAMES E.L. *Romány opravdu s hvězdičkou. Můžete sledovat komentáře k tomuhle článku pomocí RSS 2.0 feed. Můžete článek také sami OKOMENTOVAT, nebo využít trackback z vlastních stánek.

Komentáře k článku “PADESÁT ODSTÍNŮ ŠEDI”

 1. Litocha podotýká:

  Nelíbilo. Ana je nanynka s nepochopitelným chováním (přes dvacet let je panna a pak zčistajasna skočí do postele chlapovi, kterému jde jen o sex – a to ještě ne úplně obvyklý) a bez pudu sebezáchovy (kdybych potkala takového manipulativního maniaka posedlého kontrolou, s jekem zdrhám, co nejrychleji to jde). Christian je jednoduše pokřivený bastard a jeho smlouva a vyjednávání o ní jsou nechutné.

  Zápletka není nijak objevná, děj je řídký, vrší se tam klišé a neustálé opakování téhož.

  Nevím, jestli je to překladem, nebo že kde nic není, ani smrt nebere, ale při některých perlách jsem si měla chuť škubat vlasy. Který chlap proboha v jednom kuse přede a vrní? Ještě by mohl začít mňoukat. A za každé jeho bejby jsem měla Christianovi chuť vrazit. čtenář se rozhodně nemusí obávat, že by si snad rozšířil slovní zásobu.

  Vnitřní bohyně mě otravovala, e-mailová konverzace nepobavila, spíš naopak, a u kauz skousnutý ret a obracení oči vsloup jsem nevěděla, jestli se mám smát, nebo ječet.

  A to Christianovo okouzlení Anou jsem mu (nebo autorce) prostě nevěřila. Celá knížka mi připadala studená, vypočítaná na efekt, v porovnání s jinými knihami podobného žánru tady úplně chyběl jakýkoliv cit. Popravdě nechápu, proč jsou zrovna Odstíny tak populární.

  Celkově mi to vychází tak na dvě hvězdy – protože jsem nahlédla do druhého dílu a ten na mě – aspoňn jeho začátek, dál jsem se nedostala – zapůsobil ještě hůř, (přestože tam Ana projevuje cosi jako vlastní názor). A pak taky za Anin čin na posledních stránkách prvního dílu (i když za boha nepochopím, proč se do té situace sama tak vmanipulovala a proč ho pak proboha hned nezastavila).

 2. Sirael podotýká:

  Jsem moc ráda, že tahle kniha nedostala lepší hodnocení 😀 četla jsem ji ze zvědavosti, abych taky mohla hodnotit tenhle „hit“. Doporučuji ji jako vhodnou lekci rychločtení. Ty popisy jsou tak strohé, že jsem to jen tak přeletěla očima. Ani postelové scény mi nepřijdou nic extra, už jsem četla lepší. Za mě dvě hvězdy.

 3. Camilla13 podotýká:

  Tahle série mě taky nijak neuchvátila. Anna mi připadá jako naprostý naivní idot, který vidí pěknýho chlapa a hned je z toho v *** někde. Chápu, že nervozita je fakt potvora, ale tohle?! Její vnitřní bohyně mi taky neustále lezla krkem. Jediný díl -z celé trojice- co se mi celkem líbil, byl ten poslední. A to ještě až ke konci. Jak jsi napsala, jediným pozitivem celé knihy jsou popisy sexuálních scén….a hudba, když si ji najdeš na netu. Ta je moc dobrá, teda pokud se vám tenhle styl líbí. Mně ano.

  No a na otázku, co bude příště ti klidně odpovím. Sex s dinosaury…ano čteš dobře a ne, nedělám si srandu. V zahraničí je to teď velký hit. Docela mazec. A ujišťuji, že nejde o žádné formy měniču (vlci, lvi, vlkodlaci, draci), ale o skutečné dinosaury (velociraptor a další). Na to, že mám ráda erotické romány s upíry a dalšími, je tohle i na mě dost nechutný.

 4. Peta podotýká:

  Ja mam tiez precitane vsetky 3 knihy a za mna tiez mozem povedat, ze taky priemer…Urcite som uz citala lepsie knihy s touto tematikou…Mne neskutocne liezla v tychto knihach na nervy ta Christianova byvala (nespominam si uz na meno) a rodinna priatelka…

 5. Carrie podotýká:

  Čakala som, či sa objaví recenzia tejto knihy aj tu… Knihu mi odporučila moja sestra, ktorá je hltač romantických a erotických románov a z tohto „dielka“ bola celá preč. Žije v zahraničí a tam to bolo hitom ešte v časoch, keď to tu nik nepoznal, takže keď som si knižku pokojne čítala trebárs aj v parku na lavičke, nemusela som trpieť paranojou čo si ľudia pomyslia.:) No ale k veci, knižka má tri zväzky, ktoré by pokojne po vyhodení všetkých hlúpostí a naťahovačiek mohli tvoriť jeden, ale celkom dobrý zväzok. Že príbeh nie je až tak romantický mi nevadí vôbec, ani že rieši BDSM, práve naopak… Ale vadí mi štýl, sloh akým je napísaný. Nepotrebujem zrovna štúrovské opisy, ale zase ani takto plytkú literárnu reč. Kto zvláda AJ, jednoznačne si to prečítajte v originály, lebo preklad (aspoň ten náš slovenský) to zhovaďuje ešte viac.

  Prvý zväzok rozoberá zoznámenie sa hl.hrdinov, stanovenie si podmienok ich vzťahu a postupné zasväcovanie do tajov tvrdšej erotiky. Druhý zväzok je o znovu zbližovaní sa a prerastania vzťahu do niečoho hlbšieho, aj naďalej sú tam tony erotických scén. No a tretí zväzok je už o ich manželstve, medových týždňoch, etc. (nedočítala som to, lebo už 2.diel ma ohromne nebavil). Neviem, knihu skôr neodporúčam, ale zase ako inšpirácia do postele…:)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEZAPOMEŇ odkliknout, že nejsi robot, pokud jsi tu bez přihlášení.
Pro vložení hvězdičky stačí napsat :mrgreen:

*