8. června 2014

ALIANCE

3. část série Divergence - V. Roth

Veronica ROTH

v originále ALLEGIANT

vydalo CooBoo 2014

roth-alianceTris a Tobias jsou opět spolu, ale společnost a systém, v kterém oba vyrůstali a kterému oba věřili, je v troskách. Systém frakcí je kompletně rozvrácený, rozhoří se souboj mezi jednotlivými vůdci toužícími po moci, ale všichni ve skutečnosti touží po jediném – po pomstě. A svět za plotem obklopujícím celé město se zdá ještě nemilosrdnější. Pokud však Tris chce ochránit své blízké, musí se vydat právě za hranice svého rodného Chicaga. A zde odhalí tajemství, které je ještě více šokující, než čekala.

Hodnocení: skoro :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Na úvod si dovolím být opět trochu zlá. Bez hlubšího zamyšlení nad posledním dílem trilogie Divergence je příběh jen honičkou za další a další vzpourou party adolescentů. Chvílemi se člověk ztrácí v tom, kdo se proti komu bouří a proč, případně kdo je na čí straně apod. Tomuhle zmatku nepomáhá ani vyprávění příběhu z pohledu obou hlavních hrdinů. Kapitoly se totiž nestřídají pravidelně, a tak jsem se několikrát musela vrátit na začátek kapitoly, abych zjistila, čí myšlenky vlastně pročítám.

Většina knihy se odehrává mimo Chicago, a to v Ústavu pro genetickou péči (ano, čtete dobře). Ústav se ale nenachází v Hitlerově Německu, nýbrž v Americe. Tris a spol. se zde dozvídají o nejrůznějších experimentech, jejichž součástí byl i frakční systém zavedený v Chicagu. Hodně se tu operuje s pojmy geneticky narušený a porušený. Místy mi to už přijde trochu překombinované, těch genů je prostě moc.

Oproti dvojce je tu o něco víc romantiky. Přesto bych Čtyřku občas ráda profackovala – jako kdyby svoje dřívější kouzlo a rozum nechal v Chicagu. Tris je naopak méně uštěkaná a její kapitoly se lépe čtou. Jejich vzájemný vztah se od dvojky sice někam posunul, přesto z nich nemám dojem extra zamilované dvojce. Spíš na mě působí jako dva lidé, které spojuje potřeba s někým být (a vlastně je jedno s kým).

A proč tomu tedy dávám skoro 4 hvězdy? Za nápad s dvojím šmírováním, za čtivost příběhu i za dobré tempo akcí. Líbilo se mi také, že partička z Chicaga zůstala věrná svému městu. Nicméně konec příběhu mě neohromil a zmatky typu „vzpoura za každou cenu“ mi nedovoluje dát víc. Bohužel musím konstatovat, že ve srovnání se závěrem série Hunger Games Divergence o fous prohrála.

Anotace vč. obrázku CooBoo.

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,09 (11 x)
Loading...

19. května 2014

REZISTENCE

2. část série Divergence - V. Roth

Veronica ROTH

v originále INSURGENT

vydalo CooBoo 2012

roth-rezistenceŽádná volba není bez následků.
Měl to být pro Tris šťastný a slavnostní den, ale všechno dopadlo úplně jinak. Po krvavé tragédii mezi frakcemi vzrůstají konflikty a nad společností se vznáší válka. Tris se musela rozhodnout už jednou – a teď ji čeká další volba. Dřívější rozhodnutí, obavy, zármutek i provinilost, to vše ji teď dostihlo a Tris nezbývá než bez výhrad přijmout svou Divergentní identitu. Dokáže se ale vyrovnat se vším, co to znamená?

Hodnocení:  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a 1/2

Šestnáctiletá nevyrovnaná puberťačka se rozhodla, že zachrání svět.

Pokud bych chtěla být hodně zlá, klidně bych takto mohla recenzi zakončit. Ale ono to zkrátka není tak jednoduché.

Po smrti obou rodičů a střetu s Willem není Tris schopna zapojit se plně do boje. Výčitky svědomí ji neustále dohánějí, nutí ji obětovat se za každou cenu, i kdyby tím pro nikoho nic nezískala. Její divergentní povaha se plně projevuje ve všech směrech – už není jen Neohroženou, ale z velké části také Odevzdanou a krapet Sečtělou. Abychom v tom měli jasno úplně – je to normální holka, která je odvážná, empatická a dokonce chytrá. Ne vždy se však všechny vlastnosti projeví, obzvláště ta Sečtělost je někdy na hraně. Jenže – nebývají takové šestnáctileté holky? Možná, že v tom je zrovna ten majstrštyk V. Rothové.

Děj knihy je v podstatě dost akční, protože tu máme nefalšovanou válku mezi jednotlivými frakcemi. Do boje se Sečtělými, kteří chtějí ovládnout zbylé obyvatele města, se nám přimíchávají ještě Odpadlíci, skupina zcela mimo frakční systém. Jejich velitelkou je Evelyn, potenciální Trisina tchýně, která má být už pár let po smrti, ale k překvapení všech je plná života.

Čtyřka je tu samozřejmě také, ale povětšinou se s Tris pouze hádají nebo si vzájemně lžou. Moc romantiky tu nenajdete, tady autorka šetřila asi nejvíce. Dialogy mezi Tris a Čtyřkou by místy zasloužily z knihy úplně vyškrtat, protože se prostě neustále opakují (a s nimi i myšlenkové pochody Tris).

Knížku v podstatě zachraňuje posledních pár stránek – nebo alespoň mne velmi zajímá, co je venku za plotem a jakou souvislost s tím vším má právě Trisina rodina. Ale to se dozvíme až ve třetím díle s názvem Aliance. Za mě tři a půl hvězdy a lehké zklamání.

Anotace vč. obrázku CooBoo.

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,43 (7 x)
Loading...

21. dubna 2014

DIVERGENCE

1. část série Divergence - V. Roth

Veronica ROTHová

v originále DIVERGENT

vydalo CooBoo 2012

roth-divergenceChicago, budoucnost. Obyvatelé města, které obklopuje jen močál a obepíná ostnatý drát, jsou rozděleni do pěti frakcí. Beatrice je čerstvých šestnáct a přišel čas vybrat, do které frakce chce patřit, které ctnosti se chce na celý život odevzdat. Překvapivé rozhodnutí jí do cesty přivede osudového kluka – úchvatného, ale taky trochu nesnesitelného. Beatrice zjišťuje, že ve společnosti, která se jeví tak dokonalá, vzrůstá napětí a hrozící nebezpečí lze zažehnat jen jedním způsobem, který ji ale možná zničí.

Hodnocení:  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a 1/2

Hned na úvod musím říct, že Divergence je dystopie (trochu se s nimi roztrhl pytel). Svým způsobem jsou to druhé Hunger Games. Ráda bych se vyhnula srovnání, ale nejsem toho schopna (pokud si přečtete obě knihy, pochopíte). Obě knihy jsou také zfilmovány.

V Divergenci se celý svět smrskl do společnosti poválečného (zřejmě 3. světová) Chicaga. Existuje zde pět frakcí – Neohroženost, Sečtělost, Odevzdanost, Mírumilovnost a Upřímnost. V 16 letech si musíte jednu z nich vybrat, a to na základě zkoušky v podobě počítačové simulace. Tedy můžete si vybrat i podle sebe, ale prostě si vybrat musíte, leda byste toužili skončit jako odpadlík na ulici.

Právě v takové situaci se setkáváme s hlavní hrdinou Beatrice, později už jen Triss. Její zkouška proběhne nestandardním způsobem, výsledky nejsou jednoznačné. Takže je zcela na Triss, kterou frakci si vybere. Její překvapivý výběr nakonec není tak špatný – hned po vstupu do frakce se setkává s charismatickým Čtyřkou, který se pro ni brzy stává něčím víc než jen bojovým instruktorem…

Celý článek »