26. prosince 2013

SPLNĚNÁ PŘÁNÍ

5. část série Edilean - J. Deveraux

Jude DEVERAUX

v originále HEARTWISHED

vydal Baronet 2012

splnena-praniSoučasnost, USA

Anotace:

Gemmě Ranfordové se splní sen, když získá práci u rodiny Frazierových v městečku Edileanu a může se ponořit do starobylých dopisů, deníků a dokumentů. Historie je její vášní a navíc zoufale touží dokončit svou disertační práci. Gemma tuší, že v těch dokumentech najde nové informace, které by jí pomohly při výzkumu. Neustále naráží na zmínky o jakémsi Kameni splněných přání, kouzelném talismanu, který má splnit přání každému, kdo nosí jméno Frazier. Kdyby padl tak mocný předmět do nepravých rukou, mohla by se rodina ocitnout v obrovském nebezpečí – Gemma to však jako většina lidí považuje za pouhou legendu. Když se však seznámí s celou rodinou, zjišťuje, že se tajná přání Frazierů opravdu pomalu naplňují. K tomu se ještě beznadějně zamiluje do nestaršího syna Colina. Naneštěstí však není jedinou, kdo si povšiml, že se kámen probudil k životu. Gemma s Colinem se tedy pouštějí do hledání tajemného artefaktu a objevování vlastních přání…

Hodnocení:  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Gemma Ransfordová studuje historii na univerzitě a touží po doktorátu. Její vedoucí jí navrhne, aby se ucházela o práci u rodiny Frazierových, protože zakoupili v Anglii velké množství starých dokumentů po vzdálených příbuzných. Gemmě v cestě stojí dva spolužáci a musí získat sympatie paní Frazierové, matky jedné dcery a smečky dospělých synů. Gemma se v dokumentech dostane na stopu tajemnému Kameni splněných přání, který dokáže splnit jedno přání komukoliv z rodiny Frazierových. Bohužel v městečku Edilean má každý druhý mezi předky nějakého Fraziera. Od výzkumu Gemmu odvádí přitažlivý Colin Frazier, místní šerif, který je bohužel zadaný.

Práce u Frazierů pro Gemmu představuje splněný sen.  Hodně ji zaujme Colin, jenž ovšem chodí s právničkou z města. Při pátrání po kameni se Gemmě dostává pomoci od místního lékaře Tristana Aldridge. Věci začínají dostávat spád, když se několika Colinovým bratrancům a sestřenicím začnou plnit jejich přání. Ke všemu začne po Edileanu zařídit zloděj. Colin je vážněný a oblíbený místní šerif. Jako nejstarší z dětí praní Frazierové má ve zvyku dohlížet na ostatní a nechávat si své myšlenky pro sebe. Nechybí jeden slizký záporák, který by chtěl kámen pro sebe.

Mezi Gemmou a Colinem panuje vzájemná přitažlivost, ale jejich vztah je komplikovaný z mnoha důvodů. Ve skutečnosti žádný z nich není tak vážný, jak si oba myslí. Samozřejmě nechybí šílený propletenec vztahů v Edileanu, kde se zdá být každý s každým příbuzný. Jude Deveraux se zdařile podařilo vykreslit poměry v jednom malém americkém městečku s relativně dlouhou (na americké poměry) historií.

Splněná přání jsou zatím poslední díl ze série Edilean, ale volně na ni navazuje série o doktorské rodině Aldridgeových z Edileanu. Čtenáři jistě nebudou ochuzeni o setkání s oblíbenými postavami. Autorka sice osvětlila spoustu věcí, ale mnoho z minulosti Edileanu zůstává záhadou.

(Zdroj anotace vč. obrázku Baronet)

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,00 (5 x)
Loading...

17. prosince 2013

VŮNĚ JASMÍNU

4. část série Edilean - J. Deveraux

Jude DEVERAUX

v  originále THE SCENT OF JASMINE

vydal Baronet 2011

vune-jasminuRok 1799, Florida, Jižní Karolína, Virginie

Anotace: 

Jižanská kráska Catherine Edilean Harcourtová nemá nouzi o nápadníky, kteří by splnili její sny o manželství a rodině. Nicméně má též dobrodružnou povahu – vyrůstala spolu se třemi bratry. A tak, když ji její kmotr upoutaný na lůžko se zlomenou nohou, u něhož je na návštěvě v Jižní Karolíně, požádá o neodkladnou službu, neváhá. Při své cestě na maškarní ples má předat synovi jeho starého přítele koně s nákladem. Avšak Alexander McDowell je obviněn z vraždy své ženy a hledán.Cesta se mění v dobrodružství – unikají spolu nocí pronásledovatelům a Cay je postavena před zásadní otázku: má věřit divokému Skotovi, že byl obviněn neprávem? Bude to její největší životní omyl nebo se jejich společná láska stane záchranou, kterou oba hledají?

Hodnocení:  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Oficiálně pátý díl série o městečku Edilean.  Chronologicky (odehrává se na konci 18. století) by ovšem mohl být druhý.

T.C. Connor požádá o „drobnou“ laskavost svou kmotřenku Catherine Edilean Harcourtovou, protože nešťastně skončil upoután na lůžko. Cay má předat peníze a koně s nákladem Alexandru McDowellovi, kterému její kmotr pomohl utéct z vězení. Cay, se i přes naléhání druhé Connorovi kmotřenky, rozhodne, že se s Alexandrem sejde. Bohužel při útěku z vězení došlo ke komplikacím. Alexovi komplicové jsou mrtví a Cay nezbývá, než zmizet pronásledovatelům spolu s ním. Connor s Alexem se měli účastnit průzkumné expedice do floridských bažin a Cay se rozhodne zastoupit svého kmotra v přestrojení.

Na první pohled vypadá Cay jako typická jižanská kráska z velmi dobré rodiny. Její matkou je Edilean Harcourtová a otcem bývalý skotský zeman Angus McTerne. Na druhou stranu je Cay tvrdohlavá, odhodlaná a vyrostla jako jediná dívka mezi čtyřmi staršími bratry. Život se sourozenci a návštěvy u skotských bratranců naučily Cay důležité životní poznatky. 

Alexander McDowell, jehož otec Mac byl v armádě spolu Angusem McTernem a T.C. Connorem, přijel do Jižní Karolíny vydělat peníze za pomoci svých skvělých dostihových koní.  Zamiloval se do krásné Lilith Greyová a brzy se s ní oženil. Lilith během svatební noci našli s podříznutým hrdlem a jediným podezřelým se stal Alex.  Floridská výprava s Jamesem Gradym představuje pro Alexandra možnost, jak se zbavit pronásledovatelů a získat čas na vypátrání skutečného vraha Lilith.

Komáři, aligátoři, převlek za muže, vášeň, žár a víc než jedno inkognito. Jude Deveraux stvořila další svižný romantický příběh, kde nechybí žár amerického Jihu a jiskra skotské krve. Dalo by se spekulovat, na kolik by dobrodružství Alexe a Cay mohlo být reálné, ale čtenářský požitek to rozhodně nezmenší. Příběh příjemně plyne a vztah hlavních hrdinů se rozvíjí, i když jeden před druhým mají pár tajemství. Samozřejmě nechybí odhalení záhadné smrti Lilith. 

Romantické, příjemné čtení, ale hlubší dojem nezanechá. Jude Deveraux dokázala, že když chce, tak umí napsat daleko poutavější příběh. Mimochodem malíř Charles Albert Yates se v sérii neobjevuje poprvé a jeho obrazy sehrály docela zajímavou roli v jednom z předchozích dílů ze současnosti.

(Zdroj anotace vč. obrázku Baronet)

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,00 (6 x)
Loading...

do rubriky: DEVERAUX Jude *Amerika /Štítky:
10. prosince 2013

ŠARLATOVÉ NOCI

3. část série Edilean - J. Deveraux

Jude DEVERAUX

v originále SCARLET NIGHTS

vydal Baronet 2011

sarlatove-nociSoučasnost, USA

Anotace: 

Sara Shawová nemůže být šťastnější. Datum svatby s okouzlujícím Gregem Andersem je dohodnuto, svatební šaty hotovy, kytice objednány. Avšak pár dnů před svatbou přijme Greg během noci telefonní hovor a bez vysvětlení zmizí. Dva dny poté se k Saře vetře mladý muž, který tvrdí, že je bratrem její nejlepší přítelkyně, a že se k ní na čas potřebuje nastěhovat. Mike Newland nelže, ale neříká celou pravdu. Je detektiv a pátrá po Gregově matce, celostátně hledané kriminálnici. Mike se domnívá, že jej čeká snadný úkol – stačí získat Sařinu důvěru. Avšak staré příběhy jeho rodiny spojené s Edileanem ho při pobytu zde opět začínají strašit. Mike neodolá a svěří se Sáře, a ta mu na oplátku odhalí svá tajemství, která nezná ani Greg. A tak společně řeší ne jednu, ale několik záhad a rostoucí vzájemná láska zahání jejich dávné chmury.

Hodnocení:   :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a 3/4

Jedná se o třetí díl ze série Edilean, ale podle časové osy o čtvrtý. Zase troška zpráv ze současného městečka Edilean. 

Floridský policejní detektiv Mike Newland dostane  nový úkol. Má pomoci dopadnout neblaze proslulou podvodnici Mitzi Vandloovou, která před lety zmizela z radaru strážců zákona. Mikeovi nadřízení objevili jejího syna Stefana, jenž žije pod jménem Greg Anders v městečku Edilean, kde náhodou bydlí i Mikeova sestra. Shodou náhod je Stefanova/Gregova snoubenka nejlepší kamarádkou Mikeovi sestry Tess, což z detektiva, zvyklého pracovat v utajení, dělá báječného kandidáta na hledání Mitzi.

Sara Shawová je obyčejné děvče z malého města. Tvrdě pracuje jako spolumajitelka obchodu s oděvy a švadlena. Její snoubenec jí zlomil srdce, ale do života jí vstoupil Greg. Muž, kterého její rodina, přátele i známí hluboce nesnáší. Nečekaně jí do života…ehm…ložnice vpadne Mike. Greg mezitím záhadně zmizel a nebere jí telefon. Mike – schopný policajt, pečující starší bratr, vlk samotář a nadšený sportovec. Téměř ideál. Kdyby nebylo pár drobností, tak by si Mike a Sara snad zasloužili svatozář.

Jude Deveraux vytvořila téměř úžasné hrdiny, až má člověk chvílemi radost, že Mike lže a Sára má tvrdou palici, protože jinak by mohli ve čtenářích vzbudit pocit méněcennosti. Městečko Edilean drží hodně pospolu, ale soupeření, nevěry a sousedské spory se mu nevyhýbají. Každý zná každého a jeho předky pár generací zpátky. Na cizince se dívají nedůvěřivě. Několik vedlejších charakterů je velmi dobře vykresleno. Nechybí místní „divný cvok“, drbny, rodina zakladatelů aj.

Šarlatové noci jsou romance říznutá detektivní zápletkou, i když Mitzi by se dala nazvat třešničkou na dortu při pátrání po minulosti Mikeovy rodiny. Kniha se velmi dobře čte, nechybí mnoho humorných momentů. Detektivní linka se vyvíjí poněkud pomaleji než milostná. Dobrá knížka, ale neulpí v paměti ničím výrazným. 

(Zdroj anotace vč. obrázku Baronet)

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,17 (6 x)
Loading...

3. prosince 2013

ZLATÉ DNY

2. část série Edilean - J. Deveraux

Jude  DEVERAUX

v originále  DAYS OF GOLD

vydal Baronet 2010

zlate-dnySkotsko 1766, S. Amerika 1770

Anotace: 

V úvodním románě cyklu Levandulové ráno se čtenář seznámil s nevšední Edilean Harcourtovou a jejím tajemstvím. Ve druhém příběhu autorka představuje její předky v dramatickém příběhu Edilean Talbotové. Ta přichází roku 1766 do Skotska žít se svým strýcem, který však zamýšlí vzdělanou, krásnou a bohatou dívku provdat za jednoho ze svých nechutných přátel, jakmile jen dosáhne věku 18 let. Naštěstí získá Edilean i jiného ctitele, mladého a odvážného Anguse McTerna, který ji pomůže uprchnout a doprovází ji v roli manžela na cestě do Ameriky. V Bostonu se jejich cesty rozejdou, ale když se Edilean dostane do nebezpečí, její starý přítel jí opět podá pomocnou ruku.

Hodnocení:  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a 3/4

Oficiálně druhý, ale podle neoficiální časové osy první díl z cyklu Edilean.

Edilean Talbotová prožila většinu života v internátní škole. Příliš brzy přišla o matku a otec na ni neměl čas při své vojenské kariéře. Prázdniny trávila ve společnosti různých kamarádek. Po smrti otce ji ze školy odveze strýc. Dívka šokovaně zjišťuje, že si musí vzít jednoho ze strýcových přátel, aby mohli získat její tučné věno. Její strýc Neville své skotské sídlo vyhrál nad starým zemanem McTernem. Ten i jeho dva nejstarší synové jsou už dávno po smrti. Novým zemanem se stal Angus McTern, jenž spravuje majetek, který po staletí patřil jeho rodině, než ho získal lord Neville. Edilean se zamilovala do Jamese Harcouta a společně plánují útěk do Ameriky. Stačí jedna malá výměna, obvinění z únosu, kapitální podvod, pokus o krádež a věci naberou nečekaný dramatický směr. Angus se ocitá na cestě přes oceán ve společnosti nádherné Edilean.

Edilean, nevšední kráska, která disponuje balíkem peněz, ale jinak její život nestojí za nic. Většinu času o ní rozhodují jiní, ale ze svých chyb se učí. Snaží se dospět v nezávislou a úspěšnou ženu. Angus si na svůj život nestěžoval, ale když se okolnosti změnily, tak se jim snaží, co nejlépe přizpůsobit. Tvrdě pracující  samotář, jenž absolutně netuší, jak propojit svoji budoucnost s Edilean.

Knížka se dělí na dvě části. Počáteční děj se odehrává ve Skotsku v roce 1766, pokračuje cestou Anguse a Edilean do Ameriky, kde se cesty obou hrdinů rozdělí. V roce 1770 začíná druhá část. Edilean našla své místo k životu a rozhodně netrpí nouzí. Angus zatím pracuje pro armádu jako průvodce na hranici s indiánským teritoriem. A ve společnosti Thomase Canona Connora, Alexandra McDowella, Naphtali Welsche se snaží zachránit Matthewa Aldridge. 

Kdyby se Zlatých dnů zmizela většina druhé části a pár stránek z první, tak by to nevadilo. Celý příběh by přestal působit jako zbytečně nastavovaná kaše. Bylo by tam všechno: potkali se, utekli, zjistili pár důležitých věcí, odjeli do Ameriky, zamilovali se, vypořádali se s chamtivým strýcem a jedním ještě chamtivějším mizerou. Jenže to se nestalo a mezi dalším setkáním Anguse a Edilean uplynuly čtyři roky, v kterých Angus získal důležité pozemky. Půdu, na níž časem vyroste městečko Edilean – ústřední bod téhle série. 

Hrdinové tráví víc času od sebe než spolu, což zrovna budování vztahu příliš nepomáhá. Pokud přehlédneme jednu vraždu..ehm pomstu, tak lehce průměrná historická romance. Jude Deveraux už dokázala, že umí psát mnohem lépe. Jen ji možná nesedí, že v cyklu o Edileanu musí přeskakovat ze současnosti do minulosti a zpět. 

(Zdroj anotace vč. obrázku Baronet)

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 3,80 (5 x)
Loading...

26. listopadu 2013

LEVANDULOVÉ RÁNO

1. část série Edilean - J. Deveraux

Jude DEVERAUX

v originále LAVENDER MORNING

vydal Baronet 2009

levandulove-ranoSoučasnost, II. světová válka, USA, Velká Británie

Anotace:

V pěti letech, po smrti své matky, hledala Jocelyn Mintonová jen obtížně spřízněnou duši, až ji našla v téměř o šedesát let starší Edilean Harcourtové. Když slečna Edi odešla z tohoto světa, zanechala své přítelkyni i dům z osmnáctého století a dopis, v němž naznačuje existenci starého tajemství i budoucí lásky. Jocelyn se vydává na cestu, aby porozuměla dědictví po své přítelkyni, vstříc svému osudu. A skutečně odhaluje tajemství sahající až do válečných let i nachází muže blízkého svému srdci.

Hodnocení:  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a kus

První část ze série o městečku Edilean, ale podle časové osy asi čtvrtá, protože Jude Deveraux střídá na přeskáčku příběhy ze současného městečka Edileanu s díly, které se zabývají jeho vznikem a prvními generacemi zakladatelů. Zůstává na čtenáři podle jakého klíče bude z mnoho-generační série vybírat.

Malá Jocelyn Mintonová se narodila otci údržbáři a matce z lépe situované rodiny. Její rodiče se milovali, ale otec jí nedokázal být po smrti matky správným vzorem. Po čase se oženil se ženou s úplně jinými hodnotami, než měla Jocelyn. Kde Jocelyn milovala klasickou hudbu a knihy, tam její nové sestry a macecha hltaly závody aut a trendy oblečení. Jednou ukázal Alexander McDowell své staré přítelkyni Edilean Harcourtové malou Jocelyn, vnouče svých přátel. Netrvalo dlouho a mezi oběma vzniklo pevné přátelství. 

Jocelyn dospěla a pracuje jako asistentka na univerzitě. Edilean Harcourtová umírá a odkazuje Jocelyn své rodinné sídlo v Marylandu. Jocelyn zjišťuje, že Edi na Floridě bydlela v pronajatém domě, ale její rod patřil k zakladatelům městečka Edilean ve Virginii, ale s její smrtí vymřela jedna z původních rodin. Jocelyn se do největšího malého městečka vydá, aby zjistila, že zdaleka nevěděla všechno o životě Edi, že v domě má dvě nájemnice – Sáru Shawovou a Tess Newlandovo, a o rozlehlé zahrady se stará protivný, ale přitažlivý Luke Connor, jehož dědeček byl zasnoubený s Edi.

Edilean je takové krásné maloměsto, kde většina obyvatel jsou příbuzní, lidé na sebe znají spoustu pikantností a křivdy se táhnou generace nazpátek. Jocelyn se od začátku ocitá pod drobnohledem, ale brzy si najde přátele. Místní právník Ramsey se jí líbí, ale rozporuplné emoce chová k jeho bratranci Lukovi.

Jude Deveraux perfektně podala atmosféru malého městečka se všemi jeho náročnými vztahy. Zároveň, kromě příběhu o Jocelyn, vypráví za pomoci starých dopisů o osudové lásce mezi Edilean Harcourtovou a Davidem za II. světové války. Autorka bohužel nevěnovala stejný prostor dospělé Jocelyn a její lásce, ale naopak menší, než zabralo popsání vztahu mezi stařenkou a malou holčičkou. Jako příjemná sonda do života maloměsta je Levandulové ráno úžasné, ale jako romance poněkud pokulhává. Některé záležitosti zůstávají otevřeny a nedořešeny.

Čtenáři znající knihy Jude Deveraux vědí, že umí skvěle psát, ale těžko říct, jestli jí hořel termín nebo měla nedostatek inspirace, ale první díl z cyklu o Edileanu nenapatří mezi to nejlepší z její tvorby. Rozhodně neurazí, ale ani nenadchne.

(Zdroj anotace vč. obrázku Baronet)

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,17 (6 x)
Loading...