17. dubna 2013

NEUROZENÁ HRABĚNKA

11. část série Mallorenovi - J. Beverley

Jo BEVERLEY

v originále AN UNLIKELY COUNTESS

vydalo Domino, 2013

J. Beverely: Neurozená hraběnkaAnglie, Yorkshire, 1765

Anotace:

Může vysoce postavený šlechtic naslouchat svému srdci?

Catesbymu není osud právě nakloněn. Po nuceném odchodu z armády se nepohodl se starším bratrem, čímž si uzavřel přístup do rodového sídla. A pak jednou navečer kráčí ulicí, pohroužen do chmurných úvah, když zahlédne skupinku pobudů, která přepadla mladou dámu. Alespoň této nepravosti může zabránit – a tak to i udělá.

Prudence si nevybrali za oběť jen ti násilníci. Život jí ničí také sobecký bratr a arogantní snoubenec, avšak ona nese svůj úděl statečně. A pak se náhle všechno změní: ten neznámý dobrodinec ji zachrání nejprve před útočníky a následně i před dalšími strázněmi: ožení se s ní.

Takovýto neuvážený skutek by možná Catesbyho vznešená rodina přešla pouhým pokrčením ramen, kdyby se po náhlé bratrově smrti nestal hrabětem. Takový skandál – dědice rodového titulu a jmění má povít neurozená žena! Catesby a Prudence se sice ještě pořádně neznají, ale v nastalé situaci jim nezbývá nic jiného, než být jeden druhému oporou. A kdo ví, možná mezi nimi vzklíčí i láska?

Hodnocení:  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a 1/2

Tak jsem si po delší době zase dala jednu beverleyovku a moc mi chutnala. A byla, až na nějaké to rušné přepadeníčko, pohodová.

Musím říct, že anotace je opět tak trochu mimo. Příběh se má totiž trochu jinak. Prudence je svým původem středostavovská dívka. Jejich rodina je ale vystavena strázni osudu, takže nakonec skončí na celém světě sama a ve velmi skrovných poměrech. Tedy… má bratra, ale ten skoro nepočítá.  Vystudoval a domohl se určitého postavení na úkor Pru a její matky, jenže teď se nějak nemá k odpovědnosti za osud sestry. 

Prudence se setká s Catem způsobem, jak je uvedeno v anotaci. Ten jí sice nemůže nijak pomoci, protože nemá o moc víc, než ona, ale dodá jí odvahy vzít svůj život do svých rukou. Že jí to nakonec nevyjde, je ale veliké štěstí.

Teď jde ale o to, zda si dáma s jejím původem poradí s celou řadou věcí. Bude umět vést šlechtické sídlo a služebnictvo? Dokáže vyjít s tchýní a švagrovou? Naučí se jezdit na tom zatraceném koni? A přijme ji vůbec vyšší společnost?

Tak to se dozvíte až po přečtení.

Konečné zahnání démona spolu s naší starou známou hraběnkou z Arradalu mi přišlo sice poněkud pompézní. Ale když nad tím tak přemýšlím, nakonec bylo i docela vkusné. Padouch už nevystrčil ani nos, takže jsme nemuseli být svědky toho, jak ten prevít ještě zákeřně vyleze z nějakého kanálu, a hrdina nebo hrdinka ho budou muset na poslední chvíli sprovodit ze světa nějakým definitivním způsobem.

Mně se to líbilo kvůli takovému klidu, který z té knihy čiší. Navíc je tu jako bonus dlouhovlasý šlechtic,  mňam! Miluju hezký chlapy s hárem. Jo a také moc doufám, že Perry bude mít svůj vlastní šťastný konec v nějaké další knize.

Také chci vaší ctěné pozornosti tentokrát doporučit „poznámku autorky“, kde se dozvíte, co ji inspirovalo a jak.

(zdroj anotace a obrázku: Domino)

P.S: Perry se dočká, letos v srpnu (tedy anglicky…)

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,31 (16 x)
Loading...
28. května 2009

TAJEMSTVÍ DÁMY

8. část série Mallorenovi - J. Beverley

Jo BEVERLEY

V originále A LADY’S SECRET

vydalo Domino 2009

beverley-tajemstvi-damy.jpgAnotace :

Francie / Anglie 1764

Nestává se často, aby člověk potkal v malém francouzském hostinci jeptišku, která vztekle kleje. Když však tento zřídkavý úkaz spatřil hrabě Robin Fitzvitry, nepohoršil se, ba právě naopak: rozhodl se přijít záhadě na kloub. A protože trocha rozptýlení přijde vždy vhod, Robin nabídne sestře Immaculatě doprovod během cesty do Anglie.
Petra d´Averilo sice strávila spoustu let v italském klášteře, ale do jeptišky má věru daleko. Jen zvolila tento převlek, aby ukryla svou totožnost a mohla se skrývat před svými pronásledovateli. Po matčině smrti čelí neustálému nebezpečí, a tak se vypravila za svým otcem, anglickým lordem, který však nemá o její existenci nejmenší tušení.
Když ji osud svede dohromady s mladým šlechticem, vidí v něm šanci, jak přestát nebezpečnou cestu. Zprvu je pevně odhodlána využít pouze nabízené pomoci a odolat Robinovým svodům. Nebude však putování příliš dlouhé a nástrahy příliš nebezpečné, aby Petra dokázala uchránit svou čest, city i bedlivě střežené tajemství?


Hodnocení  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Na tuto knihu jsem se hodně těšila. Bohužel, JB mě tentokrát lehce zklamala. Tedy aspoň začátek příběhu. Ty čtyři hvězdičky dávám spíš z nostalgie k této autorce.
Už jste někdy měli pocit, že hrdinové zažívají situace, řekněme, poněkud krkolomné? Já ho tu měla několikrát.
Tak třeba – potřebujeme tělesný kontakt : ona a on (dosud téměř cizinci) v kočáře, hází to s nimi, je bouřka a lijavec, – a najednou hrk, kočár s sebou řádně cukne a ona se ocitá jemu obkročmo na klíně. Co na tom, že seděla vedle něj, měla na sobě jeptiškovské roucho a navíc ji on přidržoval kolem ramen. No, jak tohle dokázali…
Taky mi trošku vadilo, že Petra – to jméno zní tak tvrdě – nebyla tak docela počestná. Já vím, není to fér, u chlapů jsou milenky docela běžné, přesto si člověk hlavní hrdinku vysní tak nějak jako nevinnou dívčinu. Samozřejmě s výjimkou vdov, že…

Ale konec lamentací; mírně zdlouhavý začátek vyrovnal svižný rozjezd děje od půlky knihy. Petra kontra Robin – to je rozporuplná dvojice, co navzájem tají svou totožnost tak dobře, že když se rozejdou, mají pak docela problém se zase najít. A v závěru se také dozvíme, kdo je ten tajemný a nic netušící otec naší italské uprchlice. Tedy – čekala jsem od taťky větší šok, ale on i celá rodina zůstali naprosto v klidu. No, asi byli zvyklí na ledacos. 😉

Námět příběhu je docela čtivý, nechybí překrásní hrdinové (nemohli by si občas zahrát i normální člověci?), nechybí dostatek svádění a vášně, a samozřejmě mazaní padouši se pořád starají o nějaké to povyražení.
Sympatické bylo, že sebejistý Robin, co si se vším poradí a holedbá se, jak dívku v nebezpečí ochrání, když přišlo na věc, spíš potřeboval záchranu sám. Konečně někdo nedokonalý.
Ale snažil se, seč mohl, málem duši vypustil, a to se cení. Ocenila to i Petra, a šťastný happyend na sebe nenechá dlouho čekat.

Tato kniha patří k volnému pokračování příběhů o rodu Mallorenových.

Zdroj obrázku  :   Domino
Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 3,72 (32 x)
Loading...
do rubriky: BEVERLEY Jo *Anglie 18. století /Štítky:
2. listopadu 2006

NEVHODNÝ NÁPADNÍK

7. část série Mallorenovi - J. Beverley

Jo BEVERLEY

V originále THE MOST UNSUITABLE MAN,

vydalo Domino 2006.

Jo Beverly: Nevhodný nápadník

Anotace (www.dominoknihy.cz):

Rok 1763.

Damaris Myddletonová vyrůstala na venkovském sídle. Po otcově smrti se Damaris rozhodne vyměnit nudu venkova za okázalou nádheru šlechtických paláců. K dosažení tohoto cíle jí sice chybí manžel z nejvyšších kruhů, ale rázná Damaris v tom nevidí problém. Po otci zdědila závratný majetek a za peníze se dá pořídit cokoliv – proč tedy ne vysoce postavený manžel? Pevně odhodlaná Damaris přijíždí do Londýna, ale vzápětí zjišťuje, že jemné finesy společenské smetánky jsou pro její přímočarou povahu příliš tvrdý oříšek. Když ji navíc veřejně odmítne markýz z Ashartu, v němž spatřovala možného budoucího chotě, zahanbeně uprchne z večírku, čímž se mezi honorací definitivně znemožní.

Po útěku se o ni zajímá jen jediný člověk, o nějž by se ale vůbec neměla zajímat ona. Fitzroger je sice nesmírně přitažlivý, ale zato chudý dobrodruh, kterého navíc pronásleduje dávný milostný skandál. Damaris dobře ví, že Fitzroger jí do nejvyšších kruhů nepomůže, ale zároveň se v jeho přítomnosti cítí tak dobře… Dokáže upustit od velkolepých plánů a dát své srdce muži, který je pro ni vskutku nevhodným nápadníkem?

Hodnocení: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

No já nevím, už jsem možná z JB trochu unavená, jak jsou všichni její hrdinové dokonalí, shovívaví a krásní, a zloduši odporní, šílení a tak vůbec. No a Damaris je prostě bohatá holka, která si za peníze nakonec koupí všechno, po čem zatouží, a její vyvolený se tomu ani moc nebrání… Prostě průměr.

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,00 (31 x)
Loading...
do rubriky: BEVERLEY Jo *Anglie 18. století /Štítky:
5. října 2006

FALEŠNÉ ZÁSNUBY

6. část série Mallorenovi - J. Beverley

Jo BEVERLEY

V originále WINTER FIRE,

vydalo Domino 2006.

Jo Beverly: Falešné zásnuby

Anotace (www.dominoknihy.cz):

Rok 1763.

Genova Smithová je sice prostého původu, ale díky svému důvtipu se stala společnicí dvou vysoce postavených dam. Doprovází je i na sídlo markýze z Rothgaru, kde hodlají strávit vánoční svátky v urozené společnosti. Cestou se potkávají s markýzem z Ashartu, mužem, jenž vstupuje do snů mnoha dam. Genova by si na něj neodvážila ani pomyslet, ale dílem náhody je spatřena v markýzově objetí. Její pracně získané postavení ve společnosti se otřese v základech…

Ashart se jako prvý gentleman rozhodne hájit Genovinu čest, a tak ji prohlásí za svou snoubenku. Předstírané city však záhy začnou přerůstat v něco docela jiného a Ashart se ocitá před nesnadnou volbou – má jít za hlasem svého srdce, jež v Genově poznalo osudovou ženu jeho života, anebo poslechnout rozum, který mu velí oženit se s bohatou nevěstou a vyřešit tak nedobrou finanční situaci své rodiny?

Hodnocení: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Jasně, že oželí dědičku. Ale je to o fous. Knížka je součástí celé série, takže s tou oželenou se setkáme v knížce Nevhodný nápadník. Knížky Jo Beverly je asi nejlepší číst všechny najednou, bez nějakého delšího časového odstupu, protože jedna navazuje na druhou. Jinak v tom chumlu lidí má člověk trochu zmatek.

Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,30 (27 x)
Loading...
do rubriky: BEVERLEY Jo *Anglie 18. století /Štítky:
19. prosince 2007

ČERNÝ MARKÝZ

5. část série Mallorenovi - J. Beverley

Jo BEVERLEY

V originále DEVILISH

vydalo Domino 2002

beverley-cerny-markyz.jpg Londýn 1763

Krásná a obletovaná Diana, hraběnka z Arradalu, byla pevně rozhodnuta nikdy nevstoupit do manželství, aby se s nikým nemusela dělit o své obrovské jmění, pozemky… a svobodný život. Také lord Bey Malloren, přezdívaný Černý markýz, kterého se obávali všichni muži a obdivovaly všechny ženy, se do ženění nijak nehnal. V jeho případě bylo důvodem děsivé rodinné tajemství, které mu dokonce bránilo i přivést na svět potomka a dědice rodinného majetku.
Tito dva svéhlaví lidé se střetnou z příkazu krále Jiřího, který Beyovi rozkáže doprovodit Dianu na královský dvůr. Už během cesty mezi nimi začne klíčit cit, kterému se oba silně brání. V panovnickém paláci se ovšem stanou předmětem zlovolných intrik, a tak jim nezbude nic jiného, než zapomenout na svá předsevzetí a společně se bránit úkladům…

Hodnocení :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Svatební šílenství početných sourozenců Mallorenových se završuje svatbou Branda. Teď už zůstává jen nejstarší Rothgar, zvaný Bey. Ten je však rozhodnut svobodný zůstat, neboť pro něj má slovo šílenství mnohem děsivější význam. Možná i proto se cítí v domě plném zamilovaných dvojic tak trochu jako vyvrhel.
I Diana, která je hostitelkou svatebčanů, si připadá mezi partnerskými páry trochu nepatřičně. Takže logicky vyhledává společnost Beye, neboť oba plují na podobné lodi, z které nechtějí vystoupit. Jenže rozum se občas potká s přitažlivostí a vášní a výsledná bitva pro něj bývá předem prohraná. Tím spíš, když Diana dostane příkaz od krále, aby se dostavila ke dvoru, což nevěstí nic dobrého. Bey se cítí povinen ji chránit, jenže to musí být krásné ženě stále nablízku.
Navíc nebezpečí nehrozí jen od krále…

Máme tu pátou knihu ze série o Mallorenech, tentokrát o posledním bratrovi Rothgarovi.
Ačkoliv Beverley považuji téměř za klasiku historické romance, přiznám, že prvních zhruba 50 stránek jsem trpěla. (až jsem znovu jukla na obálku, zda čtu opravdu JB). Chudák hraběnka z Arradalu byla z přítomnosti markýze tak na větvi, že její duševní pochody připomínaly schizofrenika. Ale jakmile se ti dva vydali na cestu do Londýna, děj se konečně rozběhl. A pak už se vršily zážitky jeden za druhým. Dianě se nakonec podařilo rozbít Beyův ochranný štít, zazvonil zvonec – a pohádka má romantický konec.
Nuže, začátek odpouštím, celkový dojem byl příjemný.

Ačkoli Rothgar byl posledním svobodným sourozencem, do série Mallorenů patří ještě Falešné zásnuby a Nevhodný nápadník, kde se ovšem Mallorenovic vyskytují jen okrajově.

zdroj anotace a obrázku : Domino
Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,55 (55 x)
Loading...
do rubriky: BEVERLEY Jo *Anglie 18. století /Štítky: