JANA EYROVÁ

Charlotte BRONTËová

v originále JANE EYRE

vydalo Alpress 2007

Brontë: Jana Eyrová (MF '57)Brontë: Jana Eyrová (MF '69)

jana-eyrova-1973.jpgjana-eyrova-1976.jpgjana-eyrova_x-egem_1998.jpgBrontë: jana Eyrová (Alpress '07)

Někdy 18. století, Anglie

Anotace

Jana nepoznala rodičovskou lásku, krutí příbuzní ji umístili do sirotčince. Tam dívka žila v nuzných podmínkách, ale získala vzdělání. Jakmile dostane práci vychovatelky na panství pana Rochestra, svitne jí naděje na lepší život. Majitel působí sice jako nerudný a zatrpklý, ale vyučovat malou Adélku Janu baví, proto se rozhodne zůstat. Jenže dům skrývá mnohá tajemství a hrozby. Podivné rány, zoufalé výkřiky a strašidelný smích, které Jana v noci slýchá, rozhodně nejsou jen výplody fantazie.

Hodnocení: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Kdo by neznal příběh vychovatelky Jany a pana Rochestera. Román je natolik známý, že není třeba jej podrobně představovat. Dílo je na svou dobu velice moderní a pokrokové a doufám, že se mnou budete souhlasit, když napíšu, že je jedním ze základních kamenů červené knihovny.

K ději snad jen dopíši část, o které se anotace nezmiňuje. Potom, co sejde ze svatby Jany a Edwarda šokujícím odhalením, že Edward je již ženatý se šílenou Bertou, se Jana rozhodne utéct. Toulá se krajinou, až dojde polomrtvá k domku tří sourozenců, o kterých se později dozvídá, že jsou jejími příbuznými. Nějaký čas působí jako učitelka v místní škole. Poté zdědí peníze po svém strýci a odjíždí zpět k panu Rochesterovi. Dům však shořel a Edward přišel o zrak a ruku při neúspěšné záchraně své šílené manželky. Přebývá na venkovském sídle, kde ho Jana najde a stane se jeho ženou. Po několika letech šťastného manželství začíná pan Rochester vidět na jedno oko a konečně spatří své potomky.

Knihu můžu jen vřele doporučit. Silný příběh, propracované postavy, náhlé zvraty i happyend – to vše vám může tato knížka nabídnout. Mě dodala ještě řádnou dávku emocí, hlavně u scény, kdy se Jana znovu setkává se slepým Edwardem. To i nějaká ta slzička ukápla.

(zdroj anotace vč. obrázku www.alpress.cz)
Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,70 (230 x)
Loading...

61 komentářů u „JANA EYROVÁ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..