JANA EYROVÁ

Charlotte BRONTËová

v originále JANE EYRE

vydalo Alpress 2007

Brontë: Jana Eyrová (MF '57)Brontë: Jana Eyrová (MF '69)

jana-eyrova-1973.jpgjana-eyrova-1976.jpgjana-eyrova_x-egem_1998.jpgBrontë: jana Eyrová (Alpress '07)

Někdy 18. století, Anglie

Anotace

Jana nepoznala rodičovskou lásku, krutí příbuzní ji umístili do sirotčince. Tam dívka žila v nuzných podmínkách, ale získala vzdělání. Jakmile dostane práci vychovatelky na panství pana Rochestra, svitne jí naděje na lepší život. Majitel působí sice jako nerudný a zatrpklý, ale vyučovat malou Adélku Janu baví, proto se rozhodne zůstat. Jenže dům skrývá mnohá tajemství a hrozby. Podivné rány, zoufalé výkřiky a strašidelný smích, které Jana v noci slýchá, rozhodně nejsou jen výplody fantazie.

Hodnocení: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Kdo by neznal příběh vychovatelky Jany a pana Rochestera. Román je natolik známý, že není třeba jej podrobně představovat. Dílo je na svou dobu velice moderní a pokrokové a doufám, že se mnou budete souhlasit, když napíšu, že je jedním ze základních kamenů červené knihovny.

K ději snad jen dopíši část, o které se anotace nezmiňuje. Potom, co sejde ze svatby Jany a Edwarda šokujícím odhalením, že Edward je již ženatý se šílenou Bertou, se Jana rozhodne utéct. Toulá se krajinou, až dojde polomrtvá k domku tří sourozenců, o kterých se později dozvídá, že jsou jejími příbuznými. Nějaký čas působí jako učitelka v místní škole. Poté zdědí peníze po svém strýci a odjíždí zpět k panu Rochesterovi. Dům však shořel a Edward přišel o zrak a ruku při neúspěšné záchraně své šílené manželky. Přebývá na venkovském sídle, kde ho Jana najde a stane se jeho ženou. Po několika letech šťastného manželství začíná pan Rochester vidět na jedno oko a konečně spatří své potomky.

Knihu můžu jen vřele doporučit. Silný příběh, propracované postavy, náhlé zvraty i happyend – to vše vám může tato knížka nabídnout. Mě dodala ještě řádnou dávku emocí, hlavně u scény, kdy se Jana znovu setkává se slepým Edwardem. To i nějaká ta slzička ukápla.

(zdroj anotace vč. obrázku www.alpress.cz)
Čtenářské hodnocení knížky:
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček
vámi nehodnoceno
prům. hodnocení: 4,70 (229 x)
Loading...
O autorovi: Sirael (162 článků)

Knihy pro mne znamenají relax, ale také poznání. Na RČK se snažím "pravidelně" zveřejňovat román na pokračování, jinak je zde mou doménou žánr Young Adults.


Článek napsala Sirael dne 18.9.2008 v 8:57 a je zařazený do rubriky BRONTË Charlotte *Anglie 18. století. Můžete sledovat komentáře k tomuhle článku pomocí RSS 2.0 feed. POD TÍMTO TEXTEM MŮŽETE ZANECHAT KOMENTÁŘ. Pinging: off.

Komentáře k článku “JANA EYROVÁ”

  1. Fin podotýká:

    omlouvám se, je to autorka Jean Rhys

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEZAPOMEŇ odkliknout, že nejsi robot, pokud jsi tu bez přihlášení.
Pro vložení hvězdičky stačí napsat :mrgreen:

*